monurol
monurol (üye)
İzmir / Amatör

Panasonic Fz30

Arkadaşlar herkese merhaba.3 aylık araştırmadan sonra Canon powershot a520 makinamı satıp panasonic fz30 aldım.2 gündür kullanıyorum fakat a520 den aldığım performansı henüz alamadım.Bidiğim kadarıyla iyi bir makina.Manuel çekim yapınca daha iyi görüntü elde etmeye başladım.Makinayı manuel kullanmak mı daha avantajlı ? ISO ayarları ile ilgili bilgisi olanlar aydınlatırsa sevinirim.

Herkese bol fotoğraflı günler....

Tarih: 17 Eylül 2006, 00:51 - İp: 85.***.**9.111
dilaver61
dilaver61 (üye)
İstanbul / Amatör

''Makineyi manuel kullanmakmı daha avantajlı?''
Manuel kullanmak, Kendin belirleyeceğin değerlerle (diyafram, enstantene ve ıso) makineye hükmetmen demek.
Otomatik kullanmak, makineye ''kendi ayarını kendin yap, şuranın fotoğrafını bana çek'' demek.

Tarih: 17 Eylül 2006, 02:08 - İp: 85.***.**6.9
gantry
gantry (üye)
Aydın / Amatör

makinan hayırlı olsun.iso ilk aldığında fabrika ayarlarında otomatik olarak makina tarafından ayarlanıyor.bunu otomatikten çıkarıp manuel e al ve hatta 80 isonun dışına cıkmamaya calış.bazen 100 isoda bile noizli fotoğraflar verebiliyor ortama göre.manuel kullanımı en kolay makinalardan biri emin ol çünkü birçok değişkeni menüye girmeden dış ring halkalarıyla değiştirmene olanak sağlıyor.diyaframla enstanteneyi birlikte istediğin şekilde konfirme etmen daha farklı tadlar yakalamanı sağlıyor.

Tarih: 17 Eylül 2006, 11:59 - İp: 88.***.**3.170
cappadociaman
cappadociaman (üye)
Artvin / Doğa Fotoğrafçısı

Güle güle kullan arkadaşım.Benim fz 30'um var ve memnunum.
En çok sıkıntıyı ISO'da görürsün.Çünkü oldukça fazla gren üretiyor.Bu yüzden otomatik ISO yerine manueli kullanmalısın.
En önemlisi yüksek zoom kapasitesi olduğu için eğer yoksa bir tripod almanı tavsiye edebilirim.
Son olarak,güneşe veya kuvvetli ışık kaynaklarına karşı çekim yaptığında güneşten renkli parlamaları çok alıyor,hatta çıkan fotoya yansıyor ,bu yüzden UV ve polarize filtre de kullanmalısın.Daha iyi sonuçlar alırsın.

Tarih: 17 Eylül 2006, 13:38 - İp: 85.***.**0.161
monurol
monurol (üye)
İzmir / Amatör

Arkadaşlar teşekkür ederim cevaplar için.UV polarize filtre
pahalı bir şey midir?Herhangi bir markası olur mu?

Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

Tarih: 20 Eylül 2006, 09:39 - İp: 85.***.**0.68
akdenizli
akdenizli (üye)
Antalya / Amatör

FZ30 ailesine hoş geldiniz.
Bende FZ30 kullanıyorum ve makinayı öğrendikçe seviyorum..Örneğin dün ilk kez manuel fokuslamayı denedim ve bu şekilde istediğin kısma netlik verebiliyorsun.
Manuel kullanım hem çok daha yaratıcı oluyor, hemde daha zevkli sonuçlar veriyor.
İso konusunda arkadaşlara katılıyorum. Mümkün olduğunca 80 de çekmeye çalış.
UV ve Polarize filtreler farklılık gösterse de 20 YTL ile 45 YTL civarında bir fiyata satılıyorar.Polarize biraz daha pahalı olabilir.Close-up lensler biraz daha pahalı.
Yedek pil, tripod ve hızlı kart sorunu ile filtreler sorununu çözerseniz oldukça kaliteli, estetik bir makinanız olmuş olacak

Güzel günlerde kullanmanız dileğiyle..

Tarih: 20 Eylül 2006, 12:49 - İp: 88.***.**7.42
  • 1