legionella
legionella (üye)
Malatya / Amatör

Nikon D80 Ölü Piksel

Merhaba,

Arkadaşın D80'inde ölü piksel olduğunu fark ettim, önce LCD'de olduğunu düşünmüştüm ama fotoğraflarda da var.
Ne yapmamız gerekir? Makina garantili bu arada...

Tarih: 20 Haziran 2008, 12:08 - İp: 85.***.**8.147
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

gecmiş olsun,servis yolu gorunmus

Tarih: 20 Haziran 2008, 18:04 - İp: 78.***.**6.226
pantat
pantat (üye)
Ankara / Amatör

Endişelenecek bir mevzu değil. Her makinada olur. helebir de uzun pozlama dene şöyle beş on dakikalık yüzlerce ölü pikseli görünce gözlerin yerinden çıkacaktır (noise reduction kapalı olmak suretiyle). Benim sony a100 de remaping yaparak 1sn lik pozlamaya kadar oluşan ölüpikselleri ortadan kaldırabiliyorum zaten 1snden sonrası için noise reduction devreye girerek sorunu ortadan kaldırıyor. Yalnız d80 de remaping nasıl yapılıyor bir bilgim yok. Belki forumdan birileri nasıl olduğunu biliyordur. Servis çilesi çekmeni gerektirecek birşey şey değil yani.

"I see dead pixels"

Tarih: 22 Haziran 2008, 06:34 - İp: 88.***.**9.62
legionella
legionella (üye)
Malatya / Amatör

Teşekkür ederim

Tarih: 22 Haziran 2008, 11:56 - İp: 88.***.**8.108
dts
dts (üye)
Ankara / Amatör

Uzun pozlamalarda meydana gelen lekeler hot piksel değilmidir. Ölü piksel ile hot pikselin farklı olduğunu, Söz konusu sorunun ise ölü piksel olduğunu düşünüyorum ve buda sensör değişimi gerektirebilir, konuyu detaylıca araştırın. Yanlışım varsa düzeltin.

Tarih: 22 Haziran 2008, 12:05 - İp: 78.***.**1.15
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

uzun pozlamadan kaynaklanan hot pikseldir sensorun ısınmasıyla alakalıdır.
olu pikselse,sensorun o piksel olan kısmına veri gitmemesi endeniyle beyaz kalması olarak acıklanabilir.
tek pikselse zaten cok goze batmaz,ufak bir tıklada halledilir.
ama can sıkıcı bir durum oldugu ortada...

Tarih: 22 Haziran 2008, 14:42 - İp: 78.***.**6.226
legionella
legionella (üye)
Malatya / Amatör

Evet tek bir piksel, tam da ortada duruyor. Servise versem ne yapar sizce? Sensör değiştirirlerse daha büyük problemler de çıkabilir sonradan, makinayı da değişirler mi bir piksel için, bilmiyorum açıkçası...

Tarih: 22 Haziran 2008, 15:25 - İp: 88.***.**8.108
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

tek piksel için degişim olmaz sanırım,dedigim gibi rahatsız edici olsada tek tıkla halledilecek bişey..
keske hiç olmasa ama

Tarih: 23 Haziran 2008, 00:49 - İp: 78.***.**6.226
oerkara
oerkara (üye)
İzmir / Özel Gün Fotoğrafçısı

bende izmirde tamirciyim.aynen lcd monitörlerde olduğu gibi piksel dediğiniz şey bozulabilir.
çünkü milyonlarca hücre var.birkaç tanesi bozulabilir.
kesinlikle servise götürün.
ayrıca servis zaten nikon tarafından yetkili kıldğı için korku yok..onlar bu işin uzmanı.
***bu sitede bilgisi olanda yazıyor olmıyanda .
netice olarak bilmiyenler kime inanacakların şaşırıp kalıyor..
istersen banada inanma ! bu kadar

Tarih: 24 Haziran 2008, 00:56 - İp: 88.***.**6.169
cangulay
cangulay (üye)
Adana / Amatör

MAkinenin içini açmadan yazılımla halledebiliyorlar, bitmapping di yanılmıyorsam. Ölü piksele en yakın noktadaki pikselden rengi kopyalayıp alıyor ölü piksel, bu yazılımdan sonra...

#cangulay' tarafından 25.06.2008 01:23:50 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Haziran 2008, 01:21 - İp: 88.***.**0.234
  • 1