rockarolla
rockarolla (üye)
Bursa / Amatör

Nikon D3000 Le İlgili Bi Kaç Sorunum Var

arkadaşlar nikon d3000 makinam var..fotoğrafçılıkta henuz ametr oldğm için sorular basit gelebilir ama lütfen cevap verin..
---arkadaşalr makro çekim yapma için seçeneklerden çiçek li bi bölüm var orayı seçiyoruz dimi.. ben oraya getirdiğimde çok yakından bi sineği veya başka bişiyi çekemiyrm..ancak yandan auto yu manuel e getirdiğimde çekiyo ama o zamanda acayip bulanık gözüküyor..yardımm??

Tarih: 22 Ağustos 2010, 03:26 - İp: 88.***.**0.142
turnusol
turnusol (üye)
Ordu / Amatör

Çiçeğin çok farkedeceğini zannetmiyorum.
Lensinizin özelliklerini inceleyin. Ona göre makro deneyin..

Lensiniz ne.. 18-55mm mi?

Tarih: 22 Ağustos 2010, 08:05 - İp: 78.***.**9.143
rockarolla
rockarolla (üye)
Bursa / Amatör

evett 18-55mm yaa kuzenmde sony var mesela o bi sineği yakından çekebiliyo ve çok net oluyo ama ben yeterince yakınlaşamıyorumm :S

Tarih: 22 Ağustos 2010, 17:59 - İp: 85.***.**2.46
kerempekin
kerempekin (üye)
İstanbul / Amatör

lütfen elma ile armutu kıyaslamayın... kuzeninizde macro lens vardır... sizin lensinizde macro özelliği yok... nikom ile çekemedim, sony ile çekiliyor gibi bir durum oluşmasın...

Tarih: 22 Ağustos 2010, 18:08 - İp: 78.***.**6.115
rockarolla
rockarolla (üye)
Bursa / Amatör

yaa yandaki auto yu manuel e getirdiğimde çok yakından bile çekiyorum.ama bulanık çıkıyo :S ayrıca bu sony den pahalı niye daha kötü olsun ki :S

Tarih: 22 Ağustos 2010, 18:31 - İp: 85.***.**2.46
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

kuzenınızdeki sony makinenin modeli ne peki?
sadece tahmin, kuzenınızdeki makine bir dslr-like yada kompakt.

ama sizdeki bir dslr.
ve siz dslr lerde her amaca uygun lens almanız gerektigini bilmiyorsunuz.
dslr makinelerde makro cekmek için makro ozellikli lens almanız gerekir.

biri daha pahalı digeri daha ucuz diye olmuyor malesef bu işler.

Tarih: 22 Ağustos 2010, 18:43 - İp: 217.***.**5.65
rockarolla
rockarolla (üye)
Bursa / Amatör

dslr falan ne anlaamdım kardeş..ilk makinam olduğu için fotoğrafçılıkla ilgili bazı terimleri de bilmiyorum... makro çekimi unutym mi ben yani ??

Tarih: 22 Ağustos 2010, 18:47 - İp: 85.***.**2.46
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

arkadasım, gercekten amacım kırmak gucendirmek degil yanlıs anlama, ama hiç bilgin olmadan dslr almak sence dogru bir hareketmi olmuş?
bu soruyu şimdi soracagına makineyı almadan once danıssan ne alacagına dair, yada acsan su forumu, cok degil 2 gun bikac saat okusan zaten şuanda oldugundan cok daha fazla bilgi sahıbı olurdun.

herkesin dustugu pahalı makine iyi makine yanılgısıyla alısveriş yapmayın.
hala gec degil forumda arama yap oku ogren.

dslr lensi degiştirilebilen, ayna mekanizmalı refleks makinelerdir. bu makinelerde uzagı cekmek için ayrı lens, makro cekmek için ayrı lens, geniş acı cekmek için ayrı lens alman gerekir.
makro cekmek istiyorsan makro ozelligi olan bir lens alacaksın.

elindeki 18-55 lensin bir odak mesafesi var, sanırım 28 cm, kuzenindeki makine gibi 2 cm den fotograf cekemezsin. bu yuzden bulanık cıkıyor fotografların.

Tarih: 22 Ağustos 2010, 19:12 - İp: 217.***.**5.65
rockarolla
rockarolla (üye)
Bursa / Amatör

ya ben almadım zaten hediye geldi..alcak olsam tabiki araştırırdım..aniden geldiği için pek bişi bilmiyorum..

Tarih: 22 Ağustos 2010, 19:29 - İp: 85.***.**2.46
  • 1