smaler
smaler (üye)
Konya / Reklam Fotoğrafçısı

Raw Formatta Megapiksel Yükseltmek

12 megapiksel bir makineyle çekilmiş fotoğrafları işledikten sonra kaydederken megapiksel değerini yükseltmenin fotoğrafın gerçek kalitesine etkisi nedir bilen varmı?
Mesela ben 12MP olan D90 ile çektiğim fotoğrafı kaydederken karşıma 25,1MP e kadar artırma seçenekleri çıkıyor. 25,1MP olarak kaydedersem photoshop kaliteyi ayarlayıp yaklaşık 25MP bir makineyle çekilmiş fotoğraf kalitesindemi kaydediyor. Yoksa bu şekilde yaparak fotoğrafın sadece boyutunu mu değiştirmiş oluruz, kaliteyi etkilemez mi? Umarım açıklayıcı yazabilmişimdir. Cevaplarınızı bekliyorum

Tarih: 22 Nisan 2012, 23:48 - İp: 141.***.**3.49
burak33
burak33 (üye)
Ankara / Meraklı

12 mp küçümsencek bir ebat değilki neden yükseltme gereği duyuyorsunuz ? 50x70 cm ebadında hiç bozulma olmadan çıktı alabilirsiniz. size daha büyük ebat lazım ise bence makineyi değiştirin

Tarih: 23 Nisan 2012, 00:41 - İp: 85.***.**6.73
smaler
smaler (üye)

12MP normalde yeterli evet. Ancak bazen büyük MP gerekebiliyor. Fakat elimizde MP büyütme gibi bir imkanımız varsa neden makineyi değiştirelim ki? Ben elimdeki bir aleti son sınırlarına kadar kullanmaktan yanayım. Bu yüzden soruma gerçek bir cevabınız varsa verin lütfen. Adamlar photoshop a böyle bir özellik koymuşlar. İşe yarıyor mu, yaramıyor mu onu merak ediyorum. Hatta yarıyor ise ne kadar yarıyor?

Tarih: 23 Nisan 2012, 14:45 - İp: 95.***.**7.142
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Deneyin.

Tarih: 23 Nisan 2012, 17:05 - İp: 212.***.**8.100
smaler
smaler (üye)

Haklısınız sayın Ocaklılar. Ama sorun şu ki denedim fakat emin olamadım. Sizin gibi tecrübeli ağabeylerimizden, konuyu emin olarak bilen varmı diye bi sormak istedim. Selamlar.

Tarih: 23 Nisan 2012, 18:15 - İp: 95.***.**7.142
ozturert
ozturert (üye)
İstanbul / Meraklı

Buyuk baski alacaksan denenebilir. Bazi govdeler buyutmeye daha uygun oluyor, ornegin D700. D90'i bilmiyorum, tahminen 15-16MP'ye kadar buyutmeden cok kayip olmaz. Yalniz ISO'nun 400'den buyuk olmamasina ve pozlamanin uygun olduguna dikkat edin. D700'u 20MP'ye buyutup baski alan insanlar var. 180-200DPI arasinda cok buyuk baskilara alinabiliyor, ki bunlara uzaktan baktigin icin kalite kaybi cok farkedilmez.

Tarih: 23 Nisan 2012, 18:24 - İp: 190.***.**0.15
smaler
smaler (üye)

Teşekkür ederim sayın Ozturert
Bende sizin gibi düşünüyorum aslında. Düşüncenizle bana destek oldunuz. Dediğiniz gibi Adobe renk gamı daha geniş olduğu için ve makine bu şekilde çekim yaptığı için DPi değeride sorun olmadığı için MP artırılarak teknik olarak daha iyi Jpg lere çevrilebileceğini düşünüyorum. Sonuçta Raw dosyaları daha çok bilgi içeriyor. Bu durumda sizinde dediğiniz gibi düşük asa değerlerinde kaliteli lenslerle yapılan çekimin MP değerinin fazla olmamak kaydıyla artırılabilir olduğunu zannediyorum. Yorumunuz için tekrar teşekkür ederim.

Tarih: 23 Nisan 2012, 18:36 - İp: 95.***.**7.142
ebuhan
ebuhan (üye)
Aksaray / Stüdyo Fotoğrafçısı

selamlar , Sadece Resmi croplar gibi büyütüyor. Zaten raw da çekiyorsun fazladan pixsel giriyor program ama kalitede degişiklik olmuyor. Pragramdaki detay ları güzel ayarlarsan çok güzel sonuçlar alırsın.

Tarih: 24 Nisan 2012, 09:20 - İp: 109.***.**2.205
smaler
smaler (üye)

Dün akşam tekrar deneyip detayları artırdım ve 2 farklı şekilde 12MP ve 25MP olarak kaydettim ve fotoğrafı piksel piksel inceledim. Fark var arada fakat kayda değer ölçüde değil. Ama üzerinde çalıştığım fotoğraf yetersiz ışıkta ve az detay içeren bir fotoğraftı. Daha iyi ışıkta, daha iyi lenslerle hatta D700 gibi daha iyi bir makineyle çekilen fotoğrafta epeyce detay farkı oluşacağını düşünüyorum. Çünkü hepimizin bildiğimiz gibi ışık çok önemli bir faktör. Bir keresinde yetersiz ışıkta D90 ve 5DmarkII ile yapılan çekimlerde, 5DmarkII FF bir makine olmasına ve MP inin yüksek olmasına rağmen, D90 ile çekilen resimleri daha çok beğenmiştik. Detay olarak fark yoktu diyebilirim.

Tarih: 24 Nisan 2012, 12:46 - İp: 95.***.**7.142
smaler
smaler (üye)

Gerçi biz bu durumu birazda 5DmarkII nin focus yeteneğinin zayıf olmasına ve JPG formatında 72DPi kayıt yapabilmesine (D90 da 300DPİ) bağlamıştık ama yinede arada fark olmaması şaşırtıcıydı. Hatta bu duruma 5DmarkII yi kullanan ve profesyonel film ve resim çekimi yapan Japon arkadaşlar bile çok şaşırmıştı.
Sonuç olarak galiba (dijital fotoğraf için)

IŞIK > LENS > SENSÖR > YAZILIM = FOTOĞRAF KALİTESİ diyebiliriz.

Tabi fotoğraf tekniklerinin doğru uygulanması kuralını da her aşamada uygulamak şart.

Tarih: 24 Nisan 2012, 12:56 - İp: 95.***.**7.142
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

12 mp fotografı photoshopda 25 mp e çıkarırsan yandaki pixellerden örnekleme yaprak aynı pixellerden çoğaltma yapar photoshop Yani tabiki kalite 25 mp lik sensörle çekilen makine gibi olmaz kalite kaybı olur çünki örnekleme yöntemiyle benzer pixeller oluşturulur...Ama büyük baskılarda uzaktan bakınca kabul edilebilir bir kalite olur.. ama yinede kalite kaybı kaçınılmazdır... orjinalinde olmayan pixelden 3er beşer çoğaltıyorsunuz sonuçta..

Tarih: 25 Nisan 2012, 16:06 - İp: 85.***.**6.12
  • 1