staticc
staticc (üye)
Ankara / Amatör

Netlme Sorunu

herkese sselamlar hocam d80 kullnmaya çalışıyorum geçenlerde beyaz bir fon üzerinde bir böcek(örümcek) gördüm çekmek istedim
ama bir türlü otamatik netleme yapamadı beyaz bir zemin siyah bir böcek netlememe yapamaması normil mdir özel bir ayarlamamı gerkettirir çok merak ettiğim bir konu şimdiden teşekkürler ilgilenen herkese

Tarih: 19 Şubat 2009, 14:39 - İp: 88.***.**8.247
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Normal ...AF yapabilmesi icin cekim alanindaki kontrasti yakalayabilmesi gerekiyor . Obje cok kucukse veya isik azsa zorlaniyor . Israrla bir kac defa denemek , zoomla oynamak cozum olabilir .

Tarih: 21 Şubat 2009, 21:42 - İp: 96.***.**9.175
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Eklemeyi unuttum ...AF AREA MOD'unu ( Custom settings menu 02 ) SINGLE AREA'ya alirsaniz faydasi olabilir .

Daha once de yazdim - cok basit sanilan AF , en zor konulardan aslinda . Bu arada D80'e has , isleri cok karistiran terminoloji de soruna katkida bulunuyor . Maalesef 2 ayri ayardaki 3'er secenek , kullanilan kelimeler ayni oldugu icin yeni kullananlarin ve lisana hakim olmayanlarin kafasini karistiriyor .

AF AREA MODE (Autofocus alani ile ilgili ) : Single,Dynamic ,Auto

AF MODE ( Autofocus teknigi ile ilgili ) : Auto,Continious,Single

Nikon'un niye boyle kafa karistiran bir terminoloji kullandigi forumlarda da tartisiliyor .

Tarih: 21 Şubat 2009, 21:56 - İp: 96.***.**9.175
staticc
staticc (üye)
Ankara / Amatör

teşekkür ederim hocam ilginiz için yalnız işık yeterliydi obje küçüktü ama benimle obje arasında 30 cm felan vardı ve zoom olanığını sonuna kadar kullandım net bir şekilde çekmem gerekmez mi istediğim obje yi

Tarih: 21 Şubat 2009, 21:58 - İp: 88.***.**4.16
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

30 cm lensin minimum focus mesafesine yakin ..Biraz uzaklasmak cozum olabilirdi. Bir deneyin yakin cekimi - 15-20 cm'den baslayarak ve yavas yavas uzaklasarak.

Tarih: 21 Şubat 2009, 22:20 - İp: 96.***.**9.175
staticc
staticc (üye)
Ankara / Amatör

çekmeyi istediğim obje malesef gitti hocam ama dediğinizi deniycem çok teşekkürler ilginiz iç,n

Tarih: 21 Şubat 2009, 23:10 - İp: 88.***.**4.16
  • 1