ipekozhan
ipekozhan (üye)
Yurtdışı / Amatör

Nikon D40 Uyumlu Lensler

merhaba
nikon d40 ile uyumlu olan lensler hangileri bilgisi olan arkadaslar varmi. yardimci olabilirmi lutfen.

Tarih: 10 Mart 2011, 02:05 - İp: 85.***.**3.147
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Uyumlu derken bayonet uyumunu mu yoksa otofokus uyumunu mu soruyorsunuz ? Eğer bayonet uyumunu yani makineye takılabilmesi uyumlu olan objektifleri soruyorsanız, Nikon marka bayonete sahip yada daha açık bir ifadeyle Nikon makinelerle uyumlu tüm objektifleri bu makinede kullanabilirsiniz..Eğer otofokus uyumunu soruyorsanız, Nikon D40'da dahili otofokus motoru bulunmamaktadır ve bu nedenle de makinenin otofokus yapabilmesi için, bu makineyle otofokus yapabilecek objektifleri tercih etmelisiniz.

Nikon objektiflerden AF-S kodlu olanlar, Sigma objektiflerde HSM kodlu olanlar, bu makine ve de Nikon'un otofokus motoru bulunmayan diğer tüm modelleriyle otofokus yaparlar.Tamron ve Tokina'da otofokus uyumunu belirten özel bir kod bulunmayıp, satın alacağınız objektifi alırken makinenizle uyumlu değil mi diye sorup öyle alınız..

Tarih: 10 Mart 2011, 04:21 - İp: 94.***.**9.237
ipekozhan
ipekozhan (üye)
Yurtdışı / Amatör

cok tesekkur ederim.otofokus uyumunu sormustum.sigma objektiflerle ilgili bir bilgim yoktu ogrendigim iyi oldu. bir arkadasimin bebeginin fotograflarini cekicem flassiz cekilmesi gerektigini biliyorum. ama bendeki lensle bu mumkun olmayacak sanirim. belki dogumdan hemen sonra ilk goruntulerinide almak icin ameliyathaneye girebilriim.benim lensim 18 70 mm ve flassiz hic net degil. sizce ne kullanmaliyim

Tarih: 10 Mart 2011, 14:15 - İp: 85.***.**3.147
ipekozhan
ipekozhan (üye)
Yurtdışı / Amatör

ayrica arastiridigim kadariyla forumlardan bu tarz isler icin 50mm 1:8 lensin uygun olacagini okudum. baktim lenslere netten AF50mm 1:8 yaziyor . bu benim makinama olurmu.

Tarih: 10 Mart 2011, 14:28 - İp: 85.***.**3.147
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

nikon objektifler için AF-S kodu olması gerektiğini yazmıştım..50 mm f/1.8, AF kodlu olduğu için makinenizde otofokus yapamaz.

Makinenin diyaframının açık olması, ışığın yetersiz olduğu yerlerde içeri alacağı ışık miktarının çoğalması açısından elbette avantaj ancak ne kadar açık diyaframlı olursa olsun, flaşın görevini ve de yapacaklarını yapamaz.Ki amelaiyathane gibi kapalı ve de spot ışıklarla aydınlatılan bir mekanda flaş maalesef şarttır.Doğum fotoğrafçılarına sorup bilgi alın bu işi onlar orda nasıl yapıyorlar diye..

Tarih: 10 Mart 2011, 15:07 - İp: 94.***.**9.237
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

50mm lens zaten APS-C makinalarda 75 mm ye tekabul ederki buda zoom gibi bir durumdur.Oda icinde hele bu acida bir lens yerine hem DX uyumlu hemde daha fazla aci sunan ve oto fokus yapabilen 35mm f1.8 alinmasinda fayda vardir.Ayrica lens yerine ben olsam harici flas ile duvardan sektirme yaparakda iyi sonuclar alirdim.Ayrica bebegin gozunun icinede sokma tabi makinayi.O baska yere bakarken falan bu isleri yap

Tarih: 12 Mart 2011, 07:27 - İp: 219.***.**6.57
ipekozhan
ipekozhan (üye)
Yurtdışı / Amatör

35mm almaya karar verdim yogun arastirmalarim sonucu .ilgilenen bilgilendiren herkese cok tesekkur ederim.
*ozan beyin bilgilendirmesinede ayrica minnet borcluyum.buyuk bir hatanin esiginden beni donderdi kendisi.uyarmasa bebegin gozune makinayi sokacaktim azdaha!

Tarih: 12 Mart 2011, 15:09 - İp: 85.***.**3.146
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

50mm f:1.8 250 lirayken 35mm nin 550 lira olması ayrı bir guzelligi tabi makinenin.

Tarih: 13 Mart 2011, 22:07 - İp: 88.***.**8.140
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Gaijin fiyatlar oyle ise cok enteresan.Bizde 2 lensde ayni fiyat ve yaklasik 180 dolar falan.E tabi ulkeden ulkeyede degisen fiyatlar her yorumcuya bir hakli oldugu yan burakiyor.Ozaman soyle diyelim.200 dolardan fazla para vermeyeceksen al 35mm lensi....

Tarih: 13 Mart 2011, 22:35 - İp: 219.***.**6.57
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

malesef burada boyle
cok zenginiz ya en pahalısını biz alıyoruz herseyın

Tarih: 13 Mart 2011, 22:45 - İp: 88.***.**8.140
  • 1