gibson
gibson (üye)
Kocaeli / Amatör

Polarize Filtre

Arkadaslar, su anda Amerikadayim, Bestbuy dan tripod alirken yaninda Rocketfish marka uv ve polarize circular filtre verdiler,pek bilindik marka degil ama fotograflara olumlu etkisini fark ettim ancak polarize filter taktigimda 135mm zoom sonrasinda makina af yapmakda zorlaniyor ve fotograflar net olmuyor, cikardigimda ise sorun kalmiyor.Hareketli ringi saga sola donduruyorum ama duzelmiyor, cikarip atacagim ama olumlu etkisini de kaybetmek istemedim.Bir diger sorun, transced 16gb class 10 kard kullaniyorum ve 11 gb su anda dolu, kisa videolar cekiyorken makina cekim otomatik olarak durduruldu mesaji veriyor, fotograf cekerken sorun yok.Yardimci olursaniz sevinirim.

Tarih: 22 Mart 2011, 23:56 - İp: 76.***.**4.211
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

DSLR'lerin AF sistemleri f8'den az ışıkta çalışmazlar .

Polarize filtreler ışığı 1.5-2 stop azaltırlar . Yani gidip bir f3.5-5.6 zoom üzerine takarsanız f3.5-4'un geçerli olduğu geniş açılarda sorun olmaz ama f5.6'ya yaklaşılan tele uzunluklarda polarize filtre ışığı 1.5-2 stop kısacağından AF problemi başlar . ( sizde 135mm üzeri olduğu gibi ).

O kadar tele uzunluklarda polarize filtre gerekmeyeceği için sorun olarak görmemek lazım .

Kart konusunu bilmiyorum.

Tarih: 23 Mart 2011, 01:46 - İp: 96.***.**4.180
kemalriza
kemalriza (üye)
Ankara / Meraklı

Paperman yazmış zaten...
Benim filtre konusunda naçizane tavsiyem de şöyle:
Polarize, UV vs... hangisi olursa olsun, kalitesi bilinen, tanınan markalardan şaşmayın. Belki biraz pahalı olur ama üzüntü kaynağı olmaz.
Kalitesiz filtreler özellikle VR donanımlı objektiflerde sorun çıkarıyor. Filtre alacaksanız, hangi marka olursa olsun, mağazada objektifinize takın, çeşitli odak uzaklıklarında ve çeşitli ışık koşullarında içeride, dışarıda 10-15 fotoğraf çekin. Sonuçlar sizi tatmin ediyorsa, o filtreyi alın...
Yoksa benim başıma gelen sizin de başınıza gelebilir. 1.300 TL'lik objektif alıp üzerine 20 TL'lik filtre takarsanız, neye uğradığınızı şaşırır ve Ankara-İstanbul arasında 26 günlük bir macera yaşarsınız...

Kolay gelsin.

Tarih: 23 Mart 2011, 17:33 - İp: 212.***.**5.204
gibson
gibson (üye)
Kocaeli / Amatör

Arkadaslar, tesekkur ederim yazdiginiz icin, sora sora birseyler ogrenicez.

Tarih: 23 Mart 2011, 18:55 - İp: 76.***.**4.211
  • 1