fatalisr
fatalisr (üye)
İstanbul / Amatör

Nikon D5100 18-55 Vr Kit /

Merhabalar amatör bi kullanıcıyım pek bilgim yok makinayı 2 gündür aldım bugun bi sorun oldu çekim yapıyorum fakat Denklenşör ağır çalışıyor aynı zamanda fotoğraf geç çekiyor düne göre en çokda dikkatimi çeken perde sanki sonda fazladan bi tak ediyor neden böyle oldu napsam düzeltebilirim şimdiden çok teşekkür ederim

Tarih: 9 Ekim 2012, 23:38 - İp: 88.***.**2.75
fatalisr
fatalisr (üye)
İstanbul / Amatör

Şöylede diyebilirim Deklanşörün tepkisi yavaşladı. artık eskisi gibi basar basmaz çekmiyor ve çekimin ardından sanki perde bir daha açılıp kapanıyormuş gibi bir ses çıkarıyor. Problemin çözümü hakkında yardımcı olacagınızı umuyorum

Tarih: 9 Ekim 2012, 23:52 - İp: 88.***.**2.75
her_seven
her_seven (üye)
Yalova / Haber Fotoğrafçısı

Otomatik modda mı çekim yapıyorsunuz, enstantane ayarınla ilgili olabilir, bir de çekim ayarını Q almış olabilirsin. Normalde S'de kullanılır. Q ile çekiyorsan perde yavaş açılır yavaş kapanır sessiz çalışması için... Aklıma gelenler bunlar..

Tarih: 10 Ekim 2012, 10:16 - İp: 81.***.**4.224
fatalisr
fatalisr (üye)
İstanbul / Amatör

Bilgi için çok tşkler enstantane ayarlarını nasıl düzeltebilirim orjinaal ayarı nedir hemen bütün modlarda aynı problem var bazılarında süre kısalıp azalıyor

Denklenşör modu S de başka bişey varsa onla ilgili nasıl bulup bakarım onuda söyleyebilrseniz sevinirim

^^^^Birde bu sabah bişey fark ettim görüntüyü ekrandan bakıp çekerken bu problem oluyor ekranı kapatım sadece vizörden çekim yaptıgımda ise problem olmuyor gayet seri halinde çekim yapıyor sanırım bu sorunun çözümünde daha aydınlatıcı bi bilgi olacakdır tşk ederim ^^^^

Tarih: 10 Ekim 2012, 11:16 - İp: 88.***.**2.75
atilla61
atilla61 (üye)
İstanbul / Amatör

Bu makineyle çekimi vizörden yap.Ekrandan video çekimi yaparsın.Çok emin değilim ama ekrandan bakarken perde açıktır.Çekim yaparken kapanır. çekimden sonra tekrar açılır, duyduğun ses o olabilir.Geç çekim yapması odaklama yapamadığındandır.Birde temel fotoğraf bilgin yok anladığım kadarıyla biraz o konulara eğilmen lazım.

#atilla61' tarafından 10.10.2012 21:31:22 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Ekim 2012, 21:16 - İp: 82.***.**4.187
mmuurraatt24
mmuurraatt24 (üye)
Erzincan / Amatör

kardeş class 4 hafıza kartı kullanıyorsan olabilir. class 10 kullanmanı tavisye ederim. diğeri yetersiz kalıyor. karta işleme süresi yüzünden deklanşör yavaşlıyor

Tarih: 6 Kasım 2012, 19:01 - İp: 88.***.**8.242
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

soru sormak ya da sorunu anlatabilmek için bile temel bilgi gerekiyor. ya kursa gidin ya da bilen birini arkadaş edinin derim. sıkıntınız enstantane ile ilgili, nasıl düzeltirim diyorsanız dslr yi kompakt makine gibi kullanmaya çalışıyorsunuz demektir.
şimdilik otomatik modda çekin.

Tarih: 15 Kasım 2012, 01:25 - İp: 92.***.**5.225
arbor
arbor (üye)
Gaziantep / Amatör

ekrandan çekim yapmaya çalışırsan önceden perde açılıp görüntüyü ekrana yansıttığı için fazladan bir açılma sesi çıkar. Ekrandan çekerken daha yavaş odaklıyor diye biliyorum bir de hafıza kartı en az class 10 olmalı

Tarih: 23 Kasım 2012, 00:20 - İp: 95.***.**2.234
turkyilmaz23
turkyilmaz23 (üye)
Eskişehir / Meraklı

Aldığım ilk gün aynı sorunu bende yaşamıştım. D5100 kutusu içinde gelen küçük aparatla vizörü kapattım. Yemek fotoğrafı çekimi yaptığım için tripord da makinayı ve yakınlığını değerlerini ayarlıyorum daha sonra live viewi kapatıyorum ve uzaktan kumanda ise bastığım anda çok hızlı ve net şekilde çekim yapıyorum. Siz sabit çekim yapmayacaksınız vizörü kapatmanıza gerek yok sadece live view de çekim yapmayın yeterli olur...

Tarih: 26 Kasım 2012, 18:14 - İp: 94.***.**1.14
  • 1