ozlemkaya
ozlemkaya (üye)
İstanbul / Amatör

Nikon D40 Renk Sorunu

Merhaba.
Bir Nikon D40Kit'im var.Makina güzel çalışıyor ancak fotoğraflardaki renklerle alakalı bi sorunum var.Bütün fotoğraflardaki renk tonu aynı ve hepsi kahve-turuncu tonunda çıkıyor.(Simsiyah takımelbiseli bir adamı çekerken fotoğrafta takımelbisenin kahverengi çıkması, yemyeşil bir sahayı çekerken fotoğrafta turuncu soluk renkli çamurlu bir saha gibi çıkması gibi.)Tüm renkler soluk ve neredeyse sadece kahvenin tüm tonlarında çıkıyorlar.

Makinanın renk, beyaz dengesi vs ayarlarıyla çok uğraştım, lensimin aynısını başka birisinden alıp denedim sorun aynı bir değişikik yok, yani sorun makinada.Nerede yanlış yapıyor olabilirim?
Her seferinde fotoğraf renklerini shopla düzeltmeye çalışıyorum ama orjinali gibi olmuyor tabiki.Makina ortamı olduğu gibi çekemedikten sonra bir anlamı yok.
Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim teşekkürler..

Tarih: 19 Mayıs 2010, 00:11 - İp: 78.***.**5.17
zesel
zesel (üye)
İstanbul / Amatör

Üyelik iptal edilmiştir.

Tarih: 19 Mayıs 2010, 13:49 - İp: 88.***.**9.31
ozlemkaya
ozlemkaya (üye)
İstanbul / Amatör

sanırım aldığımda da böyleydi ancak bu derecede rahatsız edici değildi dikkatimi çekmemişti şuan fazlasıyla belirgin hale geldi.
fotoğraf üzerinde filter effects'ten color balance ile kırmızıdan uzaklaşıp yeşil ayarını yapıyorum ve ancak fotoğraf ortamın rengine yakın hali alabiliyor.çekmeye devam edince aynı sorun hakim..

Tarih: 19 Mayıs 2010, 14:23 - İp: 78.***.**7.56
zesel
zesel (üye)
İstanbul / Amatör

Üyelik iptal edilmiştir.

Tarih: 19 Mayıs 2010, 15:39 - İp: 88.***.**2.115
ozlemkaya
ozlemkaya (üye)
İstanbul / Amatör

evet denedim neyazıkki çok fazla değişiklik olmuyor.ayırdığınız zaman ve ilginiz için çok teşekkürler

Tarih: 19 Mayıs 2010, 15:44 - İp: 78.***.**7.56
sdymz
sdymz (üye)
Ankara / Amatör

sepia çekiyor olmayasınız?

Tarih: 27 Mayıs 2010, 17:06 - İp: 95.***.**0.19
ozlemkaya
ozlemkaya (üye)
İstanbul / Amatör

hayır sepia çekmiyorum makinamı götürdüm birkaç günde belki halledilebilecek bir sorun olduğunu söylediler ben de makinayı orada bıraktım ve canon550d ile eve döndüm

cevap ve ilginiz için teşekkürler..

Tarih: 27 Mayıs 2010, 17:19 - İp: 78.***.**3.27
  • 1