hightech
hightech (üye)
İstanbul / Meraklı

Pentax K10d Hangi Nikona Eşit.

Pentax K 10 D Nikon olarak hangi modeli karşılar?
Nikon D80, D200 gibi.

Tarih: 26 Kasım 2007, 10:52 - İp: 194.***.**1.69
hightech
hightech (üye)
İstanbul / Meraklı

Sayın arkadaşlar ucuz makina kaliteli lens ile iyi sonuç
alırsınız ama çok kaliteli body ve kaliteli lens ile
çok cok mükemmel sonuç alırsınız mesela süper lens ve
Faveon sensör ile hiçbir makinanın alamıyacağı sonucu
alırsınız. (Sigma bölümünde biraz anlattım)
Bazılarınız sadece lens yeter sanıyorsunuz ama doğrusu
yetmez.Bu konulara cevabı bazen geciktiriyorum ama
dersim olduğu zaman ve talebelerin geldiği zaman boş
vaktim olmuyor.

Tarih: 29 Kasım 2007, 15:56 - İp: 194.***.**1.69
sdtyrdkn
sdtyrdkn (üye)
Bursa / Meraklı

bu ders için para istiyorsan hesap numaranızı hazın hightech hocam..

Tarih: 29 Kasım 2007, 16:53 - İp: 85.***.**5.39
hightech
hightech (üye)
İstanbul / Meraklı

Biriksinde toptan alırım.

Tarih: 29 Kasım 2007, 19:29 - İp: 85.***.**9.132
kiziltug
kiziltug (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

Formun bu kısmını sevdim aşık atışması gibi olmuş
yanlız kırıcı oalrak değil geliştirici oalrak cevaplanmasını daha çok isterim...
Şu kısacık fotograf hayatımda gördüm ki (daha 10 sene oldu),
zamansadece armutları olgunlarştırır fotograf işi öyle sirke gibi yıllandıkca gelişmez...
Bir makinede lesn Ozzy baba nında dediği gibi bence sizin ışıkla ilk temeasınız olduğu için birinci öncelikde olmalı
yani şişe camı istediğiniz ful frame e takın bi sonuç alamayız.
Fotografı objektif çeker makine kaydeder. Siz istersniz 10 dönüm alana kaydedip rahat rahat bakarsınız ister saksıda yetiştirip tadına bakarsınız sensörde bunu değiştirir
Hangi makine hangi makineye eşit dersek işn içinden çıkamayız ilk bu iş öyle iki fotogafa bakmakla yada arkdaşlarnın makinelerini kullanmakla olmuoyr
ille de teorik ışık değerlerinin kullanıldığı ölçümlerin yapılması lenslerin kıyaslanması şart e biz optimum değerilarıni öğrendikten sonra ister lensimizin kırdığı ışığı sensöre ister filme düşürelim ister bu cmos ister ccd olsun aradaki fark sadece ışığın ne ölçüde kırılıp nereye düzgün düştüğü olur ideal aşrtlarda bu bütün makinelerde yaklaşık olacaktır fakat her marka bunu şartlar doğada ideal olmayacağı için şartları idealleştirebilecek ayarlamalara ve eklere gider. Mesele hıza ihtiyacı olan gider d1mark3 e bakar ki aynı kaliteyi daha düşük modeliylede elde ederiz
veya sağlam makine isteyen dx2 yi inceler hız da 2. plana itilmiş olur. Ee şimdi durum böyle olunca benim gibi öğrenci adam bol bol okur ve kara verri ki alacağı lens ve kullanım alanı ne olacak artan parasına da gider lensine takabileceği bi objektif arar...
Birde yenşi makine alacağını söyleyen abilerimiz olmuş benim önerim nikon d90 ın çıktığını bir görmeleri çünkü ilk defa nikon ccd sensörden cmos a geçiryor canonun en büyük avantajını elinden alabilir ve fiyatında çok uçmayacağını tahmin ediyorum. Bir makine alırkende
1 kullanım alanı
2 fiyat performans oranı
3 sensör boyutu
4 üstüne takılacak ekipmanın yaygınlığıve uymluluğu
5servis ağı ve yedek parça
ben bunları sıralarım en çok atısı olanı alırım buda şimdiye kadar nikon dan yana oldu...pentaks da çok hoşuma gidiyordu fakat sigma 150mm çıkana kadar üzerine takıalbilwecek bir makro lensi bile yoktu ki ben makro çeken bi insanım
nikon ve canon ise her amaca yönelik lensleri peşin çıkardı
(ki çıkarmış deyim ben yoktu bile o zamanlar) pentaksın hatası ise bolca makineyi piyasaya sürüp elinde lens imkanı azdı aa filtresi iyi sensör aynı titreşim çnleme var falzladan ama lens yok ben makro çekmek için giip böcek mi büyüteyim canım o büyüyecek de ben fotogafını çekecem ooo
sony ise büütn makinlerin sensörlerini yapmasına rağmen genel kullanıcıalra yönelik aletler çıkardı bir konuyu çeken yada stüdyo dışında çekim yapacakalr için çok fazla tercihi olmadı ki benim gözümde sony ninyaptığı en babayiğit makine slr like R1 dir onu nedenide belli kulvarında koşabilecek slr like yok çünkü lens fena değil senssör slr
düşüncelerim bunalr sürçü lisn ettimse affola ne senelerin fotografçıalrıyla tanıştım daha orta okuldaki yiğenimin bildiği dijital bilgisine sahip değil fakat onlar artık fotogarfın kültürünü öğrenmişler tek farkı budur diğerlerinden lütfen bi daha çok yıllık fotgarfçı muamalesi yapmayın

Tarih: 29 Kasım 2007, 19:36 - İp: 88.***.**3.1
bidakka
bidakka (üye)
İstanbul / Haber Fotoğrafçısı

İki marka ve üç modelden bahsetmişsiniz . Üçü de dijital makineler . Sğında bu sonuç olarak profosyonel ( para kazanmak için ) olmadığında marka modelleri dahada arttırabilriz . Ya da profosyenellikse azaltadabiliriz.

Unutmayın ki hiçbir fotoğrafsever (Profosyonel ve amatör ) ilk aldıkları makineleri ile ölmediler

Bakış açımızın ne yönde olduğuna bağlı tercihler marka ve model olarak değişebilir .

Unutulmaması gereken alınan makine ile çekilen ilk kare ileBab-ı Ali yokuşunu , Eminönü balıkçılarını , Yeni Camii ne kadar kadrajınızda . Kadrajınız iyi ise O sizin zaten istediğiniz makinedir .

Sanat , o bir yetenek benim yorumlayabileyeceğim birşey değil bilen arkadaşlar yorumlasın .

Sağlıcakla ,

Tarih: 30 Kasım 2007, 01:41 - İp: 78.***.**3.141