v.i.p
v.i.p (üye)
Ankara / Meraklı

Perde Ömrü ?

Arkadaşlar EOS 30un özelliklerini incelerken perde ömrünün 100.000 olduğu ve bununda bir önceki modelinden iki kat daha uzun bir süre olduğu ifade edilmiş,Bu perde ömrü sadece SLR makinelere has bir şeymidir yoksa tüm digital makineler içinde geçerlimidir, ve bu ömür bittiğinde makinenin ömrüde dolduğu anlamına mı gelir, ki öyleyse naha bir hafta önce aldığım S6500 ün çeyrek ömrü şimdiden bitti

Tarih: 13 Mart 2007, 14:57 - İp: 88.***.**0.18
cancaner
cancaner (üye)
Yurtdışı / Firma

Bu perde omru (D)SLR lere ozgu bir seydir (garanti kapsami).

Her yeni gelen makinanin perde omru bir once cikan makinaya gore daha uzun oluyor ama bu demek degildir ki bu garanti suresi sonunda makinanin perdesi degisecek.Sen makinani hoyrat kullanirsan,temizligini yapmazsan,orasini burasini kurcalarsan makinan 20.000 cekim demeden perde kirar.

Firmalarin burada soyledigi mesela D70 60.000 kare cekime kadar devam ama daha sonra , ya bir bakima sokun ya da imkaniniz varsa degistirin perde,ayna vb...Ama bu sarta kosulmus bir sey degil,sadece ogut niteliginde bir uyaridir.

Benim arkadasimin 20D si 150.000 cekime yaklasti makina hala hic sorunsuz calisiyor ve bir defa dahi bakima gitmedi.Benim D70 neredeyse 80,90 bin cekimde valla nediyeyim daha 50 bin cekime kadar servise goturmem.

Basarilar

Tarih: 13 Mart 2007, 17:58 - İp: 195.***.**2.1
v.i.p
v.i.p (üye)
Ankara / Meraklı

Lütfen cahilliğime verin ama yazdıklarınızdan şunu çıkardım,perde ömrü sadece slr makinelerde var standart digital makineler için perde ömrü diye birşey yok makine bozuluncaya kadar kullanmaya devam öylemi ? Peki bizim makinelerde perde yok mu ?Madem bu olmadanda fotograf çekilebiliyor neden SLR makineler bunu kullanıyor,Bu makinelerin resim kalitesiyle perdenin bir ilgisi var mı ?Biraz daha aydınlatırsanız sevinirim,,,

Tarih: 14 Mart 2007, 16:29 - İp: 88.***.**0.18
xeno
xeno (üye)
İstanbul / Amatör

Dijital olsun analog olsun perde ömrü vardır.

Neticede her iki makinada da perde var ve açılıp kapanan mekanik bir parça bu.Dolayısıyla her mekanik parçada olduğu gibi bunda da işlevini yerine getirmekte zorlanacağı bir zaman baş gösterecektir.

Eski makinamda yaklaşık 50.000 çekim yaptım ve hiç bakım yaptırmadım.Sorun çıkmadı.
Ama bu herkeste sorun çıkmayacak anlamına gelmiyor.
Bence 10.000 çekim bakım zamanı için ideal.Zaten çok maliyetli bir iş değil.İçiniz rahat oluyor.

Tarih: 14 Mart 2007, 16:59 - İp: 85.***.**5.180
v.i.p
v.i.p (üye)
Ankara / Meraklı

Arkadaşlar yanlış anlamayın ama verilen yanıtlar birbiriyle çelişiyor, bir arkadaşımız perde ömrü SLR lere özgü birşey diyor diğeri tüm makineler için geçerli diyor,Buna net bi yanıt verecek teknik bir arkadaş yokmu ? Birde bunun bakımı nasıl oluyor ki ? benim makinemim objektifi sabit makinenin komple sökülmesi mi gerekecek o zaman ?

Tarih: 15 Mart 2007, 17:17 - İp: 88.***.**0.18
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

DSLR sınıfındaki makinalar perde sistemine sahiptir.Kompakt ve DSLR-Like sınıfındaki makinalarda ise perde yoktur.

Tarih: 15 Mart 2007, 17:27 - İp: 81.***.**9.236
cancaner
cancaner (üye)
Yurtdışı / Firma

Ya v.i.p sen osmanliyi dinle, gostersin birisi bana perde sistemi olan bir kompak veya DSLR-like makina.

Soyle dusun, Araba aliyorsun sana 3 sene 100.000 km ye kadar garanti veriyorlar.EEEE !! sonra bu arabayi hurdaciya mi satacagiz?Senin kullanma kapasiten onemli.

Firmalar da bu sure sonunda makinani mutlaka bakima sok diyor sana,omrunu daha da uzatmak icin.

Tarih: 15 Mart 2007, 17:38 - İp: 195.***.**2.1
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Digital(DSLR) veya filmli(SLR) aynalı reflex makinelerde perde vardır.
Compact veya DSLR-Like denilen makinelerde perde olmaz.

Tarih: 15 Mart 2007, 21:09 - İp: 88.***.**4.13
  • 1