polaris
polaris (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Raw Dosyalariyla Calisma

belki biraz anket gibi olacak ama merak ettigim bir konu var. genellikle raw dosyalariylami calisiyorsunuz. raw dosyalarini bilimum softwarelerle isledikten sonra elde ettiginiz jpeg dosyalarinin kalitesi ile makinenin ayni kare icin yarattigi jpeg dosyalar arasinda bir kalite farki gorebiliyor musunuz.

Tarih: 1 Eylül 2005, 10:37 - İp: yok
juggler
juggler (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

RAW zaten tanimi geregi "ham" dosyalar... Eger makinadan cikan jpeg'ler sizin RAWdan turettiginizden daha iyi cikiyorsa arada kacirdiginiz bir seyler vardir mutlaka, elinizdeki pentium bilmemkac makina ve photoshop tarzi programlarla mutlaka daha iyisini yakalayabilmeniz gerekli..

RAWun olayi toleransinin yuksek olmasi. cektiginiz fotograflarin turune gore farkeder tabii, ama benim icin kotu tecrubelerle anlasilmistir ki mutlaka raw kullanilmali.. Yasadigim en kotu tecrube Mogan golunde rastladigim balik kartali'dir. iki yilda bir kere gorebildigim bu hayvanin fotografini once RAW modunda cektim, sonra (akilliyim ya) arka arkaya daha cok cekebileyim diye jpeg'e gectim. Sonuc: butun jpegler cope gitti, butun RAWlar kurtuldu. cunku arkasi gri bulut olan kucuk bir karaltiyi (kartal) cekerken yanlis olcum yapmisim, makina kartali simsiyah cikarmis. +3EV zorlamam gerekti RAWlari islerken. Ama jpeglerin boyle bir zorlamaya tahhammulleri yok. Eger kritik fotograflar cekiyorsaniz, o zaman kacinilmaz bir sekilde raw.

Bahsi gecen balik kartali surda, normalde o fotograflar duzgun pozlanmis bir gokyuzu ve simsiyah bir kus silueti seklindeydi:

http://www.melihozbek.com/galeriler/KusGozlemleri/Mogan/2005_04_08/index.asp

O yuzden raw kullanalim, kullandiralim

Tarih: 13 Eylül 2005, 10:19 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

selam juggler..
zannedersem unsharp uygulamayi cok iyi beceremiyorum.. ama kameranin, jpeg'e verdigi keskinlik tam tamina oluyor..
..+3EV'ye kadar zorlamak da kotu degil mi?
1EV'ye kadar zolanabiliyor rahatlikla ama biraz ustune cikinca da fotograf, fotograf olmaktan cikiyor..
ne yapmak gerekiyor ki 3EV'ye kadar zorlayabilelim? (hazir buradayken sana sormak istedigim dunya kadar sorular var..)
..bu arada fotograflarin harika.. ozellikle bastan altinci fotograf..
..
ben de senin gibi hizli hizli cekebileyim diye cok yanlislar yaptim.. tabii kartin hafiza yetersizligi de sorunsa jpeg cekmekten baska sans yok.. ama 2gb'lik bir kart aldim ve artik hep raw cekiyorum.. [>:D]

#dadanagast' tarafyndan 13.09.2005 14:11:55 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 13 Eylül 2005, 14:11 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

"raw kullanalim, kullandiralim" kampanyani da destekliyorum..

Tarih: 13 Eylül 2005, 14:13 - İp: yok
ceko
ceko (üye)
İstanbul / Haber Fotoğrafçısı

jpeg'de neymiş RAW gibisi varmı yav. Kampanyayı destekliyorum. Daha küçük Raw Dosyalarını görmek dileğiyle

herkese tavsiye etmiyorum, suyu çıkmasın sonra. ama gerçekten kayıpsız ve önemli fotoğraflar için kesinlikle RAW.

Tarih: 13 Eylül 2005, 16:04 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

suyu cikmasin sonra..

Tarih: 13 Eylül 2005, 16:25 - İp: yok
profesor
profesor (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

jugler oldu olacak raw kullanalım raw kullandıralım kapsamında bide 4 GB lık CF kart kampanyası başlatsa biride rahat rahat çalışsak, yanımızda dizüstü taşıma zahmetinden de kurtulsak

Tarih: 13 Eylül 2005, 19:19 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

hatta birak 4gb'lik olanlari 8gb'lik olanlari 4gb fiyatina satma kampanyasi olsa ne harika olurdu degil mi?
..
acaba ne zaman harddisk'i olan fotograf makineleri cikacak piyasaya?
jvc, 30gb'lik harddisk'i olan camcorder'lari satiyor artik.. ama hala daha fotograf makinelerinde koy..

Tarih: 13 Eylül 2005, 22:12 - İp: yok
makromikro
makromikro (üye)
Bursa / Amatör

1gb yetmiyor doğa fotografçılığında çıkıyorsunuz dağa 4-5 gün kalıyorsunuz sora noluyo çekemiyorsunuz 3. gün hadi in aşşağı boşalt cfyi sora tekrar çık olurmu hiç e benim gibiler dizüstüde alamıyor varı yoku çadırı tulumu matı ve 350d si zeniti. Bende raw u tavsiye ediyorum kullanıyorumda hatta ama tabi yazılımda önemli, kullanabilmekte.Herkese selamlar

Tarih: 13 Eylül 2005, 23:34 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

iste o yuzden bizlere 8gb'lik kartlardan lazim macromicro.. ama tabii 8 tane 1gb'lik kart da alabilirsin..
..dizustu almana gerek yok aslinda.. epson P2000 gibi bir cihaz da alabilirsin..
veya ipod.. camera connektor ile aktar fotograflari 60gb'lik harddiske.. sonra artik 1 ay kalsan dogada kalsan banamisin demezsin..
.....
acaba bir dernek mi acsak?.. "raw'i sevenler dernegi" diye..

Tarih: 13 Eylül 2005, 23:44 - İp: yok
makromikro
makromikro (üye)
Bursa / Amatör

Hatta çalışmalara hemen başlayalı . Ama ilk önce benim C1PRO bulmam gerek nasıl bulucam demo değil tam sürüm ve para vermek istemiyorum

Tarih: 14 Eylül 2005, 00:02 - İp: yok