clockworko
clockworko (üye)
Antalya / Amatör

Nikon D80 Alan Derinliği

yeni nikon d80 aldım .çözmeye calışıyorum fakat alan derinliğini bir türlü oluşturamıyorum.manuel de diyaframı f3.5 a getirsem bile alan derinliği oluşmuyor.cevaplarınızı bekliyorum?

Tarih: 11 Ağustos 2008, 14:53 - İp: 88.***.**2.51
xarax77
xarax77 (üye)
Yalova / Amatör

diyaframı olabildiğince aç ve objeden uzaklaşarak zoom yap objeye öyle netlemeyi dene bakalım ne olacak...

Tarih: 11 Ağustos 2008, 18:01 - İp: 78.***.**3.113
oerkara
oerkara (üye)
İzmir / Özel Gün Fotoğrafçısı

sorular eksik alan derinliğini makina yapmaz
objektif yapar
lens özellikleri lazım

Tarih: 28 Ağustos 2008, 02:51 - İp: 85.***.**9.172
kiziltug
kiziltug (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

elinizdeki lens tahiminimce 18-135mm.
Alan derinliği elde etmek için Işıkda önemli ama lens çok daha önemli... Fakat bu makineden kaynaklanan bir sorun kesinlikle değil. Eğer cisimle aranızdaki mesafe büyükse f:3,5 alan derinliği arkadaki ağacı bile gösterebilir Fakat Eğer yakın plan çekim için uğraşıyorsanız o zaman sineğin iki gözünden arkasında alan derinliği yakalayamazsınız. Yani araya mesafe girecek (bunu söylerken ufak diyebileceğim kit lensleri göz önüne alıyrum değilse 105mm gibi makro yada 85mm gibi potre lenslerde arka planın aynı diyafram aralığında komple olmadığını göreceksiniz.)

Tarih: 29 Ağustos 2008, 22:36 - İp: 78.***.**4.209
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

alan derinligini makine yapmaz diyen oerkara ya, sensor buyuklugu alan derinligini etkiler demek istiyorum.
--------------------

18mm de f:3.5 ile yakaladıgınız derinlikle 135 mm de aynı degerde yakaladıgınız derinlik arasında buyuk fark vardır
mm arttıkca derinlik azalır.
dıyafram arttıkcada derinlik artar.
--
eger 10 metre otenızde ve 11 metre otenızde iki obje varsa ve siz geniş acı kullanıyorsanız,alan derinligini hissetmezsiniz,ancak 1 metre otenızde bir obje ve 2 metre otenızde bir obje varsa alan derinligi daha rahat hissedilir. yanlısım yoktur umarım,varsa duzeltilsin lutfen.

Tarih: 29 Ağustos 2008, 22:54 - İp: 88.***.**4.0
manu11
manu11 (üye)
İstanbul / Amatör

selamlar..

sevgili gaijin..söylediklerin doğru fakat net alan derinliği konusunda (fotoğraf hocamın söylediklerine paralel yazıorum) bilgim şu şekilde.."1 metre otenızde bir obje ve 2 metre otenızde bir obje varsa alan derinligi daha rahat hissedilir" kısmı tam tersi sanıyorum..yani gerekli koşullar sağlandığında ve iş diyaframa kaldığında f:5.6 ile çekilen bir fotoğrafta net alan derinliği daha az iken f:22 ile ile çekilen aynı fotoğrafta net alan derinliği daha fazladır şeklinde biliyorum..daha doğrusu öğrendiklerim bu şekilde..

saygılar..

#manu11' tarafından 17.09.2008 14:28:22 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Eylül 2008, 02:19 - İp: 85.***.**7.236
scrt_grdn
scrt_grdn (üye)
Bursa / Amatör

Manu, güzel açıklamışsın ...

