stuka
stuka (üye)
İstanbul / Amatör

P Modunu Tv / Av Den Farkı Nedir?

selamlar

canon dslr lerdeki P modunun Tv (enstantene) yada Av (diyafram) öncelikli moddan farkını anlamadım..canon eos400d mi yeni aldım.kullanma kılavuzu türkçe ama bi fark göremedim..açıklarsanız sevinirim.

Tarih: 23 Kasım 2006, 19:52 - İp: 88.***.**6.215
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Tv modunda siz enstantaneye karar veriyorsunuz, makine ona göre bir diyafram seçiyor, Av modunda siz diyaframa karar veriyorsunuz, makine ona göre bir enstantane seçiyor, P modunda ise her ikisine de makine karar veriyor.

Tarih: 23 Kasım 2006, 20:22 - İp: 85.***.**0.97
stuka
stuka (üye)
İstanbul / Amatör

peki öyleyse....bunun otomatik şu yeşil kareden farkı ne?aynı şey oluyo..o otomatik çekim yapan yeşil karede aynı görevi yapıo..ens ve diaf rama kendsisi karar verio.

Tarih: 23 Kasım 2006, 20:29 - İp: 88.***.**6.215
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Yeşil mod, tam otomatik moddur. Bu modda makine, bir çok ayarına müdahale etmenize izin vermez, P modunda ise izin verir. Ayrıca P modda, Program Shift denilen bir özellik vardır, tekerleği çevirdiğinizde, poz değeri (EV) sabit kalmak şartı ile, makinenin seçtiği değerleri değiştirebilirsiniz. Kitabını iyice okuyun.

Tarih: 23 Kasım 2006, 20:44 - İp: 85.***.**0.97
stuka
stuka (üye)
İstanbul / Amatör

cüneyt abi çok teşekkür ediyorum.
bugün senden bahsediyodum bi arkadaşıma.
egolarını çoktan çöpe atmış ve biz amatörlere sonsuz bilgilerini paylaşıyor dedim..tekrar teşekkürler..bu arada pilimde şarj olmuştur.hemen gidip fotoğraf çekim..çok heyecanlıyım.

Tarih: 23 Kasım 2006, 20:52 - İp: 88.***.**6.215
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Pilin şarj olurken bile bir şeyler öğrenme çabanı kutlarım, süpersin.

Hadi, iyi çekimler.

Tarih: 23 Kasım 2006, 20:58 - İp: 85.***.**0.97
cemone
cemone (üye)
İçel / Amatör

"egolarını çoktan çöpe atmış ve biz amatörlere sonsuz bilgilerini paylaşıyor dedim.."

Kesinlikle oyledir abimiz.. Saolsun.. Isiginiz bol olsun..

Tarih: 11 Aralık 2006, 17:13 - İp: 196.***.**5.246
jedisonic
jedisonic (üye)
İzmir / Meraklı

P modunda asa ayarını siz yapabilirsiniz, flashı kapatıp düşük enstantenelerde çekim yapmak, white balansı manuel ayarlamak mümkün

Tarih: 23 Aralık 2006, 18:17 - İp: 85.***.**9.49
biyom
biyom (üye)
Samsun / Amatör

Selam,
Çok alakalı değil belki ama bir de Program Shift olayı vardır ki Program modundayken diyafram/estantane oranını kolaylıkla değiştirmenize izin verir. Bu özelliğin hangi makinelerde bulunduğunu tam olarak bilmiyorum (nikonlarda var mı merak ediyorum) ama olympus E500 ümle severek kullanıyorum kendisini

Saygılar..

Tarih: 24 Aralık 2006, 00:20 - İp: 88.***.**5.202
  • 1