chelios
chelios (üye)
İstanbul / Amatör

Nikon D90 Soru...

arkadaşlar stop motion çekeceğim de hangi ayardan çekeceğim ??

Tarih: 22 Nisan 2011, 08:13 - İp: 95.***.**8.253
nbd
nbd (üye)
Çanakkale / Amatör

ışık koşulları ve kişisel tercih pozlamayı etkiliycektir. belli bir enstantene diyafram ayarı vermek imkansız deneyerek karar verebilirsiniz...
selamlar..

Tarih: 22 Nisan 2011, 13:25 - İp: 88.***.**0.62
chelios
chelios (üye)
İstanbul / Amatör

hayır S mod falan duydum ardı ardına pozlayan ???

Tarih: 22 Nisan 2011, 17:12 - İp: 46.***.**0.16
guronline
guronline (üye)
Yurtdışı / Amatör

stop motion dan kastin hareketli nesneyi durdurmak mi ?

Tarih: 22 Nisan 2011, 20:40 - İp: 85.***.**2.242
chelios
chelios (üye)
İstanbul / Amatör

her hareket için foto çekiyorsun sonra onları birleştiriyorsun

yok mu koca sitede d90 dan anlayan .ii1?

Tarih: 22 Nisan 2011, 22:21 - İp: 46.***.**0.16
trenci
trenci (üye)
Uşak / Meraklı

"time laps" diye arat hocam...

Tarih: 23 Nisan 2011, 02:41 - İp: 95.***.**5.81
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

D90'dan anlamasına anlıyoruz ama soruyu duyunca ne diyeceğimizi bilemiyoruz bazen .

Stop motion dediğiniz kare kare fotoğraf çekip birleştirmek - onu biliyorsunuz . S modu ise perde hızı seçimi ile alakalı . İkisinin birbirine bağlamanız , D90'ın kumandalarıyla/özellikleri ile pek haşır neşir olmadığınızı ve en basit ayara bile kafa yormadığınızı gösteriyor . S modunu filan kullanıp hareketi (motion ) stop ettirme filan fikri mi gelmiş aklınıza bilmiyorum.

Böyle bir durumda da insan haliyle cevap vermeyi gereksiz bulabiliyor. Cevap vermeye kalksa da - benim durumumda olduğu gibi - nereden başlayacağını bilemiyebiliyor.

Özet : Trenci'nin dediği şey doğru ama o da maalesef sizin makinada yok - manuel yapmanız lazım . Stop-motion gibi bilgi/sabır/emek isteyen bir konuyu da bu ilgisizliğinizle ( aynı konuyu 1-2 hafta önce de açtınız - insan bu kadar merak ediyorsa açar 1-2 satır okur stop motionu hani ) bizim size anlata anlata yaptırmamız zor .

Öncelikle fotoğraf çekimini bilmeniz lazım ki stop motion gibi yüzlerce/binlerce fotoğraftan oluşacak bir ödevin altından kalkabilin .

Tarih: 23 Nisan 2011, 08:41 - İp: 50.***.**5.194
  • 1