bahar98
bahar98 (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

Nikon D3100 Macro Lens

Nikon d3100 kullanıcısıyım. 2 tane lensim var. 18-55mm ve 55-200mm . ama bunlarla istediğim çekimi yapamıyorum. böcek veya çicek çekerken tamamen kaliteli çekim yapamıyorum. hangi macro lensi önerirsiniz?

Tarih: 1 Şubat 2012, 19:11 - İp: 78.***.**6.37
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

nikkor 105mm af-s
nikkor 60mm af-s

Tarih: 1 Şubat 2012, 19:14 - İp: 78.***.**4.95
kamera54
kamera54 (üye)
Yurtdışı / Amatör

Böcek/sinek çekecekseniz size nikkor mikro 200 mm, Sigma makro 150 mm HSM, Sigma makro 180 mm HSM gerekli olur.
Tabii bunlara bu paraları ödemeden önce fotoğrafçılık kurslarını takip etmeniz daha mantıklı olur. Böylece ekipmana harcayacağınız parayla bilgi satın almış olur, küçük masraflarla ve elinizdeki lensler de bu işi yapabileceğinizi öğrenmiş olursunuz.

Tarih: 8 Şubat 2012, 12:11 - İp: 46.***.**3.230
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

bocek sinek gibi seylerin makrosu için bu lensler gerekmeyecegi gibi kullanımları da daha zor olacaktır.
sonucta butun bu lensler 1:1 buyutme saglıyor mm degerinina rtması buyutmenın artacagı anlamına gelmiyor.
bu tarz lensler daha uzaktan calısmayı gerektiren durumlarda kullanılır.

sinek bocek vesaire için gnellikle 90-100-105mm makro lensler kullanılır

Tarih: 8 Şubat 2012, 16:12 - İp: 217.***.**7.155
kamera54
kamera54 (üye)
Yurtdışı / Amatör

Kesinlikle yazdıklarınıza katılmıyorum:

Sizin de söylediğiniz gibi 1:1 büyütme oranı sabit kalır, objeye yaklaşma mesafeniz değişir. Peki siz 100 mm civarındaki bir lens ile o sineğe ne kadar yaklaşabileceksiniz? Yani burda yazdıklarınız birbiriyle çelişiyor sayın gaijin.

Bu lenslerin kullanımı zor olacaktır tabii ki. Eğer makro ile uğraşıyorsanız tripodsuz olmayacağını siz de biliyorsunuz. Eğer tripod kullanmadan sinek böcek çekebilecek kadar uzak mesafelerden ben çalışamıyorum, ellerim titriyor, merak etmeyin çok da yaşlı değilim. Ama sizin sinirleriniz titremeden çekim yapabilecek kadar sağlam ise o ayrı tabii.

Bu adam çekeceği nesnelerin içine biceği sineği dahil ettiği zaman 60-100 mm civarındaki lens seçimi kesinlikle düşer. Sonra kullanıcı başlar ilave aparatlar aramaya, yok araya teleconvertor, olmadı tüp, bi de lensin önüne ekstra büyütme faktörlü lensler, sonuç ne oldu? Her bir cam bir dezavantaj, ışık için bir bariyer değil midir? Adam sadece çiçek çekecem derse sizin 60 mm tavsiyeniz mantıklıdır.

Bu meslek dalında insanlara tavsiyede bulunurken fizik kurallarını ve değişmez gerçekleri dürüstçe söylemekten yanayım. Al kardeşim bi tane 60 mm yeter derken o insanın zaten bu konuda yeterli bilgiye sahip olmadığını, masraf yapmadan önce bu konuda kendisini geliştirmesi gerektiğini cesurca söylemekten yanayım. Ekipmanı satın alıp da hüsrana uğramış pekçok kişiye sebep olmak dürüstçe olmasa gerek.

Tarih: 9 Şubat 2012, 14:06 - İp: 46.***.**3.230
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Sonra kullanıcı başlar ilave aparatlar aramaya, yok araya teleconvertor, olmadı tüp, bi de lensin önüne ekstra büyütme faktörlü lensler, sonuç ne oldu?

yanlısınız var butun bunlar zaten odak mesafesini düsürür.
bunların tek kullanım amacı buyutme oranını 1:1 den 2:1 3:1 gibi katlara buyutmektir.

Bu meslek dalında insanlara tavsiyede bulunurken fizik kurallarını ve değişmez gerçekleri dürüstçe söylemekten yanayım. Al kardeşim bi tane 60 mm yeter derken o insanın zaten bu konuda yeterli bilgiye sahip olmadığını, masraf yapmadan önce bu konuda kendisini geliştirmesi gerektiğini cesurca söylemekten yanayım. Ekipmanı satın alıp da hüsrana uğramış pekçok kişiye sebep olmak dürüstçe olmasa gerek.

2005 den beri bu sitede yukarıda dediklerinizin tersi olan tek bir atvsiye bile vermedim.

tavsiyemi tekrarlıyorum.
150- 200 mm gibi makro lensleri kullanmak oyle kolay iş degil bu bir.
agırlıkları kısa bir sure sonra kullanımı iki kat zorlastırır bu iki. mesele elerim titriyor meselesi degil, buyuk ve agır lens kullanmanın zorlugu meselesi bu uc..
surekli tripod kullanacagı sanrısıyla tavsiye vermenin manası yok elde cekim yaparken de tripod uzerindeymişcesine rahat calısabilecegi lensler onermek lazım insanlara bu dort..

105mm cicek bocek vesaire cekimi için hem en uygun fiyatlı hem en uygun odaklı objektif bana gore.

150-200mm civarındaki lensler uzaktan calısmayı gerektiren durumlarda kullanılır demiştim bundan kastım da yılan vesaire gibi hem yaklasması tehlikeli, hem de yakınına giremeyeceginiz seylerdir.

http://www.slrphotographyguide.com/reviews/2007/12/af-s-vr-micro-nikkor-105mm-lens.html

linkteki orneklerde gorulecegi uzere yeterince yaklasılabiliyor

Tarih: 9 Şubat 2012, 14:49 - İp: 217.***.**7.155
senolyilmaz
senolyilmaz (üye)
İstanbul / Amatör

90mm, 100mm, 105mm, 150mm lik lenleri bende tavsiye ederim, 150 mm lik lensle makro olarak çok güzel kelebek kareleri çekiliyor, evet mm lik uzunluk sorun olabiliyor ama kelebek gibi canlılar çok ürkek yaratıklardır, insanlardan korkup kaçtıkları için bu tür uzun mm lik lensler çok iyi işe yarıyor denildiği gibi tripotla çekim yapmak daha faydalı oluyor...

Tarih: 9 Şubat 2012, 17:13 - İp: 78.***.**9.112
  • 1