blake
blake (üye)
İstanbul / Amatör

Nikon D5100 Kullanıcıları Acil

Nikon d5100 kullanıcıyım makinayı yeni aldığım için pek bişey beceremedim 18-55 lens kullanıyorum ama arka temayı bulanıklaştıramadım ve istediğim kaliteyi bulamadım f ayarlarınla oynasamda aynı gibi 50mm f 1.8g af-s li lens alıcağım arka tema bulanıklaşırmı ? nikon 5100 kullanıcıları biraz makina hakkında bilgi verirse çekimlerim kötü olduğundan makinayı satmayı düşünüyorum

Tarih: 4 Mart 2013, 22:15 - İp: 88.***.**8.203
gencobjektif
gencobjektif (üye)
Antalya / Amatör

Makineyi satmana gerek yok.Ben de d5100 kullanıcısıyım bence senin yapamadığın şeyler var.18-55 lensle bile güzel çekimler yapabilirsin.Bunun için bolca çekim yapman lazım ve sitedeki yazıları oku,internetten araştır.

Tarih: 4 Mart 2013, 22:24 - İp: 83.***.**4.185
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

5.6 diyaframda, 55 mm zumda ve 30 cm mesafeden çiçek çekimleri dene.
Veya aynı poz değerlerinde 50-75 cm mesafelerden portre çekimi yapmayı dene.
Arka plan flu oluyor mu bak. Kolay gelsin.
Eğer 17-50 f:2.8 diyaframlı bir lens olsaydı. (örneğin Tamron gibi)50 mm de yakın mesafede arka plan bütünüyle flu olurdu. Ama 5.6 diyaframda o kadar olmuyor. Yine de seni idare eder diye düşünüyorum.

#ercan43' tarafından 08.03.2013 22:24:25 tarihinde düzenlendi.

#ercan43' tarafından 09.03.2013 22:10:58 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Mart 2013, 22:08 - İp: 92.***.**2.136
armankoca
armankoca (üye)
İstanbul / Amatör

bahsettiğiniz lens oldukça iyidir fakat öncelikle elinizdeki 18-55 in limitlerini öğrenmeniz gerekir.

internette 5100 ile 18-55 kullanılarak çekilmiş muhteşem fotoğraflar var.

bulanıklık konusuna gelince, bunu forumda "bokeh" kelimesiyle araştırabilirsiniz. bahsettiğiniz etkinin nasıl oluştuğunu, nasıl kontrol edildiğini anlatmak için birkaç saat yazmam gerekiyor.

elinizdeki lensle bokeh denemesi yapmak için uzunca bir koridor, sokak ve fotoğrafını çekeceğiniz bir şey (konu denir) bulun yakınızdaki herhangi birşey olabilir,

lensi 18mm ye getirin,
makine gövdesinden A seçeneğine alın
(aperture öncelikli demektir.)
arkadaki tekerlek ile f değerini 3.5 seviyesine kadar gelebilirsiniz.

şimdi fotoğraf çektiğinizde konu'nun net olduğunu ve arkalara doğru gittikçe bulanıklaştığını göreceksiniz.

sokak çekimi için ilk birkaç denemenizi gün ışığında denerseniz başarabileceğinize olan inancınız artacaktır.

lens ile zoom yaptığınızda (55mm ye geldiğinizde) f değerinizin 5.6 ya yükseldiğini göreceksiniz. değer yükseldikçe bulanıklık azalır.

manzara çekerken f 11 veya üzeri gibi yüksek bir değer kullanabilirsiniz.

belirli bir konuyu net olarak çekip etrafındaki kalabalığı bulanıklaştırarak izole etmek için düşük f değeri kullanabilirsiniz.

50 mm 1.8 lens teki 1.8 değeri bokeh konusunda harika işler başarıyor.

Fakat lensteki bu değerin esas görevi, lensin bıçaklarına ait genişliği belirleyip gövdeye girecek ışık miktarını belirlemektir.

Bu yüzden ilk birkaç denemenizi gün ışığında yapmanızı tavsiye ettim.

Aslında bu apayrı daha detaylı anlatılması gereken bir konu, yukarıda yazdıklarımda hala eksik bilgiler mevcut fakat şu anda bu kadar yazabileceğim. Forumu bol bol okuyun lütfen.

Tarih: 20 Mart 2013, 19:47 - İp: 195.***.**2.170
  • 1