caves
caves (üye)
İzmir / Amatör

Net Alan Derinliği Sorunu Ve Öneri...

Merhaba,

Arkadaşlar 15 gün önce Panasonic Fz28 satın aldım. Ancak alan derinliğine müdahale etme konusunsda sıkıntı yaşıyorum.

En açık diyaframda bile neredeyse arka plan net çıkıyor. Ben net olsun istemiyorum.

Mesela kadrajdaki bir objeyi netleyip önünü ve arkasını flu yapmak istiyorum, malesef olmuyor.

Bunun sensör boyutuna, lense ve diyafram değerlerinin rakamsal olarak aynı olsa bile DSRL Like ve DSRL arasında farklı olduğna vs. bağlı olduğunu forumda okudum.

Şimdi bu makinayı elimden çıkarıp bir DSRL alacağım.

Mesela Nikon d40 + Kit lens ile alan derinliğini ne ölçüde kontrol edebilirim?

Ya da Olympus E-420 OLYMPUS E-420 17.5-45 mm. Lens ?

Bu makinalar aynı zamanda fiyat sınırım olduğu için tercihimdir.

Bunlardan birini aldığımda FZ28 gibi sorun yaşar mıyım?

Teşekkürler...

#caves' tarafından 27.05.2009 23:08:26 tarihinde düzenlendi.

#caves' tarafından 28.05.2009 03:13:48 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 27 Mayıs 2009, 23:07 - İp: 78.***.**0.98
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Alan derinliğini sensör boyutu değil, merceğin fokal uzunluğu belirler. Fokal uzunluk ne kadar fazlaysa, fokuslanan alan o kadar sığlaşır, fokal uzunluk ne kadar azsa, fokuslanan alan o kadar derinleşir.

Sensörü küçük makinalara küçük fokal uzunluklu lens takılır, dolayısı ile alan derinliği artar.

Elinizdeki makinanın hernekadar 35mm film karşılığı fokal uzunluğu 27-486mm olarak satılıyorsa da bu aslında 4.5-81mm falandır, çünkü sizin sensörünüz film karesinden yaklaşık 6 kez daha küçüktür.

Not : Diafram açıklığı ( F2.8 , F4 vs. ) lensin fokal uzunluğunun diafram genişliğine oranıdır. Sanırımım bu durumda eğer diaframı açarak alan derinliği yakalamak istiyorsanız, sensörünüz 6 kere daha küçük olduğuna göre, bayağı geniş diaframlı bir lens kullanmanız gerekecek.

Tarih: 28 Mayıs 2009, 01:31 - İp: 85.***.**1.81
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

elinizdeki makine zaten bir dslr-like..

bahsettiginiz d40ve olympus dslr dir..
yuksek focal uzunluklarda alan derinligiyle oynamay daha kolaydır,geniş acılarda sıkıntı olabilir.

Tarih: 28 Mayıs 2009, 01:48 - İp: 78.***.**2.136
caves
caves (üye)
İzmir / Amatör

dslr alacağım demek istemiştim yanlışlıkla like yazmışım...

cevaplar için teşekkürler...

Tarih: 28 Mayıs 2009, 03:14 - İp: 78.***.**0.98
ozge71
ozge71 (üye)
Ankara / Amatör

caves, elinizdeki makinenin bir alt modelini kullanıyorum.. eğer fz 28 'i satmaz da kullanırsanız elde edebileceğiniz en iyi sonuçlar için birkaç küçük önerim olabilir.. bir kere slr gibi sonuç beklemeyin, f2.8 de bile alan derinliğiniz istediğiniz gibi olmayacaktır bunu bilin..

1.ben genellikle makro çekerken alan derinliği için teleye geçiyorum ve yakınlaştırma tuşuna basıyorum (tele makro) bu şekilde çekeceğiniz objelerde telenin verebildiği en açık diyafram 2.8 den fazladır ancak biraz daha güzel alan derinliği yaratırsınız.

