serhatpnk
serhatpnk (üye)
Çorum / Stüdyo Fotoğrafçısı

Nikon D 300 S Yardım

arkadaşlar önceleri Fuji S 9600 kulanıyordum şimdi makineyi deniştirdim Nikon D 300 S Aldım Studioda çekim yapıyorum boy fotografı portre
ama istedigim neticeleri alamıyorım lens AF-S Nikkorr 18 -135
Enstantene 125 ,Diafram 9, iso 200 ,Kelvin Değeri 5000, Ayarlar Standart flaş ray sistemi Fomex Hd 600 , WB lensiyle Beyaz ayrı yapıyorum Ama istedigim Sonucu Yani Renk Ve netlik Alamıyorum acaba hatayı nerde yapıyorum
tercübeli arkadaşlar bi yardım etseniz şimdiden teşekürler

#serhatpnk' tarafından 16.04.2010 10:24:24 tarihinde düzenlendi.

#serhatpnk' tarafından 16.04.2010 10:25:44 tarihinde düzenlendi.

#serhatpnk' tarafından 16.04.2010 10:26:38 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Nisan 2010, 10:21 - İp: 78.***.**9.39
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Studyo ortaminda cekim yapmak aslinda daha kolay olmali cunku deneme yanilma yapmaya musait sabit bir ortamin var.Gelelim sorununa.Oncelikle kullandigin lens studyo ortamina uymayan bir zoom lens.Senin studyo ortaminda kullanicagin portre yada aile resimleri icin ideal lensler 17-50mm yada 55 diyelim f2.8 degerli lenslerdir.Zoom lenlerde distortion denilen genis acida egik sonuclar alman kacinilmaz.Sigma olsun Tamron olsun 17-50mm 2.8 degerli kaliteli lenslere sahipler.Nikonunki biraz tuzlu ama sana bir omur yeter.Netlik yada renklerdeki sorun menude renk ayarlari olsun,contrast olsun,keskinlik olsun gene deneme yanilma yaparak onarilir diye dusunuyorum.Eger sorunun aydinlatmadan yana ise onuda gene makinaya uyumlu dengeli aydinlatmayi bulana kadar ayarlarla oynaman gerekiyor.Ben olsam P modunda bir deneme yapar ona gore makinanin degerlerini kontrol ederdim.P modunda adigin sonuctaki aydinlatmada sorunun var ise sanirim flash sistemin ile makinanin balans ayarini yapman gerekir.Ben olsam bir gunumu bu isi cozene kadar cekim yaparak gecirirdim.Yanliz en bastada belirttigim gibi lensin yanlis bir lens onuda belirtmeden gecemiyecegim.Sorununun netlik elde edememek olmasindan dolayi degil,lensin studya tipine uymayan yanlis lens olmasindan dolayidir bu tavsiyem.Yoksa sen 18-135 ide kullanabilirsin ve net sonuclarda elde edersin ancak istenmeyen genis aci egikliklerini bir program ile duzeltmen gerekecektir.

Tarih: 16 Nisan 2010, 14:49 - İp: 221.***.**4.187
serhatpnk
serhatpnk (üye)

ozansan kardeşim öncelikle yardımlarından dolayı teşekürler aynen dedigin gibi bir gün boyunca hafta sonu deneme yapacagım son bir sorum daha olacak
1.lensimi deniştirmeye kalksam hangi lensi tavsiye edersin birde yeni alacagım lens kalitete görülecek şekilde bir fark görecekmiyim
2. şu an kulandıgım lensin üstündeki rakamlar ne anlama geliyor 1:3.5-5.6 ED
3.tavsiye edilecek diafram ve enstantene ayarları ona görede flaşın ayarlarını ayarlarım
4.Ankarada Tavsiye edeceğiniz bir yer varmı Lensi satın almak için
şimdiden teşekürler verecegin cevaplar için

