selanik
selanik (üye)
İstanbul / Amatör

Objektifimin İçinde Bir Şeyler Var!

Arkadaşlar Satın alma rehberinde bahsetmiştim. Son kararım K10D diye ve aldığımı söylemiştim. Makineyi çok beğendim tam istediğim gibi. Ama diyaframın kısık olarak kullanıldığı fotoğraflarda fotoğrafın üst-ortanın biraz sağında küçük bir ipe benzer bişey çıkıyor. Ölü piksel olmadığını düşünüyorum. Önce uv de ya da objektifte bişey var sandım ve temizledim ve hiç bir şey olmadığını gördüm. Ardından içindedir diye düşünerek, titreşerek toz gidermeyi çalıştırdım ama bugün çektiğim fotoların kısık diyaframla çekilmiş olanlarında aynı ipliksi şeyi gördüm. Sizce sorun neden olabilir. Objektifin içinde mi yoksa badinin içinde mi? anlamış değilim. Yardım ederseniz sevinirim.
Düşüncesi olan arkadaşlara duyurulur. Şimdiden sağolun...

Tarih: 12 Mayıs 2007, 01:34 - İp: 85.***.**0.239
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Objektifin alt tarafına bir bakın,
Temizlik netice vermezse örnek kısmından %100 boyda bir crop yükleyin.

Tarih: 12 Mayıs 2007, 01:40 - İp: 88.***.**7.186
selanik
selanik (üye)
İstanbul / Amatör

Sayın fdemirhan,

Örnek göndermeyi denedim ama başaramadım, mesaj alanına nasıl yükleyeceğimi bilmiyorum.

Tarih: 12 Mayıs 2007, 10:08 - İp: 85.***.**4.98
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

en büyük, en net görünen bir kareden o ipliksi görüntüyü croplayın (yoksa dosya çok büyük olacak) farklı isimle kayıt edip

http://www.imageshack.us/

sitesindeki "Gözat" düğmesine tıklayıp dosyanızın yerini gösterin
sonra
aynı sayfadaki "host it" düğmesine basın
bir süre bekleyin...
ekrana gelen linklerden en altta olanı copy yapıp buraya yazacağınız mesaja paste yapın (kopyala yapıştır)

bu kadar.. umarım objektifte değildir..

Tarih: 12 Mayıs 2007, 10:27 - İp: 85.***.**0.239
ozgur foto
ozgur foto (üye)
İstanbul / Firma

Merhaba Selanik
Objektifinin içerinde olmuş olsa fotoğrafa çıkmaz.Makinenin sensöründedir.Bulb pozisyonuna alarak sensörü dikkatlice gözleyin.Orada olmalı.Titreşim ile toz gidermeyi de fazla kaale almayın.

Tarih: 12 Mayıs 2007, 11:42 - İp: 88.***.**0.40
ozgur foto
ozgur foto (üye)
İstanbul / Firma

Kısık diyaframın kullanıldığı fotoğraflarda olduğunu belirtmişsiniz.Zaten sensör üzerindeki toz vb şeyler 11-16 diyaframlara kadar pek rahatsız etmez.Ama daha kısık diyaframlarda (özellikle 22 ve üstü) çok göze batar.

Tarih: 12 Mayıs 2007, 11:51 - İp: 88.***.**0.40
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Hemen ben de şunu ifade edeyim:

"Diffraction" denen bırşey var, yani "ışığın saçınımı", diaframı çok kıstığınız zaman ışık düz gitmiyor, delikten geçerken saçınıma uğruyor. Saçınım miktarı işiğın dalga boyuna göre değişiyor (kırmızı, mavi ve yeşilin farklı dalga boyları var)

Sonuç:
APS-C sensörlü bir DSLR'da F11 değerinin ötesine gitmeyin, resimleriniz keskinliğini kaybeder.

Büyük makinalarda, mesela 5x4 inclik film kullanan makinalarda, odak uzunluğu artacağından, kullanılablir F değeri 22 ve 30 falan olabilir. Küçük sensörlü hiçbir kompakt F8 üzerine gitmez.

İşte ayrıntılı 2 adet makale:

Diffraction

Diffraction and Depth-of-Field

Tarih: 12 Mayıs 2007, 15:00 - İp: 81.***.**9.194
selanik
selanik (üye)
İstanbul / Amatör

Arkadaşlar ilginize gerçekten çok teşekkür ederim.Çok sağolun...

Tarih: 12 Mayıs 2007, 16:55 - İp: 88.***.**9.128
ozgur foto
ozgur foto (üye)
İstanbul / Firma

selanik, sonucu da merak ediyoruz.yazarsanız seviniriz.

Tarih: 12 Mayıs 2007, 23:48 - İp: 88.***.**1.70
selanik
selanik (üye)
İstanbul / Amatör

Sayın Özgür Foto,

Dediğinizi aynen yaptım, objektifi çıkardım, sonra bulp modundayken makineyi açtım ve sensör cleaning yaptım.Sensöre baktığımda bir toz zerreciğinin orda olduğunu gördüm ama sensör temizleyicim olmadığından daha temizleyemedim, hava ile temizleyemeye çalışıyorum bakalım daha halledemedim ama yapıcam.
Verdiğiniz bilgiler çok faydalı oldu, çok teşekkür ederim. Sağolun, iyi çalışmalar...

Tarih: 13 Mayıs 2007, 01:48 - İp: 85.***.**7.73
  • 1