ceyhuncetin
ceyhuncetin (üye)
Bursa / Doğa Fotoğrafçısı

Nikon Gün Batımı Çekimlerinde Sorun

Merhaba arkadaşlar geçtiğimiz günlerde otel fotoğrafçısıyla görüştüm.Ben çok kısa sürede makina değiştiriyorum dedi.sebebi ise.Gün batımı fotoğraflar çektiğim için sensör dayanmadığını söyledi.Kullandığı makina d80.size sprum bu gerçekten doğrumu.Diğer bir soru ise.bende d300 kullanıcısıyım.Gün batımı önünde portre çekimlerini seviyorum.Makinanın kendi flaşını kullandığımda makinanın ömrünü kısaltırmışım.Kesinlikle ayrı bir flaşh almam gerekiyormu.Bu soru ve cevapları nasıl değerlendiriyorsunuz.

Tarih: 22 Temmuz 2008, 16:46 - İp: 85.***.**0.198
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Gün batımı fotoğraflar çektiğim için sensör dayanmadığını söyledi

Kendisi bu nedenle kaç sensör eskitmiş?

Makinanın kendi flaşını kullandığımda makinanın ömrünü kısaltırmışım

Tecrübeye saygı duymak lazım. Demek kendisi aynı marka aynı model iki makinenin birini kendi flaşı ile, diğerini harici bir flaş ile kullanmış, kendi flaşı ile çektiği gövde diğerinden daha kısa zamanda ömrünü bitirmiş, öyle mi?

Kesinlikle ayrı bir flaşh almam gerekiyormu

Yukarıdaki saçma nedenden dolayı değil, ama alırsanız daha uzaktan daha iyi çekimler yapabilirsiniz.

Bu soru ve cevapları nasıl değerlendiriyorsunuz.

Bu arkadaş hangi otelde?

#ocaklilar' tarafından 22.07.2008 20:29:14 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 22 Temmuz 2008, 20:28 - İp: 212.***.**6.199
ugurarpaci
ugurarpaci (üye)
İstanbul / Amatör

Otel dünya atmosferi sınırları içinde değil mi yoksa? Hani ocaklılar hocam adama hak verin eğer güneşe 10000 km uzaklıkta ise falan eyvallah....

Tarih: 22 Temmuz 2008, 21:52 - İp: 85.***.**4.161
ceyhuncetin
ceyhuncetin (üye)
Bursa / Doğa Fotoğrafçısı

Merhaba soruara verilen cevaplar için teşekkür ederim.
Otel cristal admiral otel manavgat.
Arkadaşlar müşterilerin sürekli gün batımı fotoları çektiği için.yaklaşık 6 ay gibi bir zamanda makina kullanılmaz hale geliyormuş.
BU yünden ellerine bayağı d80 almışlar.sezonluk olarak değiştiriyorlarmış.
Benide oldukça kortkutmuştu bu durum.Ama sn.ocaklıların açıklamaları beni rahatlattı.Teşekkür ederim tekrar.

Tarih: 23 Temmuz 2008, 09:53 - İp: 85.***.**0.198
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

yahu su otel fotografcılarının,hatta studyocuların bazıları cidden salak.
bakalım kimler alınacak.

Tarih: 23 Temmuz 2008, 22:43 - İp: 85.***.**7.180
mimarbey
mimarbey (Objektif)
Ankara / Amatör

valla şu kısa fotoğraf serüvenimde ilk defa böyle birşeyle karşılaşıyorum.sınırlı teknik bilgilerimle düşünüyorum...ya ben yetersiziiiim.ya da bu iş fazla saçma

Tarih: 24 Temmuz 2008, 01:58 - İp: 78.***.**3.148
fotoasya
fotoasya (üye)
Samsun / Haber Fotoğrafçısı

merhaba bende uzun yillar otel fotografciligi yaptim.
Nikon D70s in ilk ciktigi yil aldim 3 veya 4 yil oldu. binlerce fotograf ve gun batimi cektim. fakat bugune kadar sensorumde veya makinamda her hangi bir sorun olusma.
bazen asiri sicaktan beyni gidip geldi okadar. insan en azindan ikigunde bir nasil kendini temizlemek icin dus yapiyorsa
makinanizida ayni sekilde temizlemek gerekli. antalyanin rutubetli havasindan dolayi makina dikkatsiz kullanilinca dogal olarak ariza veriyor.
flas konusuna gelince harici flas herzaman gereklidir. uzerindeki flasi kullaninca otomatikmen perde daha agir hareket ediyor. daha cabuk pili bitiyor. yani uzun vadede makinanin guc kaybedecegi kesin.

Tarih: 25 Temmuz 2008, 07:35 - İp: 212.***.**1.131
  • 1