ferhat7780
ferhat7780 (üye)
İzmir / Amatör

Nikon D90 Kulanımda Sıkıntı Çekiyorum

sonunda nikon d90 model bir fotoğraf makinası aldım fakat kullnım konusunda sıkıntı çekiyorum bana bu konuda yardımcı olabilirmisiniz web sayfası olabilir öneride bulunulabilir alalı 1 ay kadar oldu hala mak. hakimiyet sağlayamadım yardımlarınızı bekliyorum TŞKLR

Tarih: 21 Temmuz 2010, 16:31 - İp: 88.***.**7.160
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

keşke makine almadan once seviyenize gore bir model baksaydınız.
en sık rastlanılan durum bu malesef.
kullanma kılavuzunu okumadan, makinenizi tanıyamazsınız.
yanı en iyi kaynak kullanma kılavuzu zuaklarda aramaya gerek yok.
fotografın temel degişkenleri enstantane ve diyaframı bilmedende fotografa uygulayamazsınız.

forumda işin fotografcılık kısmıyla ilgili butun bilgiler mevcut arayarak bulabilirsiniz.

Tarih: 21 Temmuz 2010, 18:17 - İp: 92.***.**4.234
cavekid
cavekid (üye)
İstanbul / Meraklı

http://www.thesebil.com/thesebil/fotograf/kamera/nikon/nikon-d90-kullanma-klavuzu-retouch-menu-s9.php

şöyle bir kaynak var, yüzeysel ama fikir vermek açısından yararlı olur tahminen

Tarih: 21 Temmuz 2010, 18:37 - İp: 94.***.**7.157
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Kullanım kılavuzları , FOTOĞRAFÇILIĞIN ESASLARINI BİLEN birine o makinada gerekli ayarları nasıl yapacağı konusunda yardımcı olur . Fotoğrafçılığı öğretmez .

Ayarların ne işe yaradığını bilmeden , o ayarların nasıl yapıldığını öğrenmenin manası yok .

Yapılması gereken makinanın menüsündeki 100 küsur ayarı şimdilik unutup , bir kaç gün sadece PERDE HIZI / DIyAFRAM / ISO üçlüsünün mantığını , birbirleriyle bağlantısını ve fotoğrafa etkisini öğrenmek . Bu ayarları manual , hatta hiç bir yardım/pozometre kullanmadan sadece ışığa bakarak kestirebilmelisiniz .

Bunlar yapılmadan fotoğrafçılık öğrenilmez . Hep yazıyorum - tesadüfen tutturursunuz ...

Bu üçlünün mantığını %100 kavradıktan sonra gerisi kolay .

Tarih: 21 Temmuz 2010, 21:01 - İp: 96.***.**4.180
yunusemre54
yunusemre54 (üye)
Yurtdışı / Amatör

ben de ayni makineyi kullaniorm yaklasik 6 ay kadar oldu. paperman bu isin uzmani. onun ve bu sitedeki diger uzman fotografcilarin yazilarini okumani oneririm, ben cok sey ogrendim.

ayrica national geographic in bi dvdsi var sanirim bu sitede var. onu yukle bilgisayarina ve tamamini izle. ordan diyafram, iso ve estantane uclusunun birbiriyle nasil koordineli calistigini, hangi ortamda nasil fotograf cekilecegini ogrenebilirsin.

ayrica nikon.com da videolar var, temel bilgileri veriyor. onlar da ilk etapta sana yol gosterebilir.

bunlari kavradiktan sonra geri kalan biraz teferruatli kisimlar ama her yeni ogrendigin bilgi, seni bu ise daha cok baglayacak emin olabilirsin.

cok guzel bir kameradir. hayirli olsn.

bol fotografli gunler diliyorum...

Tarih: 22 Temmuz 2010, 01:21 - İp: 24.***.**6.168
ferhat7780
ferhat7780 (üye)
İzmir / Amatör

yardımlarınız için çok teşekkür ederi

Tarih: 22 Temmuz 2010, 16:05 - İp: 88.***.**9.86
jaromil
jaromil (üye)
İstanbul / Amatör

Güzel bir tercih yapmışsınız. Ben de aynı makinadan kullanıyorum. Ancak forumda yazan pek çok arkadaşımızın da dediği gibi öncelikle fotografa hakim olmak gerekiyor. Yani Iso,diyafram ve enstantene üçlüsü ile aranızın iyi olması lazım. Aksi taktirde elinizdeki makinadan bir tad alamazsınız. Bu üçlüyü kavradıktan sonra makinanızdaki beyaz ayarları, çekim ayarlarını değişik şekillerde kullanarak çok güzel kareler yakalayacağınızı düşünüyorum. Konu ile ilgili National Geographic cd leri güzel bir yardımcı. Makinanı al ve sürekli deneme çekimleri yap. Yavaş yavaş kavramaya başlayacaksın.

Tarih: 22 Temmuz 2010, 18:40 - İp: 62.***.**2.54
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Ne yapmak istedin de neyine hakim olamadin mesela bir ornek?

Tarih: 24 Temmuz 2010, 10:40 - İp: 221.***.**6.23
photox5535
photox5535 (üye)
İzmir / Özel Gün Fotoğrafçısı

net bir sorun varsa cevaplarım tam olarak makinenin hangi özelliği hakkında bilgi almak istiyorsun yazarsan elimden geldiği kadar yardımcı olmaya calısırım.

Tarih: 5 Ağustos 2010, 12:14 - İp: 78.***.**0.131
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Halinize şükredin. Sizin durumunuzda olup stüdyo açanlar var. (Bkz. d90 Teknik Destek topiği)

Tarih: 5 Ağustos 2010, 13:39 - İp: 213.***.**5.242
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

bitpire

Tarih: 5 Ağustos 2010, 17:30 - İp: 92.***.**3.238