bladegs
bladegs (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Oliympusu Neden Kimse Konusmuyor?

arkadaslar farkettiniz mi? oliympusu konusan kimse yok denecek kadar az... bence bu marka makineler gereken degeri gormuyor 3. oliympusumu aldim ve olimypus sahiplerindende gordugum kadaruyla hic kimse sikayetci degil sizce bu ilgisizlik piyasada az oldugundan ve aksesuar eksikliginden mi yoksa bu marka dandik bir markada bizmi bunu bilmiyoruz??

Tarih: 13 Ekim 2009, 01:59 - İp: 88.***.**5.194
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Olympus çok eski ve de kaliteli bir markadır..Ancak sizin de tahmin ettiğiniz gibi özellikle spot ve ikinci el piyasası Canon ve Nikon'un pazar payları toplamının yanında esamesi okunmayacak kadar az ve de yeni başlayacak hiçbir kullanıcı bu nedenle ne olympus'u ne pentax'ı seçiyor..kullanıcı azlığından dolayı da bu markalar çok fazla konuşulmuyorlar..özellikle de olympus..

Tarih: 13 Ekim 2009, 02:36 - İp: 94.***.**4.34
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

80'li yılların efsanelerindendi Olympus OM2 . Ingiltere kraliyet ailesinin fotoğraflandığı makina ( Patrick Lichfield adlı fotoğrafçı tarafından ) diye bilinir , Nikon F3, Minolta XD7, Canon A1 ile kafa kafaya yarışırdı . OM2'yi çok istememe rağmen Turkiye'de bulamamış , XD7 almıştım .

DSLR'a geçerken de eskinin anısına Olympus düşünmedim değil .Beni soğutan seçtiği APS-C'den daha küçük sensor sistemi ( four thirds ) oldu .

Haddim olmayarak " Yanlış ata oynama " gibi değerlendiriyorum Olympus'un bu seçimini . Zaman içinde de tükürdüklerini yalayıp , kabul edilmiş APS-C 'ye dönüşü yapmadıkları sürece ( ki gitgide uzaklaşıyorlar yeni model ve lensleri çıktıkça ) de yok olup gidecekler gibime geliyor .

Ya da bu sefer " FF - piyasanın ilerde çoğunlukla FF'dan oluşacağı - atına " oynayıp , o yöne ağırlık verip , gelecekte tekrar başa oynamaya çalışacaklar .

Tarih: 13 Ekim 2009, 03:37 - İp: 96.***.**9.175
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

lens ve aksesuar azlıgı,
ve tabiki gelecegi belirsiz olan fourthirds sistem sensorleri nedeniyle cok ilgi gormedigini dusunuyorum,
nikon canon yuzunden olsa sony ve pantak bukadar talep gormezdi..
yoksa gayet iyi makineleri var bencede. ozellikle makro için biçilmiş kaftan..

Tarih: 13 Ekim 2009, 03:37 - İp: 78.***.**2.29
gecee
gecee (üye)
Nevşehir / Amatör

piyasada iki tekel marka var şu anda birisi canon ve nikon dur. herkesde olduğundan dolayı( tabi nerdeyse) 2. pazarları çok aynı cep telefonunda nokia gibi. ben k20d kullanıyorum bana da sorun yaşarsın dediler aldırmadım sende aldırma.. nikon ve canon piyasayı ellerine almış çevirip çevirip video ekleyip d300 e s koyup sunuyor daha fazlaya...
Olympus başarılı makina son çıkarttığı e620 de titreşim engelleme özelliği de var.

Tarih: 14 Ekim 2009, 10:25 - İp: 78.***.**9.57
sertaren
sertaren (üye)
Erzincan / Amatör

bende olympus e510 kullanıcısıyım.. makinemi almadan önce nerdeyse bütün fotoğrafla ilgili sitelere ve forumlara baktım.. istisnalar hariç çoğu kimse ya nikon ya da canon alın başka bir şey almayın diyorlardı.. ara da sırada da olsa sony, pentax alın diyenler oluyordu.. hatta burda bile slr alma rehberinde bütün markalar var.. bir tek olympus yok.. oda galiba olympus kaderi.. ama ben galiba ezilmişlerin yanında olmak gerektiği duygusuyla biraz da canon ve nikona tepki olsun diye olympus aldım.. memnunmuyum?? memnun sayılırım.. neden tam memnun sayılmam.. lenslerinin pahalı olması.. 14-42 ve 40-150 lenslerim var.. biraz daha fazla çeşitledirmek istiyorum lenslerimi (macro vs.) ama fiyatlarına bakıyorsunuz diğerlerine göre pahalı..

Tarih: 14 Ekim 2009, 21:06 - İp: 88.***.**5.241
kamer61
kamer61 (üye)
Çanakkale / Meraklı

olympus bence e510 520 620 ve e3 gıbı slr ler ile rakıplerınden cok one gecmıstır four thırds lens sıstemının artılarını okuyanlar bılıp gormuslerdır olympus bır tutkudur lenslerının pahalı olması onemlı degıl canon ve nıkon kullanıcısı zaten orıjınal lenslerını kulanmadıgı surece verım alamaz olympus kullanıcıları bunu bılerek alıyor slr lerını lenslerın gıyatlarını ben bılıyordum sahsen ama en kalıtelı lensler su an pyasada 3 - 5 mılyar bırıktırıp adam gıbı lens alırım .

HA YENI BASLIYORSANIZ UCUZ LENS KULLANMAK İSTİYORUM DIYORSANIZ PROFESYONEL CALISMAYACAKSANIZ BUTCEM DE AZ DIYORSANIZ OLYMPUS ALMAYIN OLYMPUS PROFESYONEL BIR DSLR DIR GEREK LENSLERİ GEREK BODY LERİ İLE.

Tarih: 25 Ekim 2009, 13:02 - İp: 88.***.**5.214
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

four thirdsun artıları ne acaba?
teknik sorunlar nedenıyle artamayacak sennsor boyutu olabilirmi mesela?
abartmanın luzumu yok.
bir profesyonel, turkiyede yada yurtdısında 5d-1d--d300 d3 gibi modeller varken gidip olympus almaz.
biraz gercekci olun,fanatizm gozleri kor etmesin..

Tarih: 25 Ekim 2009, 18:45 - İp: 78.***.**6.167
kamer61
kamer61 (üye)
Çanakkale / Meraklı

olympus bir efsanedir

Tarih: 25 Ekim 2009, 19:22 - İp: 88.***.**3.79
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

peki olympusu efsane yapan seyleri bir yazarmısınız somut verilerle?

--------------------------------------

elviste bir efsaneydi ama öldü. boyle sloganlarla bir yere varılmaz. somut veriler ortada.

Tarih: 25 Ekim 2009, 19:40 - İp: 78.***.**6.167
kamer61
kamer61 (üye)
Çanakkale / Meraklı

tabii ki yazarım daha doğrusu üstadlar varken bana düşmez buyur bu link

http://www.olympus.com.tr/consumer/dslr_top_photographers.htm

Tarih: 25 Ekim 2009, 20:15 - İp: 88.***.**3.79