2.ikinci imkanınız ise vizörün altındaki küçük konrol anahtarı (kitapçığında imleç diye geçiyor) ile oynamak.. fokuslayacağınız noktayı o anahtar yardımı ile kaydırmak işe yarıyor ama hiç pratik değil, denemesini yaptım sonuç da fena olmadı yanlız istediğiniz odak noktasını seçmek için o kontrol anahtarını 4 farklı yöne hareket ettirmek bir ölüm, bilgi olarak yazdım ama çok tavsiye etmem..

3.onun yerine makinenizde kadrajınızı oluşturun, netleme makine tarafından otofokus ile merkezi bir şekilde yapılacaktır. bu aşamada netleyeceğiniz objeyi odaklayıp vizörün yan tarafındaki AF/AE Lock tuşuna basın. daha sonra kadrajınızı ilk oluşturduğunuz haline geri getirin.. bu şekilde tuşa bastığınız anda odakladığınız cisim net olur ve kadraja giren diğer cisimler odak dışı olduğu için biraz flulaşır. bunu evde biri diğerinden farklı uzaklıklarda cisimlerden öndeki ya da arkadakini netlemek için denemiştim, tam oturttuğum söylenemez ama makine alan derinliği yarattı bu yolla.. tabi bu şekilde çekerken ışık ayarlarınız noluyor o kadarını söylemem zor.. otofokus yerine manuel fokus tercih ederek de tam olarak net elde etmek istediğiniz cisimin üzerinde netleme yapabilirsiniz..

ancak naparsanız yapın slr ile elde edeceğiniz sonuçları beklemeyin fz 28'den , nedenini zaten açıklamış sn antika..

Tarih: 28 Mayıs 2009, 15:57 - İp: 80.***.**3.187
caves
caves (üye)
İzmir / Amatör

özge71 ayrıntılı açıklama ve tavsiyeleriniz için çok teşekkürler...

Tarih: 28 Mayıs 2009, 16:40 - İp: 78.***.**0.197
sercan85
sercan85 (üye)
İzmir / Amatör

Ancak maks zoom yaparak ciddi miktarda fluluk yapılabilir,

Sensör küçük olduğu için ona karşılık gelen diyafram da (6mm için f:2,8=2mm açıklık) küçük çaplı olacak bu da iğne delikli makinadaki gibi ince delikten net ışık girecek.

60mm için f:2,8 =20mm gibi bir lens delik çapı olacak ki ancak dslrdeki normal açıya karşılık gelecek.
Üstelik dar açı yüzünden cisimden daha da uzaklaşılacağı için dslrdeki normal açı lensinkinden(aynı diyaframda) daha az fluluk elde edilecek maks zoomda bile.

Sanırım işleyiş bu şekilde.

Sorunuza gelince, dslrdeki 18-55 kit lensle şu şekilde bir fluluk yapabilirsiniz:

canon 18-55
55mm f:5,6

Ama 70-300 gibi bir lens alırsanız 300mmde istemediğiniz kadar fluluk olur ksıık diyaframda bile:D

Tarih: 28 Mayıs 2009, 22:22 - İp: 78.***.**3.173
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

DSLR'a terfi etmenin alan derinliği açısından bir avantajı daha var :

50mm F1.7 lensleri kullanabilme imkanı.

Canon, Nikon, Minolta (yani Sony) veya Pentax'ın 50mm lensleri 2.el yaklaşık 200-300 YTL falan, bolca da bulunuyorlar. APS-C DSLR üzerinde 75mm'nin görüş açısına sahip oluyorlar, bu da onları harika "portre" objetifi yapıyor. Hem de gayet zayıf ışık koşullarında iyi pozlar yakalayabiliyorsunuz. Yalnız itiraf edeyim 50-100cm menzilinde alan derinliği topu topu sadece 2-3 cm'ye indiği için özellikle hareketli hedeflerin resimlenmesi çok zorlaşıyor.

Tarih: 29 Mayıs 2009, 00:52 - İp: 85.***.**1.81
  • 1