tsimavii
tsimavii (üye)
İstanbul / Amatör

Pentax K100d Super Kontrast Problemi

merhabalar..pentax k100d super kullanıcısıyım fakat özellikle gece çekimlerinde çok yüklü bir kontrast elde ediyorum fotograflar resmen kızıl çıkıyor..ne yaptıysam bu sorunu aşamadım.makinemi 18-55 lik kit lensi ile kullanıorum..yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ederim.

Tarih: 16 Mart 2011, 12:04 - İp: 78.***.**6.8
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Doğru. Saturasyon ve keskinlik de fazla. Özellikle gökyüzünün köprünün asfaltının altında kalan bölümüne fotoğrafı büyüterek bakarsanız renk dalgalanmaları belirgin bir şekilde görülüyor. Bence sonradan PC'de verilmiş bu doygunluk. K100D'nin makine ayarlarında saturasyon ve keskinlik maximum verilse bile bu kadar aşırı olacağını düşünmüyorum. Gaijin'in varsayımı da doğru. Sarı ışık hakimiyeti de gökyüzünün kızıla çalmasına yol açıyor. Aşağıda K100D ile çektiğim bir gece fotoğrafının auto WB ve tungsten WB ayarlı iki versiyonunu yüklüyorum. Dikkat ederseniz ilk fotoğraftaki kızıl hakimiyeti ikinci fotoğrafta yok.

Tarih: 18 Mart 2011, 10:08 - İp: 213.***.**5.242
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Su resimleri raw formatinda cekseniz diyorum...Sonra kurtarmasi kolay olsun her yonden...Zaten ne diye koymuslar onu makinaya...DSLR kullanan birisinin renklerden sikayet etmemesi gerekiyor.Jpeg de cekersen makinana ayar ceken Yamada Kurosawa beyin zevkine gore cikti almaya mecbur kalirsin.

#ozansan' tarafından 18.03.2011 14:11:35 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Mart 2011, 14:05 - İp: 219.***.**6.57