ati2001
ati2001 (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Pretec Tamamen Japon Arkadaşlar...

selamlar saygılar tüm arkadaşlara...

ben merak ettim ve pretec DCa30'umu 2 yıl garantisi devam ettiği halde içini açarak baktım.Ve gördüğüm manzara beni hayrete düşürdü.

Arkadaşlar dijital makinaların içerisindeki chip setler önemlimidir diye ; bir soru sormak istemem ,tabi önemlidir.

Fakat tüm chip setler japon ise ne dersiniz buna.

1 - Sharp CCD sensör japon
2 - başka bir chip set sony marka japon
3 - adını bilmediğim başka bir chip set japon
4 - 1 tane daha gördüm oda japon

ve daha ileriye gidemedim ,çünkü aletin mainboardını sökmeye cesaret edemedim açıkçası.Tabi tüm bunları yaparken eski bilgisayar teknik servis bilgilerime güvenerek yaptım.yanlış anlaşılmasın aslında farklı dallar ama en azından teknik olarak anladığımı ima etmeye çalıştım......

sayın burkay hocam bu konuda önemli olan birşeyler varsa bizlerle paylaşabilirmisiniz.japon malı chip set kullanan muhakkak başka makinalar vardır herhalde.

sorum dadanagast; yani ilker bey içinde geçerli ..

saygılar,

Tarih: 12 Ekim 2005, 02:57 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

selam ati..
sanirim birkac ccd-cmos ureticisi var dunyada.. canon, sony ve kodak bildiklerim.. canon ve sony, japon; kodak ise amerikan diye biliyorum..
neyse, onemli olanin, ureticisinin japon veya olmadigi degil bence ati.. cunku sensor sadece bir parca makinede..
..
bugun canon sensorler hakkinda birsey okudum..
canon; cmos sensorlerini uretmede; 8 inch'lik wafer'lardan (semiconductor kristalleri) 72 tane 1.6x croplu (aps-c buyuklugunde) sensor aliyormus.. ve bu 72 sensorden; %70+ oraninda kullanilabilir olanlarini makinelerinde kullaniyormus.. ki 20D ve 350D'de diyebiliriz su an icin..
ama ayni sekilde 8 inch'lik bir wafer'dan 20 tane full frame sensor alinabiliyormus.. ve su anda %25 oraninda kullanilabilirlige ulasmislar.. yani 8 inch'lik wafer'dan sadece 5 tane full frame sensor cikiyor..
ki daha oncelerinde bu rakam %10'mus.. (1Ds doneminde.. o yuzden fiyat olarak yuksekmis..)
fakat iste kullanilabilirlik oranini %25 yapmakla 5D'yi daha ucuza mal edebilip satabiliyorlar..
aslinda bayagi ilginc bir tablo.. cunku 5D'nin fiyati mesela, 20D'nin 3 misli kadar.. ama canon bir 8 inch'lik wafer'dan 50 tane 20D sensoru yapabilirken sadece 5 tane 5D sensoru yapabiliyor.. yani 10 misli az..
..5d'yi, bu kadarcik bir kullanilabilirlik oraninin artmasiyla cikartmalari gercekten ovguye deger bir durum..

Tarih: 12 Ekim 2005, 14:57 - İp: yok
ati2001
ati2001 (üye)

evet bu konularda ,gerçekten bilgi sahibisin.yani önemli olan kullanılan chipler değilmi.aslında sorum bu yöndeydi.ben çok fazla dfm / dslr / analog foto makinaları hakkında teknik bilgi sahibi değilim olmakta istemem şu an.çünkü bu öğrendiklerimle zaten kafayı yedim.işin aslı nedir.benim iyi fotograf kalitesi alabilmem için ,kesinlikle bir dslr almam gerekli onu anlıyorum.Ama dslr almazsam'da alabileceğim en iyi japon chip li makinalar hangileridir.işin özü bu gibi.değerli yorumların için şimdiden teşekkür ederim

selamlar..

Tarih: 12 Ekim 2005, 19:43 - İp: yok
ati2001
ati2001 (üye)

şimdi hatırladım ...

zatem daha öncede bu konuda sizinle konuşmuştuk.o zamanda bayağı teknik bilgiler vermiştin.DSLR al kurtul demiştin. .

galiba öyle olcak sonunda. .

saygılar.

