byyakamoz55
byyakamoz55 (üye)
Samsun / Meraklı

Odak Noktası.

makinada daha fazla odak noktası olması ne gibi avantaj ve dezavantaj saglar?Örtücü gecikme süresi daha az veya cok olması da ne gibi avantaj ve dezavantaj sağlar.

Tarih: 30 Mart 2012, 12:31 - İp: 81.***.**9.68
byyakamoz55
byyakamoz55 (üye)
Samsun / Meraklı

Bu konuda kimse bir şeyler sölemicekmi internette bulduklarımdan bir şey anlamadım o nedenle kullanıcılara sormak gereği duydum bu konuda bir yardım eden olursa sevinirim..

Tarih: 3 Nisan 2012, 17:44 - İp: 81.***.**9.64
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

"makinada daha fazla odak noktası olması ne gibi avantaj ve dezavantaj saglar"

Avantaji 1: AF sensör sayısı ne kadar fazlaysa, bir tanesinin konuya denk getirilip çabuk AF yapılması ihtimali artar.

Avantajı 2: Özellikle geniş açı lens kullanımında fokuslanmak istenen konu nihai kadrajın merkezine denk gelmiyorsa, doğru mesafe için fokus yapma imkanı verir. (Manuel sensör seçimi modunda kullanmalı)

Dezavantajı: Konunun yakınında yanıltıcı başka nesneler varsa, esas konuya değil, bu nesnelere fokus yapılmasına neden olur. ( Örnek: Gökte uçan kuş için fazladan AF sensörü faydalıyken, ağaç dalları arasındaki kuş için başa beladır. ) - otomatik sensör seçimi özelliği kapatılır.

Örtücü gecikme süresi daha az veya cok olması da ne gibi avantaj ve dezavantaj sağlar.

Fotografçılık bağlamında memleketimizde "örtücü" kelimesi değil "perde" kelimesi kullanılır. Soruyu anlamakta bir an zorlandım. "Shutter lag" ifadesinde ise "perde" değil "fotografın çekiliş anı" kastedilir.

Bu, düğmeye basılmasıyla fotografın çekilebilmesi arasında geçen zamanı ifade eder, ne kadar kısaysa o kadar iyidir.

Modern bir SLR/DSLR makinanın düğmesine basılmasıyla çekime kadar geçen sürenin büyük kısmını ortam şartlarına ve lensin kalitesine bağlı olarak AF, çok daha küçük ve sabit bir kısmını ayna hareketi teşkil eder. Aynı markanın, aynı senenin pahalı modeli ile ucuz modeli arasındaki fark görüntü kalitesi değil, "shutter lag"dir çoğunlukla.

#antika' tarafından 03.04.2012 21:55:52 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Nisan 2012, 21:53 - İp: 88.***.**3.155
byyakamoz55
byyakamoz55 (üye)
Samsun / Meraklı

Çok teşekkür ederim..

Tarih: 30 Nisan 2012, 13:35 - İp: 81.***.**9.66
  • 1