aikineyzen
aikineyzen (üye)
Ankara / Amatör

Panasonic Fz7- Noise

Merhaba bir kaç gündür bu forumu ayrıntılı olarak inceledim.Ama kafa karışıklığından başka hiç birşey yaratmadı. Ortaya atılan kanıtsız kişisel görüşler fotoğraf makinesi alacaklara yardımcı olacağı yerde bilinç bulanıklığı yaratıyor"35mm" ye olan duygusal bbağımdan dolayı da bu zamana kadar dijital fotoğraf makinelerinden uzak durdum. Fakatbu zamanlar bütçemi göz önünde bulundurarak Panasonic Fz7 marka makineyi almayı planlıyordum ki noise ile ilgili tartışmalara tanık oldum.
Bu konuyu burda tekrar açmamın nedeni bu konudaki iddaaların analitik cewaplarının malesef verilmemiş olmasıdır.Lütfen herhangi bir cevap verecekseniz kişisel deneyimlerinizi gerek fotoğfaf gerekse bilimsel bazı açıklamalarla temellendirin.Anladığım kadarıyla noise sadece bu markanın sorunu değil bir çok makinede olan bir durum. Noise problemine karşıdiğer firmalar tarafından geliştirilen çözümlerin fotoğraf kalitesine etkisi yokmudur acaba.bu forumda yine Panasonic Fz7- ile canon s3 ün karşılaştırmasını yaptıkları bir noise karşılaştırmasında Panasonic Fz7 nin görüntüleri canona göre çok daha temizdi.Ortamdaki ışık ve kullanılan diyafram ve enstantaneye göre noise farklı şekilde ortaya çıkıyor olabilir. Fotoğraf makinesini eline alıp az ışıklı bir ortamda noise li bir sonuç almak genel geçer bir şey değildir.Sanımca fotoğraf makinesi tanıdıkça bu probleme karşı bazı reflexler geliştirilebilir diye düşünüyorum.
(birde yine bu forumda canon a80 ve ona yakın modellerin Panasonic Fz lerden çok daha kaliteli görüntü verdiğine dair bir iddaa ile karşılaştım. gerek yapı olarak gerek fiyat olarak farklı olan bu makinelerin arasında böyle bir kalite farkından söz edilebilirmi?) cevapar ve ilginiz içinşimdiden teşekkür ederim

Tarih: 15 Mayıs 2006, 15:25 - İp: 81.***.**8.213
tbayrak
tbayrak (üye)
İzmir / Meraklı

Bende de FZ7 var ama maalesef 3 aydır yeni doğan çocuğumla uğraşmaktan ve işlerimin yoğunluğundan ilginize değer foto çekmeye pek fırsat bulamadım ve forumu da takip edemedim.
Öncelikle be de bu noise olayını merak ediyorum.
Eğer fotğraf kalitesi olarak düşünürseniz lensin ve makinenin kalitesi için dah aönce foruma gönderdiğim bir ay fotoğrafı var. Bu sadece FZ7nin optik ve dijital zoomu kullanılarak çekilmiş bir foto. Bunu Sony ve Canon kullanarak çekilmiş fotoğraflarla kıyaslayarak inceleyin. Noise için her iki makineyide yanyana koyarak aynı şartlarda ve aynı kareyi çekmek gerekiyor. Sanırım sitede bir konuda böyle bir kıyaslama olması lazım. Bir link veriliyordu. Bunun dışında, FZ7nin kullanma klavuzunda noise azaltmak için yapılması gereken bazı ayarlardan bahsediliyor. S2'yi görmedim ve incelemedim fakat FZ7 boyutları ve özellikleri, fiyat/performans oranı ile güzel bir makine olduğunu düşünüyorum. Bu arada bu noise tartışması sebebiyle ben bile bazen çektiğim fotoların kalitesi konusunda şupheye düşüyorum. Artık bu işi çözmek lazım üstatların yardımıyla. İyi çalışmalar hepinize

Tarih: 29 Ağustos 2006, 12:27 - İp: 81.***.**0.4
stacker
stacker (üye)
Adana / Amatör

Aradığınız yanıtı ben vereyim;
FZ serisinde noise reduction mekanizması kafasına göre çalışıyor yada hiç çalışmıyor!!!Bu konuyla ilgili bir firmware update olsa keşke
şimdi....
çektiğiniz fotoyu acdsee tarzı bir programla açarak exif bilgilerine bakın...orda ''gain control'' yazan bölümde fotoya uygulanan gürültü giderme derecesini gösteriyor;işte NR çalıştığında ortaya harika denecek kadar temiz fotolar çıkıyor!!!Ama NR her gerektiği anda çalışmıyor
ben fz5 ile iso 300de otomatik modda çekilen bir foto gördüm ve oha oldum;foto tertemiz sonra exife baktım gain control yüksekteydi...işte durum bundan ibaret...
noise konusunda en iyi NR mekanizması şu an sonynin makinelerine ait...s3 te çok gürültülü foto üretiyor ben olsam H2 alırdım.(Not:s3 irenç)
saygılar...

Tarih: 29 Ağustos 2006, 20:47 - İp: 85.***.**3.227