handan123
handan123 (üye)
İstanbul / Amatör

Nikon D90 Dahili Focus

Selamlar,
Kısa bir süre önce Nikon D90 aldım. İlk makinam ve fotoğraf konusunda hiç tecrübem yok. Kafama birşey takıldı. Auto-focusta çekim yaparken focus halkasının hareket etmesi gerkmiyor mu? Auto'da elle müdahale etmiyoruz zaten onu biliyorum ama gördüğüm bir kaç makinede auto-focus yaparken o halka kendisi hareket ediyordu. IF(dahili focus) denilen sistem bu focus halkasının kendiliğinden hareket etmemesi midir?

Tarih: 1 Temmuz 2009, 16:35 - İp: 88.***.**3.50
hata
hata (üye)
Ankara / Meraklı

Kuullandığınız objektif nedir?

Tarih: 1 Temmuz 2009, 17:13 - İp: 85.***.**5.149
handan123
handan123 (üye)
İstanbul / Amatör

Kit lens. 18-105mm f/3.5-5.6G ED AF-S VR DX Nikkor Zoom

Tarih: 1 Temmuz 2009, 17:40 - İp: 88.***.**3.50
hata
hata (üye)
Ankara / Meraklı

Sorduğunuz sorular makina değil objektiflerle ilgili.

İnternal Focus (IF) özelliği netlik halkası ile ilgili bir özellik değildir. Zoom yaparken objektifinizin uç kısmının dönüp dönmemesi ile ilgilidir. Eğer zoom yaparken objektifinizin önü sağa sola dönmeyip sabit kalıyorsa bu IF özelliği olan bir objektiftir. Zoom yaparken sağa sola dönüyorsa bu IF özelliği olmayan objektiftir.

Netlik halkasına gelince illaki dönecek diye bir kural yok. Özellikle Auto modunda bir çok kullanıcı netlik halkasını kullanmaya çalıştıkları için objektiflerini bozarlar. Bunu önlemek bazı tür objektiflerde Auto modunda netlik halkasının devredışı bırakılabiliyor. Sizin objektifinizi hiç kullanmadım ama muhtemelen öyledir. Sorunsuz çalışıyorsa kafanıza takmayın derim.

#hata' tarafından 01.07.2009 18:17:06 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Temmuz 2009, 18:14 - İp: 85.***.**5.149
  • 1