reventon
reventon (üye)
İstanbul / Amatör

Ölü Piksel Mi?

Çektiğim fotoğraflarda tam çözünürlükte sağ alt köşede beyaz bir noktacık olduğunu fark ettim.Yalnız işin ilginci 1 sn altındaki pozlamalarda meydana geliyor bu noktacık.1 sn ve daha uzun süreli çekimlerde ise bu noktacık yok.

Tam çözünürlükte bakmadığımda dikkat çekmiyor fakat %100 yakınlaştırdığımda can sıkıcı bir durum.Sinek küçüktür sözündekinin aynısı.

Sözün özü bu ölü piksel midir?
Ölü piksel değilse nedir?Tam olarak çözümü var mıdır?Yoksa ona bir isim koyup onunla birlikte dostane bir yaşam mı sürdürmeliyim?

Tarih: 5 Ağustos 2008, 02:12 - İp: 195.***.**4.117
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

sadece 1 sanıyedemi?
yazılımsal olabilir.

Tarih: 5 Ağustos 2008, 13:00 - İp: 85.***.**3.117
reventon
reventon (üye)
İstanbul / Amatör

Gaijin 1 saniye ve daha uzun olduğunda gözükmüyor.1 saniyeden daha kısa çekimlerde beliriyor.Nedir bu durum?

Tarih: 5 Ağustos 2008, 13:32 - İp: 195.***.**4.117
sercan85
sercan85 (üye)
İzmir / Amatör

Sanırım öyle , 1sn'nin üstünde titremeden dolayı boş piksele ışık düşüyordur.. belki de yüksek isoda oluşan birşeydir

Tarih: 5 Ağustos 2008, 13:45 - İp: 85.***.**1.191
reventon
reventon (üye)
İstanbul / Amatör

Yok ne yazıkki iso 200de beliriyor.Ama 1 sn ve üzerlerinde titreme gibi bir durum söz konusu değil.Sabitleyerek çekiyorum.

Bir de garip bir şekilde 1snden daha hızlı çekimlerde de bazılarında var bazılarında yok.

Tarih: 5 Ağustos 2008, 13:51 - İp: 195.***.**4.117
reventon
reventon (üye)
İstanbul / Amatör

Ölü pikselden kurtuldum başka şeylerden de kurtuldum Valla Karfo bile bu kadarını herhalde yapmazdı.2 ayda 3. makine bu

Tarih: 23 Ağustos 2008, 07:44 - İp: 195.***.**4.117
pantat
pantat (üye)
Ankara / Amatör

Dslr makinelerde 1sn uzunpozlama noise reduction için kritik nokta 1sn den kısa pozlamalarda aktif olmadığı için sıcak pikseli görüyorsun. Mesala benim makinem a100 de 1sn'nin altındaki pozlamalarda maping yaparak sıcak piksellerden kurtuluyor. 1sn'nin üzerinde ise bir adet dark frame çekerek sorunu çözüyor. Amma velakin zaman içinde yeni sıcak piksellerin oluşması olası olduğu için ara ara remapping yapmakta fayda var. Benim makinamda eğer tarihi herhangi bir ayın ilk gününe getirirde makinayı açarsam makinenin açılması 1sn daha uzun sürüyor ve busırada remapping işlemini yeniden gerçekleştiriyor. Yalnız dikkat edilmesi gereken bir ayrıntı var o da sıcak piksellerin ortam sıcaklığından etkilenmesi. Bu nedenle yaz aylarında fotograflar biraz daha "kirli" çıkabilir. Ayrıca çekilen fotograflardan ilk birkaçı sonra çekilenlere nazaran daha temiz çıkarlar çünkü kullanımdan ötürü sensör ışınmıştır. Bunun dışında pozlama süresi arttıkça ortaya çıkan sıcak piksel sayısı inanılmaz derecede artar. eğer uzun pozlama noise reduction kapalı ise iso80'de 5-6 daikalık(300-350sn) bir pozlama yapacak olursanız en az 50-100 adet mertebesinde sıcak piksel ile karşılaşırsınız. Dünyanın enkaliteli özel soğutmalı ccd sensörlerinde dahi sıcak piksel oluşumu olağandır. Bilinenin aksine uygun soğutucular kullanıldığında ccd sensörler cmos sensörlere göre oldukça daha iyi görüntü verirler. Bu nedenledir ki astro fotografçılar Bayern filtresi olmayan 2mega piksel civarı çözünürlüğü olan özel soğutmalı (genelde peltier+fan) ccd sensörler kullanırlar. Piksel boyuları ise birçok fullframe makinanın sahip olduğundan 2-3 kat daha büyüktür. Neyse konuyu toparlamak için son olarak şunları söyleyeyim. Fotograflarınızaki sıcak pikseller sayamayacağınız kadar çok olmadığı sürece dikkate değer değildir. Bilgisayarda düzeltilemeyecak piksel hatası yoktur. Canınızı bunlarla sıkacağınıza çıkın dışarda gezin fotograf falan de çekersiniz.
Sağlıcakla kalın.

Tarih: 24 Ağustos 2008, 20:10 - İp: 88.***.**0.205
reventon
reventon (üye)
İstanbul / Amatör

Sevgili Pantat aktardığın bilgiler için teşekkür ederim ancak daha sonradan bunun mefta olmuş bir piksel olduğunu gözlemledim.Geçen hafta makinemi değiştirdim ve sorun kalmadı.

Sıcak piksel konusunda haklısın, fakat unutmamalı ki bu işte kaç yılın deneyimide olsa, yenide olsa "mal canın yongasıdır " denildiğinde yeni aldığın makinede ölü piksel çıktığında insanın canı sıkılıyor.Neyseki atlattım bu durumu.

Tarih: 25 Ağustos 2008, 00:23 - İp: 195.***.**4.117
  • 1