wh1sky
wh1sky (üye)
İzmir / Amatör

Nikon D90 Bulb Limit

Merhabalar geçen haftalarda panctom'un da yardımlarıyla nikon d90 aldım 18-105mm kit lens ile.Burdan teşekkür ediyorum kendisine bir kez daha.

Sorum şu d90 bulb modunu yıldızların hareketi gibi çok uzun süren pozlamalarda kullanmak istiyorum ancak sanırım sensör çok açık kalırsa ısınıyor ve bu ciddi zarar verebilir makinaya.makinanın bulb modu için koyduğu bir limit varmıdır ?.mesela 1 saat 30 dk gibi.

Tarih: 7 Eylül 2010, 15:06 - İp: 78.***.**2.207
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Limit varsa, kullanim klavuzunda yazar, yazmiyorsa pil bitene kadardir.

Not: Yaziyormus, 30 dakika.

#ocaklilar' tarafından 07.09.2010 15:37:17 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Eylül 2010, 15:33 - İp: 69.***.**7.137
wh1sky
wh1sky (üye)
İzmir / Amatör

Teşekkür ederim sanırım kullanım klavuzunu daha dikkatli okumalıyım .birde bir sorum daha olucak mesea 30 dk bulb modu çekim yaptık.çekim bitti ve diyelim istediğimiz görüntüyü alamadık hemen ardından bir kaç defa daha 30 dk'lık çekim yapmak makinaya zarar verir mi ?

Tarih: 7 Eylül 2010, 15:47 - İp: 78.***.**2.207
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Sorunuzu yanlis anlamadiysam, ilk 30 dakikada istediginiz goruntuyu alamadiysaniz (ayni karenin uzerine cekim yapamayacaginiz icin) ikinci 30 dakikada da (isik sartlari degismedigi surece) istediginiz goruntuyu zaten alamazsiniz.

Uzun pozlamalar icin dijital makineler pek kullanisli degillerdir, konuya cok merakiniz varsa en ucuzundan filmli bir makine size daha rahat cekim imkani saglar.

Tarih: 7 Eylül 2010, 16:26 - İp: 69.***.**7.137
wh1sky
wh1sky (üye)
İzmir / Amatör

Demek istediğim tam olarak diyelim ki kadrajını beğenmedik biraz ufak tefek oynamalar yaptık.Sensör 30 dakika açık kaldı ve ısındı bir de yeni kadrajla 30 dakikalık çekim yapmak makinaya zarar verirmi sadece bunu merak ediyorum.Onun dışında evet haklısınız filmli makina konusunda, uygun bir fiyata bulursam alıcam hemen

Tarih: 7 Eylül 2010, 16:34 - İp: 78.***.**2.207
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Gunesi cekmedikce ve ortam sicakligi da cok fazla olmadikca "zarar vermez" diyenler cogunlukta. 30 dakikalik limitin sanirim bir nedeni vardir, bilemiyorum. Iki 30 dakikalik cekim arasında makine bir sure bekliyor mu yoksa ikinci 30 dakikalik cekime hemen basliyor mu bilemiyoruz. Simdi de, "Peki, 3. otuz dakika zarar verir mi?" diye sormanizdan korkuyorum acikcasi.

Uzun pozlamalarda dijital makinelerde nasil sonuclar alinabildiÄŸi konusuna gelirsek, bir kere cok fazla noise olur, olmamasi icin Long Exposure Noise Reduction acik olmasi gerekir, bazi makinelerde uzun pozlamalarda bu fonksiyonu kapatamazsiniz. Bu fonksiyon acik oldugunda ise, cekimden sonra cekilen pozun suresi kadar bir sure de NR icin beklersiniz. Yani, ornegin 15 dakikalik pozdan sonra bir 15 dakika daha beklersiniz. Cunku makine ayni sartlarda karanlik bir poz daha ceker ve sonra ikisini karsilastirarak gurultu temizligi yapar.

Siz en iyisi bir kere 10 dakikalik bir poz ile deneme yapin sonuclarina bakin tekrar konusalim veya bu tur uzun pozlamalar yapan arkadaslarin cevaplarini bekleyelim.

Tarih: 7 Eylül 2010, 17:15 - İp: 69.***.**7.137
wh1sky
wh1sky (üye)
İzmir / Amatör

:D teşekkür ederim cevaplarınız için

Tarih: 7 Eylül 2010, 17:17 - İp: 78.***.**2.207
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Yıldız çekimlerinde , süre yeterli değilse Image Overlay özelliği ile D90 üzerinde yaptığınız 30 dakika pozlamaları birleştirip , ortaya daha uzun hareket etkisini gösterecek fotoğraflar çıkarabilirsiniz .

Multiple exposure'dan farkı , tüm çekimin aynı kare üzerine yapılmaması ,çekim sonrası tüm karelerin ayrı ayrı kalmasıdır . Pozlama da 2 katına çıkmayacak sadece 2 katı süreye eşit bir yıldız hareket görüntüsü oluşacaktır .

#paperman' tarafından 07.09.2010 20:17:21 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Eylül 2010, 17:29 - İp: 96.***.**4.180
  • 1