sercan-mtb
sercan-mtb (üye)
İstanbul / Meraklı

Raw

Merhaba. Canon EOS 350D makinamla fotoğrafları sürekli JPEG olarak çekiyordum. Bugün merak ettim ve RAW formatıyla bir iki deneme pozu çektim, akabinde bilgisayara attım. Fotoğrafın boyutu 2 küsür MB'dı ve özelliklerden formatı JPEG olarak görünüyordu. Makinanın ekranında ise RAW görünüyor. Acaba makinamda bir problem mi var, yoksa raw olarak çekilen fotoğrafların uzantısında raw yerine jpeg mi yazıyor? Aklım karıştı. Daha önce hiç raw fotoğraf görmediğim için hakkında hiçbir bilgim (boyut, format vs.) yok. Açıklamanız için şimdiden teşekkür ediyorum.

Tarih: 8 Kasım 2007, 20:28 - İp: 88.***.**0.179
melis
melis (üye)
Denizli / Doğa Fotoğrafçısı

Merhabalar..Makina 350d

bende raw cekim yapiyorum ama bilgi sayara yukleyemiyorum..
cunku desteklemiyor galiba..

bir program buldum ((capture one pro 3,7,8,)) isimli bu pragram benim isime yararmi acaba
yani raw karelerimi okurmu...

yada sizlerden bir link istiyorum raw'u destekleyen.;.plugin de olabilir photoshop cs2 icin

tesekkurler..

Tarih: 24 Şubat 2008, 15:53 - İp: 81.***.**8.245
sercan-mtb
sercan-mtb (üye)
İstanbul / Meraklı

Sanırım siz de benim gibi yanlış yerden almaya çalıştınız fotoğrafları. Eğer öyleyse, fotoğrafları alırken ''fotoğrafları al'' seçeneğiyle değil, direkt karttın içerisindeki klasörlerden almalısınız. Windows'un fotoğraf alma zımbırtısı sadece Jpeg olanları alıyor, Raw olanlar görünmüyor bu yüzden.

Eğer sorununuz raw formatlı fotoğrafı açamamak ise, o konuda bir şey söyleyemem. Ama Photoshop'da plug-in gerekmeden raw formatlı fotoğraflar açılıyor bildiğim kadarıyla.

Tarih: 24 Şubat 2008, 19:06 - İp: 85.***.**4.43
gorkemkgo
gorkemkgo (üye)
Bursa / Meraklı

Selamlar,

((capture one pro 3,7,8,)) isimli bu pragram benim isime yararmi acaba
yani raw karelerimi okurmu...

Capture 1 Pro çok iyi bir RAW dönüştürücü ve işinize fazlasıyla yarar. Photoshop ve diğer programlara olan avantajı bir sonraki kareyi işlemeye geçmek için bir önceki karenin işlemlerinin tamamlanmasını beklemek zorunda olmamanız. Bir fotoğrafın parametrelerini belirlediğinizde doğrudan diğerine geçebiliyorsunuz ve program arka planda daha önceki kareleri belirlenen parametrelere göre JPEG ya da Tif formatına çeviriyor. Elinizdeki sürüm sanırım 350D CR2 dosyalarında problem yaratmaz. Problem çıkarsa son güncellemeleri yüklemeniz gerekebilir.

Ama Photoshop'da plug-in gerekmeden raw formatlı fotoğraflar açılıyor bildiğim kadarıyla.

Photoshopta da son güncellemeleri yüklemek gerekebiliyor. Ben 350D'den 400D'ye geçtiğimde PS ve Capture1Pro ile 400D CR2 dosyalarını açamamıştım güncelleme yapınca açabilmeye başladım.

Bol fotoğraflı günler..

Tarih: 14 Mart 2008, 01:05 - İp: 88.***.**6.178
hindoglu
hindoglu (üye)
İstanbul / Amatör

raw+ + nef uzantılı dosyaları açma konusunda bu program çok başarılı.tavsiye ederim

http://www.faststone.org/DN/FSViewerSetup35.zip

#hindoglu' tarafından 20.04.2008 11:13:35 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Nisan 2008, 11:12 - İp: 85.***.**2.140
ogel
ogel (üye)
İstanbul / Amatör

Canon makina ile beraber, Canon RAW bicimli dosyalari acan ve edit etmenizi saglayan bir yazilim gelmedi mi? CD icinde falan? veya bir download adresi vermediler mi? Bence en dogrusu Canon'un kendi yazilimini kullanmak ama siz bilirsiniz tabii. Ustelik lisans odemenize de gerek olmamali. Ben PENTAX'in yazilimini kullaniyorum, makina ile beraber geldi.

Tarih: 29 Nisan 2008, 22:41 - İp: 78.***.**7.183