ismailduger
ismailduger (üye)
İstanbul / Amatör

Netlik Sorunu Resimli

selamlar arkadaşlar d3200 kullanıcısıyım şimdi örneğin bir gözlük çekimi bana ait

http://c1302.hizliresim.com/16/g/k3tb8.jpg

bu resimde arka taraflarda bir netlik sorunu var flu olarak çıkmış bunu nasıl düzeltebilirim diyaframı açıyorum ancak yok yine netlemiyor sadece belli bir noktayı netliyor auto focus kullanıyorum manuel modda yardımcı olursanız sevinirim

Tarih: 14 Şubat 2013, 23:11 - İp: 78.***.**4.179
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Arkadaslar bu isin matrix fokus ile ne alakasi var ?. Matrix veya cok noktali fokus ile bu durumda istediginizi yaptiramazsiniz. Makina gidip en yakindan 5 nokta da okuyabilir, en uzaktan da. Tutturana kadar akla karayi secersiniz.

2 ayri yere fokus yapmak diye bir sey yok - optik olarak mumkun degil. AF noktalari ayri noktalari seciyor diye o noktalarin ayri ayri net olmasi soz konusu degil. Olur da hem yakin, hem uzaktan okumaya denk geliyorsa, bilin ki makina ortalama deger alacak.

Bu tip cekimler yapiyorsaniz alan derinligi bilgisine sahip olmaniz lazim. En azindan en fazla alan derinligiini nasil elde edeceginizi bilmeniz lazim. Gerekirse bunun tablolari, hesaplayicilari var. Ama yapilacak sey, diyaframi kisip ( siz acmissiniz ), ne yakina ne uzaga - asagi yukari size 1/3 mesafedeki yakinliga TEK NOKTA ile fokus yapmaniz.( Size yakin gozluk caminin uzak kosesine diyeyim.) Yine de size gereken 15 cm alan derinligini saglamaniz zor . Hesaplamayi anlatayim diyecegim ama bu seviyedeyken anlamaniz zor.

5D yapardi, D3200 yapmiyor demek soz konusu degil - tam tersi. 5D Full Frame makina - alan derinligi 1 stop ( %50) daha azdir ayni ayarlarda.

Tarih: 15 Şubat 2013, 06:02 - İp: 96.***.**5.17
ozturert
ozturert (üye)
İstanbul / Meraklı

Buzlucam'ın yazdıklarını bir daha oku bence. Biraz daha geriden hatta mümkünse odak uzaklığını azaltarak f16-22 arasında çekim yap. D3200 24MP, istediğin kadar kesme alabilirsin yani biaz uzaklaşman dert olmaz bence.
Bu kadar yakın çekimlerde 1/3 oran kuralı geçerli olmuyor, makro çekimlerde (ya da yarı makro) ön-arka net alan derinliği oranı 1:1'e yakın.

Tarih: 15 Şubat 2013, 10:50 - İp: 95.***.**6.64
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

birde ışıklı ürün çekim kutusu ligtbox al bu kadar çok dekupeyle uğraşmak zorunda kalmazsın...

Tarih: 15 Şubat 2013, 11:57 - İp: 88.***.**7.19
turnusol
turnusol (üye)
Ordu / Amatör

Kısık diyafram, daha uzak mesafeden tele çekim ve crop yaparak alan derinliğini artırabilirsiniz...

Kullandığınız 5D nin sensorü 1/1.23 idi galiba..

Tarih: 15 Şubat 2013, 12:47 - İp: 88.***.**2.239
ismailduger
ismailduger (üye)
İstanbul / Amatör

yardımlarınız için hepinize teşekkürler bugün tripodu konudan biraz daha uzağa kurarak biraz da zoom yaparak (18-55 ile olacak kadar ) daha net bir görüntü yakaladım memnun kaldım sonuç olarak herkese tekrar teşekkürler daha çok başınızı ağrıtıcam yanlız

Tarih: 15 Şubat 2013, 17:01 - İp: 78.***.**4.179
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

@bulucam, oztuert

Alan derinligi icin kisik diyaframi bilmeyen arkadasimiza, focus stacking gibi cok teknik bir cekimi tavsiye ediyorsunuz Bence ilk is bu isin temellerine donmeli - hele boyle urun cekimleri yapacaksa.

Tarif ettigim nokta - yani gozlugun yakin caminin uzak kosesi 1/3 dediysem de 1/3 ile 1/2 arasina denk geliyor aslinda .

Tarih: 15 Şubat 2013, 17:11 - İp: 96.***.**5.17
darfa
darfa (üye)
İstanbul / Amatör

Paperman'in dediklerine kulak asmalısınız.. bu kadar derine inmeye hiç gerek yok..

Tarih: 26 Şubat 2013, 14:29 - İp: 178.***.**3.98
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

ticari ürün fotoğrafı çekmek isteyen biri focus stacking ide bilmelidir lightbox da almalıdır ürün çekim çadırıda yansıtıcıda yoksa bu işlere hiç girmemeledir. Hobby fotografı değil bu....

Tarih: 27 Şubat 2013, 13:36 - İp: 88.***.**7.19
ismailduger
ismailduger (üye)
İstanbul / Amatör

çalıştığım yerde çekim çadırı var ancak ben işe girmeden önce alınmış paraflaşlar var bende söyledim bu işin sabit ışıklarla yapılmasının daha güzel olacağını bende öğrenciyim çok profosyenel çalışmalar yapmıyoruz zaten hem kendimi yetiştiriyorum hemde oranın işlerini görüyorum fotograflardan memnunum zaten ancak sadece netlik olayında sıkıntımız var olay budur

Tarih: 27 Şubat 2013, 17:23 - İp: 78.***.**6.171