slayeromer
slayeromer (üye)
Antalya / Meraklı

Nikon D5100 Fotoğraf Çekiminin Durması

Nikon D5100' de gündüz ya da gece fark etmeksizin seri halde fotoğraf çekince ( tek kare resim, sürekli seçili değil ) makine fotoğraf çekmeyi durduruyor. Mesela kortej geçişlerini çekicem seri halde çekiyorum fakat 60-70 resim çektikten sonra otofocus odaklama yapıyor denklanşöre tam bastığımda hiç bir işlem yapmıyor. Makineyi tekrar aç kapa yapınca çekiliyor fakat yaklaşık 3-4 resimden sonra yine aynı.

Değerli üstdalar sizce sorun nedir ? Acaba hafıza kartıyla ilgili bir problem midir yoksa makinenin kendisi mi arıza?

Tarih: 16 Haziran 2013, 22:05 - İp: 95.***.**2.77
slayeromer
slayeromer (üye)
Antalya / Meraklı

Şimdi hafıza kartını çıkartıp başka bir tane taktım yine aynı. Sağ altta hafıza kartı işareti sarı çok uzun süreli yanıyor, işlemini tamamladıktan sonra sönüyor fakat yine yeniden odaklayıp denklanşöre tam bastığımda yine çekmiyor

Tarih: 16 Haziran 2013, 22:22 - İp: 95.***.**2.77
atilla61
atilla61 (üye)
İstanbul / Amatör

Slr fotoğraf makinaları bildiğim kadarıyla çekilen fotoğrafı önce ara belleğe alır sonra hafıza kartına aktarır peşpeşe çekimlerde fotoğraf adedi fazla olunca işlem süresi uzayabilir ve çekimi durdurur sorun bundan kaynaklanıyor olabilir.Tabi birde hafıza kartın yavaş olabilir hızlı bir hafıza kartı edinmen lazım.

#atilla61' tarafından 17.06.2013 00:41:38 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 17 Haziran 2013, 00:35 - İp: 92.***.**3.133
ozturert
ozturert (üye)
İstanbul / Meraklı

Seri çekimde makinenin tampon belleği dolarsa boşalana kadar çekim yapmaz. karta yazılırken (ışık yanarken) kartı sakın çıkarma, kartın bozulma olasılığı bile var.
Bunu engellemek için dosya formatını sadece JPEG'e al (RAW olmasın), JPEG kalitesini 1-2 birim düşür, daha hızlı bir kart al. Düşük ISO'da JPEG kalitesinin düşük olması fotoğraf kalitesini çok etkilemez.

Tarih: 17 Haziran 2013, 11:30 - İp: 212.***.**1.77
slayeromer
slayeromer (üye)
Antalya / Meraklı

Verdiğiniz cevaplar için teşekkürler üstadlar.

atilla61 class10 hafıza kartı kullanıyorum, 2 farklı marka taktım yine aynıydı. dediğin gibi belleğe alıp karta yazdı bir dakika da beklesem yine de çekim yapmıyor, kapatıp yeniden açınca kendine geliyor anca.

ozturert sanırım bahsetmiş olduğun gibi bellek dolduğu için onu bekliyor. Bir de şunu farkettim flaşlı çekimlerde bu sorunla sık karşılaşıyorum. Manuel mo- tek kare - flaşsız olarak çektiğimde 38 tane seri halde çektim bir sorun yok. Flaşın ısınmasıyla alakalıdır diye düşünüyordum bende.

Tarih: 17 Haziran 2013, 16:49 - İp: 88.***.**5.40
  • 1