caca5353
caca5353 (üye)
İstanbul / Amatör

Polarize Filtre Yardım

arkadaşlar merhaba
canon 550d makineme marimu circular polarize filtre 58 mm aldım. filtreyi kullanıyorum ama 70*300 objektifimde gerekli oldu ve diğer objektiften çıkartamadım. özel bir yöntemi var mıdır yoksa saçma olucak ama çıkmıyomu? ne yaptıysam çıkartamadım fazla da kurcalamak istemiyorum öneriniz fikriniz varmıdır? teşekkür ederim

Tarih: 7 Aralık 2012, 13:05 - İp: 78.***.**4.213
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Filtreyi 18-55 kit lensinizde kullanıyorsunuz, şimdi de çıkarıp 70-300 lensinize takmak istiyorsunuz ama 18-55 lensinizden bir türlü çıkaramıyorsunuz. Doğru mu anlamışım? Eğer öyleyse iki ihtimal geliyor aklıma. Polarize filtreler iki kademelidir. İlk kademesi lense monte edilen bölümdür. Ön kısmı da ayar yapmak için kullanılır. Serbestçe döner ve siz çevirerek filtrenin yarattığı etkiyi vizörden izlersiniz. Ya siz bu serbest dönen kısmı çevirerek çıkarmaya çalışıyorsunuz ya da lense monte ederken çok sıkıştırdığınız için çıkaramıyorsunuz.

#bitpire' tarafından 07.12.2012 15:33:15 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Aralık 2012, 15:20 - İp: 213.***.**5.242
cem50
cem50 (üye)
Ankara / Amatör

Eger ters bir hareketle diş kaptırmadıysanız,
Muhtemel olan objektif ve fitre montaj alanları 2 farklı malzeme ilk akla gelen termal bir genleşme sonucu sıkışmış olma ihtimali kuru bir bezi ütü ile veya bir radyatöör üzerinde aşırı olmadan ısıtın sökemediginiz kısmı taşırmadan sarın 2 3 denemede açılacaktır.

Tarih: 7 Aralık 2012, 16:39 - İp: 88.***.**2.233
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Olur ara sira; ben de zamaninda bir tanesini mecburen serviste cikartmistim ( uzerine dusunce sıkısmıstı ). Otomobil yag filtrelerini cikarmada kullanilan anahtarlari andiran bir kelepce/kiskac gibi alet var kullanilan.

Elle lense yuklenerek zorlamayin, lensi bozarsiniz.

Tarih: 7 Aralık 2012, 17:10 - İp: 96.***.**5.17
sedat_onat
sedat_onat (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Benim de başıma geldi, acemilikten fazla sıkmışım. Bulunduğum yerde servis te yok. Bulaşık eldiveni giydim çok ince olanlardan, öyle çıkardım. Çıkardıktan sonra hep nötr filtrenin önüne takmaya başladım. Eğer çok zorlamadan yapacağınız denemeler sonuç vermezse, Uğur Bey 'in dediği gibi fazla zorlamayın servise götürün tabi eğer imkanınız varsa.

Tarih: 7 Aralık 2012, 18:57 - İp: 194.***.**7.164
caca5353
caca5353 (üye)
İstanbul / Amatör

anladımçok teşekkür ederm acıkcası bence acemiyim ve daha fazla zorlamadan sizlere danışmayı istedim. soylediklerini yapıcam umarım işe yarar. olmassa zaten mecbur servise gitcem. tekrar teşekkür ederim arkadaşlar

Tarih: 7 Aralık 2012, 22:54 - İp: 78.***.**4.213
  • 1