Tarih: 12 Ekim 2005, 19:52 - İp: yok
ati2001
ati2001 (üye)

dadanagast sizin sitenin ismini unuttum kusura bakma söyleyebilirmisin.

saygılar...

Tarih: 12 Ekim 2005, 20:21 - İp: yok
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Ati sen makinanın aslında toshiba pdr 700 olduğunu bilmiyormusun yoksa.

Tarih: 12 Ekim 2005, 20:24 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

selamlar ati..
aslinda ben de senin gibi ogrenmeye calisiyorum.. ben de senin gibi bilgisayarciyim.. zaten o yuzden sanirim teknik konulara karsi ilgim cok fazla..
..
en son bu konuyla ilgili konusmamizda ne dedigimi hatirlayamiyorum ama su anda sana tavsiyem elindeki fotograf makinesinin hakkini vermen olacak.. fotografi ceken gercekten de makine degil fotografci oldugunu ogrendim.. fotograf makinesinin sadece bir arac oldugunu..
bircok profesyonel fotografci da compact makinelerle cekimler yapiyorlar..
..tabii simdi bu sozlerim seni kizdirabilir de.. cunku anladigim kadariyla dslr almak istiyorsun..
dslr'in artilari tabii ki saymakla bitmez..(biter aslinda ama cok iyi oldugunu vurgulamak icin oyle soyledim..)
..dslr'dan ziyade sensorun buyuklugunun fotografin son halinde cok etkisi var.. bunda da teknik konulara girebiliriz aslinda, signal to noise ratios falan filan.. ama girmeyecegim merak etme..
ama kisaca aciklamak gerekirse (girmezsem olmaz yani..) buyuk sensorle daha cok isik yakalanabiliyor.. her bir pixeli olusturan sensordeki parcaciklara noise'dan daha cok isik girerek daha kontrastli fotograflarin olusmasini sagliyor.. falan filan..
sonrasinda net alan derinliginin azaltmanin yolu da buyuk sensorden geciyor.. dolayli yoldan..
yuksek iso..
zaten bu kadari da yeter..
yaraticiligini tamamiyla kullanabilmek icin dslr sart.. ama bu demek degildir ki compact makineyle yapilamaz.. cunku basta da dedigim gibi onemli olan fotografci..
..en iyi sensorden dolayi bir makine secmemelisin.. cunku fotografin kalitesinde hersey sensor degil.. ayni zamanda yazilim, islemci de cok onemli.. kullanilan lens cok onemli mesela..sen de bilgisayarci oldugundan bilirsin; bir bilgisayarin sadece bir parcasinin hizli olmasi bilgisayarin hizli olmasini belirlemez.. harddisk yavassa olmaz mesela..(fotograf makinesinde kullanilan cf kartlarin da yavas calisanindan alsan olmaz.. cunku sana dslr'in gercek performansini vermez).. islemci yavas olsa, beyni iyi calismiyor gibi olur.. veya kullanilan ram az olsa, degil mi?..
o yuzden olaya bir butun olarak bakmak gerekiyor..
........
genel olarak ccd, cmos'a gore cok daha iyidir.. ama cmos'un bircok artilarindan dolayi firmalar cmos'a kullanmaya basladilar.. daha az enerji kullanmasi mesela.. daha yavas isinmasi.. canon bu konuda cok buyuk adimlar atti.. sony de su anda cmos kullanmaya her alaninda basladi..
..sanirim ne idugu belirsiz bir chipli kamera almaktansa bilinen bir chip'e sahip urun almak daha iyi.. o belirsiz chip'lilerin kimler olduklarini bilemiyorum ama iyi marka bir makine alman her zaman yararina olur..

Tarih: 12 Ekim 2005, 20:28 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

evet pazarbeyin de soyledigi gibi toshiba pdr 700 ile ayni makine.. ayni japon..
...
benim siteme, ismimin altindaki dunya sembolune tiklayarak gidebilirsin..

Tarih: 12 Ekim 2005, 20:30 - İp: yok
  • 1