nikomaniaa
nikomaniaa (üye)
İçel / Amatör

Nikon D50 Yardım

merhabalar arkadaşlar
uzun yıllar kompact makinalardan sonra ilk defa 5-6 gün önce dslr makina sahibi oldum spot nikon d50 aldım
hepinizede nasip olmasını isterim.
dslr nin tam acemisiyim Türkçe kullanma klavuzuna acil ihtiyacım var yardımcı olursanız sevinirim
bide vizörden bakarken kenardaki iki yuvarlak simgenin renkleri denklanşöre yarım basınca birbirinden bağımsız koyu ve açık renk olabiliyor neden?
bunun gibi pek çok şey bana yabancı mesela hem body de hemde kit 18-55 objektifinde focus için auto-manual ayarı var bu neden iki tane?
bu 18-55 lensin optik zomm oranı nedir nasıl hesaplanır?
neyse yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim
en kısa sürede d50 çalışmalarımı paylaşmak istiyorum
ilk kaliteli kompact makinamda nikon 5600 dü ve kendi nikimi bu yüzden "nikomaniaa" olarak belirlemiştim bu eğer bir taraf tutmak ise ben nikoncuyum iliklerime işledi bu sevgi arkadaşlar
selamlar saygılar
yılmaz

Tarih: 12 Şubat 2007, 23:43 - İp: 88.***.**2.60
droral
droral (üye)
Ankara / Amatör

Merhaba nikomaniaa, öncdelikle yeni makinanız hayırlı olsun...
-Türkçe klavuz konusunda eminim forumdan yardımcı olanlar çıkacaktır...Yoksa şansınızı karfo-karacasulu vasıtasıyla halletmeniz gerekecek.
-"vizörden bakarken kenardaki iki yuvarlak simgenin renkleri denklanşöre yarım basınca birbirinden bağımsız koyu ve açık renk olabiliyor neden?"
Ne demek istediğini tam anlayamadığım için cevap veremeyeceğim.
-"...mesela hem body de hemde kit 18-55 objektifinde focus için auto-manual ayarı var bu neden iki tane? "
Nikon"un yeni nesil lensleri focus motorunu lensin içinde barındırıyor. Buna uyumlu olarak da fokus motorunu body'den çıkarttı (bkz. D40). 18-55 lensiniz yeni nesil bir lens, yani D40'ta da kullanılabilir. Ancak siz manuel fokusa geçmek istediğinizde body üstündeki butonu tercih etmelisiniz....
-"bu 18-55 lensin optik zomm oranı nedir nasıl hesaplanır?"
Zoom oranı büyük rakamı küçüğe bölerek hesaplanır. Yani:
55/18=3.05555....kısaca 3X optik zoom...
Kolay gelsin...

Tarih: 13 Şubat 2007, 13:44 - İp: 85.***.**1.82
nikomaniaa
nikomaniaa (üye)
İçel / Amatör

sayın oral
değerli yardımlarınız ve bilgilendirmeleriniz için çok teşekkür ederim
sağlıcakla kalın
iyi günler

Tarih: 13 Şubat 2007, 17:45 - İp: 212.***.**2.179
  • 1