bolubeyi
bolubeyi (üye)
Ankara / Amatör

Neden Diyafram Değerini 8 Yaparlar Ki?

Makine mühendisi birisi olarak fotoğraf makinesi içerisindeki mekanizmayı düşünüyorum da hala yeni aldığım fz28 in diyafram değerinin en fazla neden sadece 8 olduğunu anlayamıyorum. Diyaframı kapatmak bu kadar zor mu fiziksel olarak :s Gündüzleri uzun pozlama fotoğraflar çekemiyorum, f8 çok yetersiz Bu konuda bilgisi olan var mı?

Tarih: 25 Mayıs 2009, 23:42 - İp: 78.***.**3.42
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Çok basit : Diffraction

Sensör (veya film karesi) ne kadar küçükse, kapalı diafram o kadar evvel görüntüyü bulandırmaya başlar.

Küçük sensörlü makinalarda ( FZ28 de bu kategoriye giriyor maalesef ) F8'in ötesine gitmek anlamsızdır, görüntü bulanır solayısı ile üretici firma (burada Panasonic oluyor) makinanaın F8'in ötesine gitmesine izin vermez.

APS-C DSLR'da F11'i, FullFrame makinalarda F16'yı geçmek pek tercih edilmez. Daha bütük formatlarda aperatür aynı şekilde deha büyük değerler alır.

Aşağıda bir sürü makale linki verdim ama kabaca açıklayayım :

bkz.

http://www.kenrockwell.com/tech/diffraction.htm

http://www.kenrockwell.com/tech/unsharp.htm

ve daha matematiksel bir makale :

http://www.kenrockwell.com/tech/focus.htm

Tarih: 26 Mayıs 2009, 01:38 - İp: 88.***.**3.107
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

antika

Tarih: 26 Mayıs 2009, 01:46 - İp: 78.***.**7.29
bolubeyi
bolubeyi (üye)
Ankara / Amatör

Çok teşekkür ederim, aydınlatıcı bilgileriniz için.. Peki, diyaframı açmaktaki sıkıntı nedir? Diyaframın daha fazla açılacağı yer mi yoktur, yoksa yine diffraction problemi mi?

Tarih: 26 Mayıs 2009, 09:07 - İp: 193.***.**8.58
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

O da sanırım lensin ışık alma becerisi ile ilgili birşey ama antika daha teknik açıklayaaktır.

Tarih: 26 Mayıs 2009, 10:02 - İp: 88.***.**0.245
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Diaframı açmanın bir sıkıntısı yok, eğer elinizdeki lens mükemmelse.

Diaframı açtığınızda daha geniş bir cam yüzeyinden geçen ışık sensör (film) üzerindeki fokuslandığı yere hücum edecektir. Mercek öyle mükemmel olmalıdırki kenardan gelen ışığı da merkezden geleni de tastamam aynı noktaya isabet ettirebilsin. Işık ne kadar kenardan geliyorsa, onu zaptetmek o kadar güçleşir. Diaframı açıtığınızda, aslında kenardan gelen ışığı açıyorsunuz.

Üstelik değişik dalga boylarındaki ışık ( mesela kırmızı ile morun dalgaboyu farklıdır ) camdan geçerken farklı miktarda kırılırlar, merceğin geçirgenliğinden farklı etkilenirler. Kenardan gelen ışık cam içinde katedeceği mesafe artacağı için bu farklılıklar daha da abartılı olacaktır.

Mükemmel lens diye birşey yoktur. Mükemmele yakın lens vardır. Bir yerden sonra mükemmele %10 daha yaklaşabilmek için 10 katı para ödersiniz.

Bir lensin en keskin diaframı en açık konumunun 1-2 stop aşağısıdır genellikle :
F1.4 lens için F2 - F2.8
F4 lens için F5.6-F8

Geniş diaframın bir de alan derinliği sorunu var:

Sensördeki (filmdeki) fokuslanmış her bir nokta tabanı mercek olan bir koninin uç noktasıdır. Fokus noktası dışında kalanlar, bu koninin bir kesitini teşkil eder. Koninin tabanını ne kadar genişletirseniz, yani diaframı ne kadar açarsanız, fokus dışındaki kesit o kadar büyüyecek, görüntü bulanıklaşacaktır. Diafram kapalıysa, koninin tabanı daraldığı için, fokustan biraz uzaklaşılsa bile, kesit o kadar büyümeyeceği için görüntü bulanmayacaktır. Bu durum kendinin daha geniş bir alan derinliği olarak gösterecektir.

#antika' tarafından 26.05.2009 10:48:47 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Mayıs 2009, 10:46 - İp: 85.***.**3.6
bolubeyi
bolubeyi (üye)
Ankara / Amatör

Teşekkürler...

Tarih: 26 Mayıs 2009, 11:45 - İp: 193.***.**9.52
ozge71
ozge71 (üye)
Ankara / Amatör

merhaba ben de fz 18 kullanıyorum.. f8 birçok konuda yeterli geliyor bana ama amacınız gündüz uzun pozlama, mesela suyu tül etkisi ile çekmek ise makinenin önüne filtre koyarak halledebilirsiniz.. panasonic 46 mm çaplı ND filtre satıyor. bildiğim ama yakından görmediğim kenko markada da var ve biraz daha ucuz panasonic e göre .. diğer markalarda bakmadım fiyatlarını bilmiyorum ..

SİZE FİLTRELERİ SORDUĞUM BAYİ VE YETKİLİ KİŞİNİN ADRESİNİ VEREYİM , GEÇEN SONBAHAR 50 YTL CİVARINDAYDI FİYATI DA..

[email protected]
Dilek TELCİOĞLU

TEKOFİS LTD.
Huzur mh.3.cd. No :53/A
Öveçler ANKARA

Tel 312 444 0 207
Faks 312 230 31 34

Tarih: 26 Mayıs 2009, 15:17 - İp: 80.***.**3.187
bolubeyi
bolubeyi (üye)
Ankara / Amatör

teşekkürler özge hanım bilgiler için, ilgileneceğim muhakkak...

Tarih: 26 Mayıs 2009, 15:42 - İp: 193.***.**8.56
bmatbu
bmatbu (üye)
İstanbul / Amatör

kısacası kompakt ve slr like olan tüm makinelerdeki sıkıntıda bu bende nikon coolpix 5400 kullanmıştım ondada f 7 idi max.

Tarih: 1 Haziran 2009, 16:40 - İp: 88.***.**6.39
valdo
valdo (üye)
Antalya / Stüdyo Fotoğrafçısı

mrb arkdaslar ...ben su an nıkon d 300 kullanıyorum studyoda ama bekledıgım sonucu alamıyorum... acaba ayarlardamı bır sıkıntı var gozumden kacan bu konuda yardımcı olabılrsenız cok memnun olurum . tskler

Tarih: 28 Haziran 2009, 14:13 - İp: 88.***.**8.38