dogubar
dogubar (üye)
Çanakkale / Amatör

Optik Vizör

herkese selam,
benim canon A610 um var.almadan önce incelerken vizörünün optik olması benim için artı puandı.fakat aldıktan sonra gördüm ki vizör pek işime yaramıyor vizörden bakarak fotoğraf çekmek anlatılamayacak kadar zevkli oluyor ama ne olup bittiğini bilemiyorum. netlik karesi veya birkaç bilgi gösteren bir vizör olsa sanki daha kullanışlı olurdu.
benim sorum dslr lerdeki optik vizör de aynımı yani vizörden baktığımızda herhangi bir bilgi uyarı veya netlik durumu görünüyormu? henüz hiç dslr makinaları şöyle elimde tutup inceleme fırsatım olmadı yakından bile görmedim.
bir de örnek vizör görüntüsü (dslr için) nerden bulabilirim? aradım ama bulamadım.
ilgilenenlere teşekkürler.

Tarih: 30 Ekim 2006, 14:50 - İp: 85.***.**5.154
okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

a610 u pek bilmiyorum ama o makinede optik vizör olacağını sanmıyorum. Ya makinenin üst tarafında açılmış bir deliktir, ya da elektronik vizördür. Optik vizör gibi merceğin içinden direk merceğin gördüğü yeri göremezsiniz.

Tarih: 30 Ekim 2006, 14:54 - İp: 88.***.**4.12
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

dslr vizör görüntüsü:

A610'un vizörü optiktir ama lensin içinden gören dslr vizörleri gibi TTL (Through The Lens) değildir.

Tarih: 30 Ekim 2006, 14:59 - İp: 212.***.**9.22
okyanus.
okyanus. (üye)

Sayın ocaklılar, arkadaşın bahsettiği compact bir makine galiba. Compact makine de nasıl bir optik vizör var ? Şu eski basçek filmli makinelerin köşesinde olan dikdörtgen şeklindeki delik gibi birşey mi ? Neden optik vizör dediğinizi anlayamadım ?

Çok bilmiyorum ama compact makinelerde genelde vizörden bakıncada aslında vizörün içine konulmuş bir nevi lcd ekran görüyoruz galiba.

Tarih: 30 Ekim 2006, 15:12 - İp: 88.***.**4.12
dogubar
dogubar (üye)
Çanakkale / Amatör

sayın okyanus ve ocaklılar çok teşekkür ederim konuyu şimdi anladım.örnek görüntü herşeyi anlatıyor gerçekten çok güzel. birgün belki ben de dslr sahibi olurum umarım vizörden fotoğraf çekmek çok farklı gerçekten.

Tarih: 30 Ekim 2006, 15:16 - İp: 85.***.**5.154
dogubar
dogubar (üye)
Çanakkale / Amatör

sayın okyanus canon a610 compact makina vizörü optik vizör diye geçiyor ama dslr deki gibi değilmiş dediğiniz gibi iki tarafındaki açıklıktan direkt karşıyı gösteriyor sadece optik zum da fonksiyon görüyor başka bir fonksiyonu yok boş bir görüntü halinde gösteriyor.ama isim olarak optik vizör diye geçiyor.iyi günler

Tarih: 30 Ekim 2006, 15:22 - İp: 85.***.**5.154
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

http://www.dpreview.com/learn/?/key=viewfinder

Vizörün içine konulmuş LCD ekran olursa ona EVF (elektronic viewfinder) yani elektronik vizör deniyor. Compact makinelerdeki optik vizör ise daha farklı, gerçekten optik ama lens ile aynı zamanda zoom yapabilen bir sisteme sahip ama lensin içinden görmüyor o ayrı bir konu.

Tarih: 30 Ekim 2006, 15:25 - İp: 212.***.**9.22
okyanus.
okyanus. (üye)

Ocaklılar teşekkür ederim açıklama için. Demekki her optik vizör TTL olmak zorunda değilmiş.

Tarih: 30 Ekim 2006, 16:47 - İp: 88.***.**4.12
chopsuey
chopsuey (üye)
Sivas / Amatör

okyanus dediğin gibi aynen bi delik var ve optik zoom yaparken eşzamanlı vizördede görüntü büyüyor ama kesinlikle sağlıklı bi çekim imkanı sunmuyor ekran daha deyatlı. SLR makinalardaki optik vizor lensin içinden geçen ışık ayna yardımı ile tepedeki pirizmadan kırılıp direk gözümüze görünüyor.

Tarih: 30 Ekim 2006, 22:59 - İp: 85.***.**1.76
  • 1