freedom0707
freedom0707 (üye)
Antalya / Amatör

Nikon D90 İle Gece Modunda Otomotik Çeki

selam arkadaşlar üstadlarıma bir sorum olucak yaklaşık 4 ay önce nikon d90 aldım amatörce başladım çekimlere genellikle auto modunda çekim yapıyorum diğer modlarda foto iyi olmayacak diye korkuyorum ama geçen ay mars dünyaya çok yakın geçicekl diye mail geldi bende acilen yaşadığım beldeden deniz üzerinden görüntü almak istedim ama nedense çekim yapamadım bilgisi olan vamrı bu konuda

şimdiden teşekkürler

Tarih: 16 Ekim 2009, 23:45 - İp: 188.***.**0.7
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Çekim yapamadım'dan ne anlamalıyız?

Tarih: 17 Ekim 2009, 00:12 - İp: 212.***.**7.106
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

keske d90 almasaydınız,
4 ayda auto moddan kurtulamadıysanız makinede bir sorun oldugunu dusunmuyorum..

buyuk ihtimalle kullandıgınız lens 18-105 tir.
zaten yetersiz bir mm degeri.
ustune birde hazır cekim modlarıyla cekim yapmaya calıstıgınızı varsayarsak, "cekim yapamadım" ın nedeni ortada..

acilen diyafram nedir enstantane nedir iso nedir, bunların birbiriyle ilişkisi nedir.
ne tur fotograflar için ne tarz objektifler kullanılır, gece cekim yapmanın incelikleri nelerdir gibi bilgileri edinmenizi oneririm.
yani kısa ifadeyle fotograf cekmeyı ogrenmenizi.
bunları ogrenirken keske d90 almasaydınız lafımı sizde keske d90 almasaydım diye soyleyeceksinizdir buyuk ihtimalle.

imkanınız varsa bir fotografcılık kursuna gidin, fotografcı tanıdıklarınız varsa onlardan bilgi alın ne nedir ogrenin..
olmadı national geographic cdlerinden edinip bunları hatmedin.
sitede, cekim teknikleri, terimler sozlugu gibi teknik bilgi verilen kategorilerden bu bilgileri edinmeye calısın..

burada sunu sunu yap diye anlatacagımız seyler size hiçbirsey saglamaz.
oncelikle karar vermek gereken sey,balıkmı istiyorsunuz,balık tutmayı ogrenmekmi?

Tarih: 17 Ekim 2009, 00:26 - İp: 78.***.**3.183
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

forumda aratmanız doğru olur.

yanlız bişeyi belirteyim.

gece çekimi ve otomatik mod

kulağa hiç hoş gelmiyor. devrik cümle gibi yani.

Tarih: 17 Ekim 2009, 01:43 - İp: 88.***.**7.178
freedom0707
freedom0707 (üye)
Antalya / Amatör

cevap yazan ilgi gösteren herekese çok teşekkür ediyorum. fotografçılık konusunda kendimi yetiştirmek ilgi duyduğum bu alanda hobi olarak resim çekmek istedim sadece ve çok büyük bir iddiam yok aslında sitedeki fotografları inceledim gerçekten çok hoş çok iyi fotograflar var. aslında çekim modları ile çekim yapmaya başladım ama dedimya sadece bir korku ya .çektiğim şey güzel olmayacak korkusu var yoksa çekim yapmıyor değilim.

ama efet snaırım bu siteden çok bilgi almam gerekicek ve bende bunun için aranızdayım. D90 olayına gelince gaijin arkadaşım sağol gerçekten açıklamaların bana rehberlik edicek nitelikte ben balık tutmayı öğrenmek istiyorum. bazı çekimlerimide sitede paylaşıcam ama öncelikle sadece bu konu çok merak ettiğim için sordum. yinede sağolun çok teşekkür ederim.

Tarih: 17 Ekim 2009, 09:11 - İp: 188.***.**0.7
  • 1