ercxn
ercxn (üye)
İstanbul / Amatör

Nikon D50 - D70s

Arkadaşlar, Nikon un D50 si ile D70s i arasındaki fiyatlarını bu kadar fark ettirecek özellikleri nelerdir? Ben enstantane ve fps hızlarının haricinde pek bir fark göremedim. Şimdiden teşekkürler, iyi günler...

Tarih: 23 Ağustos 2006, 11:27 - İp: 85.***.**6.140
chopsuey
chopsuey (üye)
Sivas / Amatör

D50’NİN D70s’E GÖRE FARKLILIKLARI:
-5 cm (2 inç) LCD ekran (D70 1.8 inch D70s ile aynı)
-LCD ekran koruması yok
-Alan Derinliği Tuşu bulunmuyor
-Saniyede 2.5 kare çekim hızı
-1/4000 sn enstantane (D70s’te 1/8000)
-Bilgi ekranı aydınlatması yok
-Pozlama yöntemi seçimi tuş ile değil MENÜ’den yapılıyor
-Bellek türü SD
-Yüksek Hızlı USB 2.0 Bağlantısı (D70’te 1.1 D70s ile aynı)
-IIIA (sRBG) Renk skalası
-Gümüş renk opsiyonu
-Seçilen Beyaz Ayarı için hassas ayar bulunmuyor
-Uzaktan flaş çaktırma özelliği bulunmuyor

Farklılıklar bunlar arkadaşım umarım sorunu cevaplamaya yardımcı olur. Saygılarımla

#chopsuey' tarafyndan 23.08.2006 12:45:42 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 23 Ağustos 2006, 12:43 - İp: 85.***.**1.67
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

AAradaki fiyat farkına değer bir fark yok. D70 beyaz ayarı daha hassas. eğer DSLR ye yeni geçiş yapacaksan buna ihtiyacın bile olmayacaktır. Nikonlar otomatik modda bile beyaz ayaraı konusunda oldukça başarılılar.

Bunun dışında D50 de LCD durum göstergesinin aydınlatması yok. Geceleri başka bir ışık kaynağı ile aydınlatmak zorunda kalıcaksın. Fakat yeni çıkan Sony A100 de LCD durum göstegesinin olmadığını bile düşünürsek bunu çokta sorun etmeye gerek yok.

Ayrıca D50 noise konusunda D70 e göre daha başarılıdır. Bunların dışında birkaç ufak tefek farklılık daha var.

Bir de D70s in kit objektifi D50 nin kit objektifine göre daha iyidir. ama D50 ninde kit objektifi Canon 350D ninki kadar kötü değildir.

D70s lerin Gövdesi daha büyüktür ve ele daha iyi oturur. D50 ise daha ufak bir gövdeye sahip ama kullanışlıdır.

#xtolga' tarafyndan 23.08.2006 12:47:11 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 23 Ağustos 2006, 12:44 - İp: 212.***.**0.50
mr.mehmet
mr.mehmet (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

Sayın chopsuey ve xtolga verdiğiniz bilgilere benim de ihtiyacım vardı. Ben de aşan araştırmalarım sonucunda D50 almaya karar verdim, ilk kez dslr makina alacağım. Bana yeter diye düşünüyorum. Teşekkürler...

Tarih: 24 Ağustos 2006, 02:25 - İp: 85.***.**4.104
ercxn
ercxn (üye)
İstanbul / Amatör

mr.mehmet kardeş. Yazını okuyunca kendi fikrimi söylemek ihtiyacı duydum. Bence bir şeye başlarken bu hangi konuda olursa olsun ilk başlarken şunu kullanalım diye düşünmeyin. Maddi durumunuz iyiyse bilemem. Çünkü D-SLR makina almak çok sık yapabileceğimiz birşey değil maddi imkanlara bakar. Onun için geleceği düşünerek hareket etmek lazım. Belli bir noktadan sonra ilk başlangıç için düşündüğünüz şey size yetersiz gelecektir. Bencede bir kaç eksikliği kabullenebilirsek D50 güzel bir makina. Bilgilerinize dayanarak bunun size gelecekde ihtiyaçları karşılayıp karşılamama durumunu gözden geçirmek daha yerinde bir hareket olacaktır diye düşünüyorum. İyi günler dilerim.

Tarih: 24 Ağustos 2006, 10:03 - İp: 85.***.**6.56
  • 1