suphicakir
suphicakir (üye)
İstanbul / Amatör

Nikon N90s Kullanımı

Arkadaşlar Merhaba.
Bende Nikon N90s var ve türkçe içerikli hiç bir fotoğrafçılık sitesinde N90s kullanan birisine rastlamadım. Acaba bu makina artık kimse tarafında kullanılımıyormu? Ben şimdilik sadece bir adet fil harcadım oda sadece makinayı tanımak adınaydı, yakında bir kaç çekim daha yapıcam. İsteyen olursa ingilizce kullanma klavuzu elimde mevcut (PDF).
Bu konuyu açmamda ki sebep yalnızlığıma bir son vermek.
Not : Makina Estantane ve Diyafram ayarı iyi yapılırsa gerçekten kaliteli fotoğraflar çekiliyor
İnşallah sesimi duyan birileri çıkar...

Tarih: 17 Kasım 2006, 03:08 - İp: 212.***.**8.206
simurgcan
simurgcan (üye)
İstanbul / Amatör

merhaba suphicakir,
dslr/slr-like konusu altına yazmışsın N90s'i ama yanılmıyorsam Nikon'un analog makinası olan N90s'i kastediyorsun. 1999 yılından beri bu makinayı kullanıyorum ve çok çok iyi bir makina olduğunu düşünüyorum. 2 ay önce D80 aldım ama hala zaman zaman N90s'i de kullanıyorum çünkü dia çekmenin önemli avantajları var.
selamlar
Barış

Tarih: 17 Kasım 2006, 07:48 - İp: 85.***.**1.67
suphicakir
suphicakir (üye)
İstanbul / Amatör

İlginiz için teşekkürler.
Bencede süper bi makina. Yalnız ben hem amatör hemde makinanın acemisi olduğum için tüm ayarlarını net bi şekilde bilmiyorum. Bununla beraber elimde pdf user manuel ve çıktısı var.
Bu makinayla fotoğraf çekmekten hoşlanıyorum.

Tarih: 20 Kasım 2006, 00:39 - İp: 85.***.**0.132
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

f90x ve n90s aynı makineler..

ülkelere göre farklı isimle satıldığı için farklı gibi algılanabiliyor..

makineniz hayırlı olsun..

Tarih: 22 Kasım 2006, 09:14 - İp: 85.***.**0.170
suphicakir
suphicakir (üye)
İstanbul / Amatör

Bir şey fark ettim. Benim makina da (N90s)"Aperture - Priority Auto exposure mode" ayarında diyafram ayarı yapılmıyor.
P:Otomatik mod.
A:Diyafram öncelikli mod
S:Enstantane öncewlikli Mod
M:Manuel çekim
Ben M,A modda bir türlü diyafram ayarı yapamıyorum. Sadece ışığın az olduğu kısımlarda ekranda (+)--> veya (-) --> işareti çıkıyor ve V-5..V+5 arası değerleri değiştiriyorum ok işareti kayboluyor diyaframda da değişme oluyor.
Offf ya halen şu işi öğrenemedim. Fotoğraf çekmek ten çok fotoğraf makinası nasıl kullanılır onu öğrenmek için uğraşıyorum.
Bu konuda yardım edebilecek bir gönüllü varmı dır?

Tarih: 30 Kasım 2006, 02:03 - İp: 85.***.**4.99
okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Makinen hayırlı olsun. Çok güzel bir makinedir.

Bir yerde okumuş ya da duymuştum, ayna ile film yüzeyinin mesafesinden dolayı netliğin çok iyi olduğunu. Ayrıca birde bu makineler için dijital back denen bir kapak olması lazım, dijital back taktığınız zaman da makine diğer benim bildiğim hiçbir makinede olmayan ekstra özellikler kazanıyor. Mesela breeze focus özelliği.

Temiz ve uygun fiyata bulursam benim bile almayı düşündüğüm bir makine, tek sevmediğim yönü tasarımı, keşke f80 gibi olsaydı diyorum ama mühim olan işlev tabiki.

Tarih: 30 Kasım 2006, 14:21 - İp: 85.***.**8.70
suphicakir
suphicakir (üye)
İstanbul / Amatör

Pazart akşamı üsküdar sahilde şu meşhur Polat Alemdar ve Elifin oturduğu parkta kız kulesinin fotoğrafını çekiccem bir arkadaşla. Küçük bir çalışma yaıcaz. Tripod bile kullanıcaz. Manuel mod kullanırsam gece fotoğrafı için enstantane ve diyafram ayarı konusunda ne gibi tavsiyeniz olur....

Tarih: 30 Kasım 2006, 14:34 - İp: 85.***.**6.10
  • 1