Tarih: 20 Eylül 2008, 23:32 - İp: 88.***.**6.108
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

manu ben dıyaframın aynı kaldıgı kosuldan bahsedıyorum.
senın ornegın farklı bırseyden bahsedıyor,mesafeyı degil dıyaframı hesaba katıyorsun.
evet dedigin gibi dusuk dıyafram dusuk alan derinligi demek
ama arkadasın yazısına bakarsan, f:3.5 te bile alan derinligini azaltamıyorum diyor.
bunun nedenı geniş acı kullanması ve nesneyle arasında mesafe olmasıdır.

soyle acıklayayım

mesela fotografcıyla nesne arasında 5 metre var ve iki nesne arası 1 metre

fotografcı_________________________nesne1__nesne2

__x________________________________x_______x

geniş acıda alan derinligi fazla hissedilmez,mm arttıkca daha cok hıssedılır.

bu ornektede fotografcı nesne arası 1 metre ve iki nesne arası 4 metre olsun.

fotografcı ______nesne1___________________nesne2

__x_____________x_________________________x

geniş acıdailk ornege gore daha hıssedilir bir alan derinligi olur. teledede alan derinligi diger ornege gore daha acık hissedilir.
mesafeler ve mm degerleri alan derinligini etkiliyor bu durumda.

#gaijin' tarafından 24.09.2008 17:31:12 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Eylül 2008, 17:23 - İp: 85.***.**3.117
manu11
manu11 (üye)
İstanbul / Amatör

gaijin..aynı şeyleri söylüyoruz aslında .. evet mm ve mesafe alan derinliğini etkiliyor verdiğin örnekte gayet açıklayıcı fakat ben söylediklerinin şu kısmına takılıyorum..ilk örnekten sonra söylediğin "alan derinliği fazla hissedilmez" sözünü eğer net alan derinliği fazladır şeklinde düşünerek söylüyorsan evet tam manasıyla aynı şeyden bahsediyoruz..yada ikinci örnekten sonraki "daha hissedilir bir alan derinliği olur"kısmını net alan derinliği daha az olur şeklinde söylüyorsan..

saygılar..

Tarih: 25 Eylül 2008, 11:59 - İp: 88.***.**8.146
manu11
manu11 (üye)
İstanbul / Amatör

şöyle bir açıklamayıda eklemek bilgi sahibi olunması açısından faydalı olur sanırım..

Alan derinliğini etkileyen faktörler:

1-Kullanılan lensin odak uzunluğu:Alan derinliği kullanılan lense göre değişir.Objektifin odak uzaklığı kısaldıkça yani görüş açısı genişledikçe alan derinliği artar.Odak uzaklığı uzadıkça ve görüş açısı daraldıkça alan derinliğide azalır.

2-Diyafram:Diyafram açıklığı küçüldükçe alan derinliği artar.Bunun tam tersi olarak,diyafram açıklığı büyüdükçe alan derinliği azalır.Filtre yardımıyla diyafram açıklığını arttırabiliriz,dolayısıyla da alan derinliğini azaltıp konuyu ön plana çıkarabiliriz.Örneğin;dış ortamda güneşli havalarda 2 nolu filtre yerine ,ışık geçirgenliği daha az olan 4 nolu filtreyi kullandığımızda CCD’ye gelen ışık azalır ve bunun sonucunda da diyaframı açmak gerekir.Diyaframı açmakta alan derinliğini azaltır.

3-Konuya olan uzaklık:Çekeceğimiz nesneye ne kadar yakın olursak alan derinliği de o oranda azalır. Nesneden uzaklaştıkça alan derinliğide artmaktadır.CCD’ye gelen ışık değerleri alan derinliğini etkiler.Nesne ne kadar yakınsa onun temsil ettiği ışık,öndeki ve arkadaki net noktaların daha az gözükmesine sebeb olur.Eğer nesne uzaktaysa onun temsil ettiği ışık değeri az olur ve bu yüzden öndeki ve arkadaki net noktaları birbirlerine daha uzak olur ve alan derinliği artar.
Alan derinliği,çekeceğimiz nesneyi daha iyi vurgulamak ve ön plana çıkarmak için kullanacağımız etkili bir yöntemdir.Sınırlı alan derinliği kullanmak,ön ve arka planın netsizleştirilerek bu sayede nesneyi vurgulamak sıkça kullanılan bir yöntemdir.Ancak alan derinliğinin azaldığı durumlarda nesnenin çok küçük bir ileri geri hareketinde netlik bozulabilir.Buna dikkat edilmelidir.

...alıntıdır...

Tarih: 25 Eylül 2008, 12:02 - İp: 88.***.**8.146
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

evet manu aynı seyden bahsedıyoruz

Tarih: 25 Eylül 2008, 22:01 - İp: 88.***.**7.223
  • 1