selmankaya
selmankaya (üye)
Bursa / Meraklı

Nikon D40 Noise/netlik Problemi

Nikon D40 3 odaklı en düşük İSO 200 olan bir makine, fotoğrafları loş ışıkta çektiğim zaman 200 İSO da bile noise problemi yaşıyorum ayrıca noiseden mi yoksa başka bir sebepten dolayı mıdır anlayamadım loş ışıkta netleme problemi de var. Ayrıca fotoğrafın sol 3/1 lik kısmında mavi ince bir çizgi oluşuyor bazen. Acaba bu problemler bütün D40 larda var mı yoksa benim makine de mi bir problem var, Bir de noise oluşmasında İsO dan başka bir faktör var mıdır ?

Tarih: 11 Ocak 2011, 22:56 - İp: 78.***.**4.214
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

" Bir de noise oluşmasında İsO dan başka bir faktör var mıdır ? "

- Makina üzerindeki keskinlik / kontrast ( vivid ) ayarlarının yüksekliği
- PC'de müdahele ( ışık/gölge//ton/doygunluk v.s. )
- Uzun pozlama

Ayrıca , kadrajın koyu kısımlarında ISO 200-400'de göze batabilen gürültüyü , aydınlık kısımların da ISO 800-1600 'de bile görmüyor olmanız mümkün.

Az ışıkta AF problemi normal .

Mavi çizgi için daha çok açıklama/örnek foto gerekir ...

#paperman' tarafından 11.01.2011 23:43:04 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 11 Ocak 2011, 23:41 - İp: 96.***.**4.180
selmankaya
selmankaya (üye)
Bursa / Meraklı

Optimize image, softer seçili ve noise reduction on, mavi çizgi çok da belirgin değil yani bazı fotoğraflarda özellikle karanlık ortamlarda daha belirgin örnek fotoğraf attım ama boyutu küçüldüğü için mavi çizgi de kayboluyor.

Tarih: 12 Ocak 2011, 03:51 - İp: 78.***.**4.214
zesel
zesel (üye)
İstanbul / Amatör

Üyelik iptal edilmiştir.

Tarih: 12 Ocak 2011, 10:58 - İp: 78.***.**7.8
ozturert
ozturert (üye)
İstanbul / Meraklı

Los isikta ISO200'de bile golgelerde gurultu olusabilir. D40'in baz ISO degeri 200, 100 oluyor muydu hatirlamiyorum ama oluyorsa ISO100'de cekmeyi deneyebilirsiniz. Dinamik alan genisligi biraz azalacaktir ama gurultu de azalacaktir.

Tarih: 12 Ocak 2011, 15:34 - İp: 217.***.**5.146
selmankaya
selmankaya (üye)
Bursa / Meraklı

ISO Menuden en fazla 200 e indirilebiliyor, başka bi seçenek var mı bilmiyorum, D40x te normal şekilde mi seçiliyor 100 IsO ?

Tarih: 14 Ocak 2011, 10:15 - İp: 78.***.**4.214
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Digital makinlarda zaten cok eski olanlari almak akil kari isler degil.Bunu herzaman belirtmeye calistim.Eskiden oldugu gibi filmi takip cekmiyosunuz.Bu yeni yetmelerde sensor falan hassas durumlar cok ve zamanlada eskiyor isinma olsun, toz kir olsun,ayrica makina mekanik olarakta su koyuvermeye basliyor orasida ayri bir sorun.Eger ilk sahibi iseniz ki bence degilsiniz ki sorulariniz o sekilde,yeni bir makina almanin zamani gelmis derim.2.el aldi iseniz bizi kimse dinlemiyo demektir ki uzulurum...

Tarih: 15 Ocak 2011, 14:48 - İp: 221.***.**6.23
ozturert
ozturert (üye)
İstanbul / Meraklı

D40'in algılayıcısı D40x'inkinden ışığa daha duyarlı ve daha iyi. Bir örnek verseydiniz daha iyi anlaşılırdı ama ISO200'de gölgede oluşacak gürültünün çok rahatsız edici olmaması gerekli.
Loş ışıkta netlemeyi yalnız orta noktaya almak veya geniş diyaframlı bir lens kullanmak bir çözüm olabilir, ama çok düşük ışıkta netleme sorunu birçok makinede var zaten.

Tarih: 15 Ocak 2011, 15:48 - İp: 82.***.**1.202
selmankaya
selmankaya (üye)
Bursa / Meraklı

Ah param olaydı da sıfır alaydım. Kim istemez ki bi D90 ı gidip tiko para alayım, geniş diyaframlı, macro ve tele lensleriyle
İşin özü ozansanın da dediği gibi yeni bir makine almakta ...
Herkese çok teşekkür ederim

Tarih: 17 Ocak 2011, 02:14 - İp: 78.***.**3.218
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

D40 benim ilk DSLR idi.Itiraf etmeliyimki bazi eksiklikleri ile bana poz kaybettirdigi zamanlar olmustu.Flash hemen doldurmaz,fokuslama yapamaz ,dinamik alan degerleri cok dusuktur falan filan.Ama zevkli zamanlardi orasida hic tartisilmaz...Yeni herzaman iyi olurmu dersen bu Nikon icin gecerlidir diyebilirim DSLR sinifi icin...

Tarih: 17 Ocak 2011, 02:35 - İp: 221.***.**6.23
  • 1