salıncak
salıncak (üye)
İstanbul / Amatör

Pencere Işığı

Merhabalar. D50 makinemle ev içinde çekim yaptığımda, konunun pencereye bakan kısmı çok aydınlatılıyor. Resmin o bölümü çok ışık alıyor. Pozlama duraklarıyla oynasam da bu ince dengeyi yakalayamıyorum. Yani oda içerisinden pencereye bakarken net görünen manzara, fotoğraf karesinde fazla ışık almış oluyor. Diyaframı kısarsam içerisi karanlık oluyor. Doğallık bozulmasın diye flaşlı çekmek de istemiyorum. Hem içerideki konu, hem de dışarıdaki unsurlar kaba hatlarıyla görünsün istiyorum. Benzer durumdan yakınan ve çözümünü bulanınız var mı? Şimdiden çok teşekkür ederim...

Tarih: 3 Mayıs 2007, 22:02 - İp: 88.***.**6.24
yilmaz47
yilmaz47 (üye)
Batman / Amatör

hdr

Tarih: 3 Mayıs 2007, 23:13 - İp: 88.***.**2.12
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Çok doğru,
ya hdr ya dolgu flaşı.

Tarih: 4 Mayıs 2007, 01:24 - İp: 85.***.**7.125
gurhan.d.
gurhan.d. (üye)
Antalya / Profesyonel Fotoğrafçı

dolgu ışığını ne kadar ayarlamalıyız.. çünkü aynı dert bende de var... dolgu ışığını arttırmalı mıyım yoksa azaltmalımıyım... yoksa kendim deneyerek ben mi bulmalıyım

Tarih: 4 Mayıs 2007, 13:38 - İp: 88.***.**9.54
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Dolgu ışığını nasıl ayarlamalı ?

Diyelimki pencerenin önünde duran birini çekeceksiniz, ve percere dışının iyi pozlanmasınıda istiyorsunuz.

1- Makinenizin ayarını pencere dışına göre yapın. Dolayısı ile dış mekan isediğiniz gibi pozlansın.

2- flaşı açarak çekim yapın, pencere dışı flaştan etkilenmez, ama pencere önünde duran kişi güzelce aydınlanır. Fazla aydınlanırsa, flaşın gücünü azaltın.

Flaş ışığı yaklaşık gün ışığının kelvin değerine yakın bir renk ısısı sağlayacağından fotografın renk tutarlığı düzgün olacaktır.

Aynı tekniği gölge düşen yüzleri açık havada çekmekte kullanabilirsiniz.

(bu dslr teknik bölümde değil, çekim tekniklerinde olması gereken bir konu idi .-)) Başkalarının da istifade etmesi söz konusu olabilir.. bir moderatör bakarsa lütfen taşısın )

Tarih: 5 Mayıs 2007, 01:13 - İp: 85.***.**7.125
  • 1