#serhatpnk' tarafından 16.04.2010 15:34:35 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Nisan 2010, 15:31 - İp: 78.***.**9.39
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Maalesef ben japonyada yasiyorum yani sana Ankara degil Turkiye hakkinda bilgi veremem.Lens tavsiyem sanirim hesapli olsun istiyorsun ozaman 17-50 Sigma 2.8mm yada ayni degerlerdeki Tamron olacaktir.Bunun yeni OS versiyonu da mevcut ancak senin isini eskiside hali ilen gorur.NBu tip lensler isiga karsi daha duyarli olmasi ve portre ve studyo cekimleri icin gerekli aci ve derinlik degerlerini vermede uygun olmasi bakimindan tercih edilen studyo lensleridir.Sahip oldugun lensdeki f degeri 3.5mm ile5.6 arasi zoom pozisyonuna gore degisik degerler.Bunlarin uzerine cikip ayar yapabilirsin ancak altina inemezsin.Yani isigi daha fazla cekecek diyaframi daha fazla acamazsin.kafan karismasin bu rakamlar ters oranti.yani buyuk f rakami ile elde edecegin isik,kucuk f rakami ile elde edeceginden daha azdir.Karanlik ortamlarda diyelim kucuk f numarali lensler sana daha fazla isik cekerek,daha az ISO ya yuklenme kolayligi ve daha fazla hiz kazandiracaktir.Bu bilgiler biraz ekstra aslinda.Sana sadece studyo ortaminda kullanilan ideal lenslerin 17-50 yada 55mm aralikli hafif zoom ve sabit odakli f2.8mm lensler oldugunu,burda japonyada bile bazi tecrubelerime dayanarak aktarmaya calistim.Diger renk yarlari ve isiklandirma tamamen sana kalmis bir olay.

Tarih: 16 Nisan 2010, 16:34 - İp: 221.***.**4.187
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Serhatpnk,

Ozansan sana yardımcı olmaya çalışmış ama ben hayretler içindeyim .

Stüdyo fotoğrafçısısınız ama lensin üzerindeki f3.5-5.6'nın ne olduğunu bilmiyorsunuz . Makinadaki ayarların ne işe yaradığını bilmeden nasıl profosyonel stüdyo fotoğrafçısı olunur ?? Bırakın profosyonelliği sokakta nasıl fotoğraf çekilir ?

Söyleyeceklerime de alınmayın - bırakın ışık ayarını, Kelvini filan tutturmayı kendinize bir iyilik yapın . Hiç bir işe girişmeden önce temel fotoğrafçılık bilgilerini okuyun,öğrenin .Makinanızı ve tüm özelliklerini tanıyın .

Yoksa D300S'e de yazık olur ,müşterilerinize de ve sonucunda tabi ki size de ...
----------------

Bir de anlamadığım 10 Ekim 2009'da aynı konuyu açmışsınız . Üzerinden 6 ay geçti , çözemediniz de mi tekrar açtınız ?

#paperman' tarafından 16.04.2010 19:34:04 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Nisan 2010, 19:31 - İp: 96.***.**4.180
serhatpnk
serhatpnk (üye)

paperman
evela ilginiz için teşekürler makineyi 2009 agustos ayında aldım dediginiz gibi
makineyi hala çözemedim ama bilmemek ayıp degil ögrenmemek ayıp ben fotografcı temel bilgileri araştırıyorum okuyorum ama o kadar bilgi varki hangisinin dogru hangisinin yanlış oldugunu anlamakta zorlanıyorum ama pes etmedim bir gün mutlaka çözecegim ve bu günlerimi düşündükce gülecegim
sizden ricam bana bilgi kaynagı tavsiye etmeniz yani ögrenmek amacıyla

Tarih: 16 Nisan 2010, 20:16 - İp: 78.***.**9.39
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Ağustos ayında alınan bir makinanın ayarları 8 ayda nasıl öğrenilmez,kusura bakmayın anlamam mümkün değil . Bugün yeni bir makina alsam , heyecandan gece uyumaz , tüm özelliklerini çözene kadar uğraşırım - sabahına da bilmediğim yönü kalmaz . Sonrasında da çekime çıkarım . D300S gibi yepyeni bir makina 6 ay atıl kalıp yatar mı , paranıza yazık değil mi ?? Kaldı ki bu işten para kazanıyorsunuz .

