guresci
guresci (üye)
Hakkari / Meraklı

Profesyonel Çekim İçin Fullframe Mi?

birşeyi merak ediyorum profesyonel fotoğraf çekimi için full frame bir makine kullanmak şart mi? mesela 1,5 veya 1,6 crop çarpanı bir makine ile profesyonel çekimler yapılabilir mi olmuyorsa eksiklikler nedir ?

Tarih: 21 Mart 2010, 21:59 - İp: 94.***.**2.42
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Genelde Macro fotografcilik isteyenler,gunluk cekimler yapip crop faktoru ile daha fazla zoom elde etmek isteyenler falan APS-C ,ciddi dugun fotografcilari,doga ve gece cekimlerinde performans arayanlarda daha iyi dinamik alan sonuclari ile Full-frame makinalari tercih ederler.Ben 2 sinide kullaniyorum ve duruma gore ikisininde birbirine ustun oldugu yanlari mevcuttur.

Tarih: 14 Temmuz 2010, 01:59 - İp: 221.***.**6.23
badboy79tr
badboy79tr (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

ozansan sana katılamıyorum. Düğün fotoğrafçıları için değil ff bir slr like yeterlidir. Bu dediğim bizzat tecrube ile sabittir. Ha sen bir gecede cukkadat 5000 TL indiren düğün fotoğrafçılarını diyorsan ki onlar sadece sosyete düğünü çekenler, onlar ff kullanır tabi.

Makro dediğimize kelebek çekenler giriyorsa bu da tecrube ile sabittir ff tercih ediyorlar hemde D3s.

Tarih: 14 Temmuz 2010, 23:31 - İp: 85.***.**2.118
ozansan
ozansan (üye)

Ayri Dunyalarin insanlariyiz biz demekki...Sonuc bu bendeki.Hele DSLR-like ile dugun ceken arkadaslarinda var ise tamamen ayri dunyalardan bahsediyoruz.Bizim burda gulerler oyle calisan adama inan.Ayrica ben demiyorum cekilmez falan sakin yanlis anlama.Kullanirsan sunu sunu senin icin daha iyi olur anlaminda benim cevaplarim...

Tarih: 24 Temmuz 2010, 10:49 - İp: 221.***.**6.23
badboy79tr
badboy79tr (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

Valla güler misin ağlar mısın işte. Adamda Fuji s7000 bana 5 MP yeter diyor. Hani sadece bir kişi görsem tamam diyeceğim hangi düğüne gittiysem kompakt kullanıyorlardı. Yolun düşerse gel Lüleburgaza gör. A300 üme çok bir nazarlı bakıyorlardı. Bir tandığın düğününe giderken nazar boncuğu takacağım makineme.

Başka bir tanıdığım kendisi bayağı zengin ve kelebek meraklısı. Canon 50D sini çöpe atarak yerine Nikon D3s aldı. (Nikkor 150mm f2,8 makro kullanıyor galiba) O bunu yapana kadar bende makroda çarpanlı makinenin daha avantajlı olacağını düşünürdüm. Portfolyosu burada aganın : http://www.fotokritik.com/kullanici/baldano/portfolyo/

Tarih: 24 Temmuz 2010, 12:56 - İp: 85.***.**2.144
ozansan
ozansan (üye)

Fazla birsey soylemeye gerek yok.Eger duzgun biseyler cekmek isteyen ve performans arayan kendini bilen birileri olsalardi,eminim bir DSLR in sart oldugunu anlarlardi.Her isin bir seviyesi ,kalitesi vardir.Eger onlar islerini compactlarla halletmeye calisiyolar ise ya parasizliktandir (yazik gariplere tabiki anlarim),yada bu isi ciddiye almamalarindan dolayidir.
Diger konudaki 50D ve D3S tamamen ihtiyaca gore beliren farkli bir tartisma konusu.Zengin arkadasinin esas sorunu sanirim Canon ileymis ki Nikona transfer etmis kendini

Tarih: 24 Temmuz 2010, 16:13 - İp: 221.***.**6.23
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

hayır şart degil.
herhangi bir apsc sensorlu makine ilede yapılabilir.

sadece birkac ornek vereyim: nikon d300 fullframe bir makine mi? degil.
d200 oylemiydi? degildi.
onu da gecelim nikonun en baba ve en ust seviye makinelerinden d2x full frame miydi?
degildi.

canon 30d 40d 50d oylemi?
degil
7d? o da degil.
Canon 1ds mark 3?
degil

eee? neyi sorguluyoruz o zaman?

teşbihte hata olmaz diyerek bir ornek daha vereyim, sizin sorunuz suna benziyor.
gece taksicilik yapacagım.
mercedesmi almam lazım yoksa dogan slx ile yapılabilir mi?
cevabı malum.

profesyonel yaptıgı işten para kazanan demektir, kotu bir fotografcıda cektigi fotograflarla para kazanabilir.
oyuzden kaliteli diyecegim.
kaliteli cekim için full frame makine degil usta fotografcı gerekir.

#gaijin' tarafından 24.07.2010 19:08:55 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Temmuz 2010, 19:06 - İp: 217.***.**5.194
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

badboy, kelebek makrosu cekerken buyutme oranı onemli bir ayrıntı degildir.
zaten ben kendi adıma kelebek fotograflarını makrodan saymıyorum..
bu nedenle crop faktorun faydalarıyla ilgilenmemesi normal arkadasının,
zaten normal bir lensle bile kelebegi tam kadraj cekebiliyorsun.
1:1 buyutme sagladıgında normal ebatlı bir kelebegin kadraja sıgmaması gerekir,fotograflara bakılırsa boyle bir durumda yok.
yanı buyutme oranını arttırmaya yonelik bir ihtiyac yok ortada, ornek fotograflardada acıkca goruluyor zaten.

kendisi super makro cekseydi crop faktorunun sagladıgı avantajı kullanması gerekirdi. full frame kullanması aleyhine olurdu.
50d satıp d3s almak bence kendisi için guzel bir alısveriş olmus.

Tarih: 24 Temmuz 2010, 19:19 - İp: 217.***.**5.194