universe53
universe53 (üye)
İstanbul / Amatör

Nikon D3000’de Autofocus Netlemiyor. ??

AF açıkken deklanşöre bastığımda lens sürekli netlemeye çalışıyor ancak netliği yakalamıyor dolayısıyla fotoğraf çekemiyorum. AF'yi kapattığımda çekebiliyorum. farklı bi lens denedım ondada aynı şeyi yaptı. yardımcı olurmusunuz?

Tarih: 24 Mayıs 2011, 16:31 - İp: 95.***.**8.207
theanswer
theanswer (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

lensin ne? ve ne kadar mesafeden netlemeye çalışıyorsun?. makine netlemediği halde manuel focus a aldığında kendin netleyebiliyormusun? tahminimce çok yakından çekmeye çalıştığın için ve lensinde macro özelliği olmadığı için netleme yapamıyorsun.

Fotobender

Tarih: 24 Mayıs 2011, 17:11 - İp: 85.***.**3.0
universe53
universe53 (üye)
İstanbul / Amatör

lensim 18-55. rahatça netleyebılıcegı bır mesafede AF'deyken netleme yapmıyor. Manueldeyken herangı bı sorun yok

Tarih: 24 Mayıs 2011, 19:16 - İp: 95.***.**8.207
utkusezer
utkusezer (üye)
Bursa / Amatör

lens üzerinden af'yi açın ,ayrıca makinanın menüsünden de autofocus modunu etkinleştirin. AF-S moduna getirin örneğin

Tarih: 25 Mayıs 2011, 18:28 - İp: 85.***.**9.204
deadrap
deadrap (üye)
Manisa / Amatör

dekLanşöre yarım bastığınızda netLeme yapmaya çaLışacaktır. Vizörden tam net görüntüyü yakaLadığın anda, vizörün sağındaki AE-L tuşuna basıLı tutarak çekim yapabiLirsin.

Tarih: 25 Mayıs 2011, 23:14 - İp: 88.***.**7.204
muzafferacar
muzafferacar (üye)
Manisa / Meraklı

dslr makinelerin benim de henüz çok kafa yoramadığım contrast dedection ya da phase dedection gibi netleme mekanizmaları var. Bu vesileyle düz tek renk bir yüzeye, misal tek renk boyalı bir duvara netlemeye çalışırsanız netleme yapamıyor mesafeden bağımsız olarak. Ayırt edici bir ayrıntı bir nesne bir obje bir hareket varsa netleyecektir. Ayrıca makine üzerinde AF-S , AF-C ve AF-A gibi seçenekler var. Bunlardan AF-A otomatik seçim anlamına gelir. Stabil durumlarda da hareketli nesnelerde de makine gereğini yapar kısaca. Dolayısıyla bu seçenekleri de denediğiniz halde halde odaklama sorununuz var ise sanırım lensinize teknik sorun olmalı. Lensi değiştirdiğiniz halde sorun yaşıyorsanız siz birşeyi hatalı yapıyorsunuz demektir çünkü d3000 de netleme gövde üzerinde değil lens üzerindedir. Diğer aklıma gelen makine mount unda sorun olması ve taktığınız lenslerle iletişim kuramaması ihtimali ama öyle olsa lensin netleme gayret sesini de duymamanız gerekir gibi. Sonuç itibariyle bir bilenle bakın olmaı malesef servis yolları görünür.

Tarih: 26 Mayıs 2011, 01:57 - İp: 88.***.**2.233
universe53
universe53 (üye)
İstanbul / Amatör

söylediğiniz herşeyi denedim malesef sonuç aynı. sanırım dediğiniz gibi servis yolları gözüktü. yardımlarınız için teşekkürler

Tarih: 26 Mayıs 2011, 13:36 - İp: 88.***.**0.205
  • 1