alidenizim
alidenizim (üye)
İzmir / Amatör

Objektif Adaptörleri

Merhabalar ben aranıza yeni katıldım. Elimde 15 yıldan uzun süredir kullandığım olympus 35 mm slr makinem ve bu makineye ait çok sayıda objektifim var. Fakat artık digital bir slr almak istiyorum makine konusunda Canon 400d eos modelde karar kıldım. Ama sorunum eski olympus objektiflerimi manuelde olsa eos 400d makinede kullanmak istemem. Ebay sitesinde eos makinalar için olympus o/om adaptörler mevcut. Bu adaptör benim eski manuel objektiflerimi çalıştırabilirmi. Örneğin objektifteki diyafram ve pozometre manuel makinamdaki gibi çalıştırabilirmi. Fokal çarpanı sorun etmiyorum. ama kullanacagım 85mm f 1:2 objektifim canonlar için 85x1,6 olurken, diyafram açıklığı yine f 1:2 olacakmı yoksa değişecekmi. Teşekkür ederim cevaplarınızı bekliyorum.

Tarih: 17 Kasım 2006, 17:19 - İp: 85.***.**7.24
e0s
e0s (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

uygun adaptör ile sadece auto focus özelliğinden geri kalacaksınız.

focal çarpandan dolayı diyafram değişmeyecektir.

Adaptör ile sanırım diyaframın pek bir alakası olmayacak çünkü siz manuel dediğiniz optikte diyaframı sanırım objektif üzerindeki halka ile yapıyorsunuz.Shutter da makineden belirleneceği için bir sorun olmaz kanısındayım.Ayrıca konuyu yalnış başlık altında açmışsınız.Bu konu ile ilgili bir link vereyim orada belki size yaracak bilgiler olabilir.

http://forum.netfotograf.com/filtre_lens.asp?msg_id=14154

Tarih: 17 Kasım 2006, 17:29 - İp: 85.***.**3.100
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

canon 400d karar kılmadan önce sigma sd 14 ü ve pentax k 100 ü incelediniz mi?

Tarih: 17 Kasım 2006, 18:18 - İp: 85.***.**9.150
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

olympus, makineleri için orjinal adaptör üretiyor...

E400 (10 mp) şu günlerde piyasaya çıkıyor.. zuiko lensler bayağı pahalı.. four-thirds sistemi için ürettiği adaptörü kendi sitesinde incelemiştim..

http://www.olympus.com.tr/consumer/dslr_OM_Adapter.htm

link üzerine tıklarsanız.. "OM lenslerini 4/3 sistemlere takmak için adaptör" ifadesini okuruz..

burkay ustamızın işaret ettiği makineler de çok iyi..

ve belirtmek istediğim başka bir yön; olympus, yurdumuzda iyi bir servis ağına sahip değil...

ışığınız bol olsun..

Tarih: 22 Kasım 2006, 09:37 - İp: 85.***.**0.170
  • 1