Neyse , Çekim teknikleri bölümünde onlarca konu var eğitim ile ilgili ...Oradan yararlanabilirsiniz . Stüdyo teknikleri bölümündeki konulara da bakın - bir dolu D300 ayarları konusu hatırlıyorum .

Piyadasa satılan tüm fotoğrafçılık kitaplarında da istediğiniz temel bilgileri bulabilirsiniz .

Kolay Gelsin ...

#paperman' tarafından 16.04.2010 22:06:11 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Nisan 2010, 21:59 - İp: 96.***.**4.180
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

işin ticaretini yaptığınız için makinanızı üst modellerle değiştirmenizi öneririm. lens olarakta en kaliteli lenslerden seçim yapmanızı öneririm.

şöyle olabilir:
makina eh iadre eder ahım şahım pahalı değil ama kaliteli..
lens en iyisi olmalı..

fazlaca detaylarıda yazmak istemiyorum, arkadaşlar sağolsunlar yazmışlar.

saygılarımla.

Tarih: 17 Nisan 2010, 02:32 - İp: 88.***.**2.117
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

papermanın yasadıgı saskınlıgı anlayabiliyorum.

temel fotografcılıkta onemli olan iki unsur vardır enstantane ve diyafram.
enstantane perdenın kapanma hızını, dıyaframsa o lens uzerındeki bahsettiginiz degerleri gosterir.
bunları bilmeden fotografcılık yapmak gercekten anlaşılamaz bir durum.

verdiginiz degerlerde mesela enstantane 200 demişsiniz ama diyafram degerlerinden bahsetemişsiniz.

bunları okuyunca kafamda beliren şekil şu ki,

dslr-like sensorune sahıp s9600de en dusuk diyafram degerinde bile alan derinligi yuksek olacagından netlik sıkıntısı olmayacaktır.

ancak d300de daha buyuk bir sensor oldugu için alan derinligi işin içine girer.
acık dıyaframla yapacagınız cekimlerde bu nedenle netlik sorunu yasamak normaldir.

renge gelince, d300 herkesin kullanması için uretilmiş bir turist makinesi degil.
profesyonellere hıtap eden bir makine.
hedef kitlesi fotografın abc sini bilen tecrubeli ve bilgili fotografcılar.
hal boyle olunca, işlemcinin marifetiyle parlatılmış fotograflar yerine daha dogal, gercek fotograflar vermesi normal.
makine herseyı kullanıcıya bırakarak istegi ve bilgisi dogrultusunda fotograf almasını saglıyor denilebilir.

studyoda bildigim kadarıyla f:8 f:11 gibi diyafram degerleri kullanılıyor. boyle deneyerek daha net fotograflar elde edilebilir.

umarım sorunu coktan cozmussunuzdur.

Tarih: 25 Ağustos 2010, 18:57 - İp: 217.***.**5.65
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Nasıl kaçırmışım bir konuyu, hayret.

Serhatpnk,

Elini vicdanına koy cevap ver :

"Rahatsızlandın, bir doktorun muayenehanesinde buldun kendini. Doktor tansiyonun ölçecek, elinde 3000TLlik tansiyon cihazı var, bir türkü ölçemiyor, allem ediyor kallem ediyor en sonunda beceriyor aleti . Sonra bir iğne yapmaya karar veriyor, fakat bir türlü enjektöre ilacı nasıl çekeceğini bilemiyor, hatta arada muayenehanesindeki bilgisayardan internet forumlarına girip binbir zahmetle ilacı şırıngaya çekiyor, sana dönüp "lütfen kalçanızı açarmısınız" diyor, bu arada şırıngadaki havayı almadığına dikkat ediyorsun..... " , SEN HALA ORADA MISIN ?... tabanları yağlayıp kaçmadın mı daha......

Tarih: 25 Ağustos 2010, 20:41 - İp: 78.***.**8.242
serhatpnk
serhatpnk (üye)

antika kardeşim pek anlayamadım
Eğer Espiriyse Gülemedim
Eğer Dost işi Nasihatsa Anlayamadım
Eğer Dalgaysa,Denizde olur

Tarih: 25 Ağustos 2010, 21:14 - İp: 78.***.**3.135