ilham
ilham (üye)
İstanbul / Amatör

Minolta A200 Türkçe Kul. Kılavuzu?

tavsiyeler ve yorumlar dinleyerek minolta A200 aldım.
rusyada oldugum içinde fiyatı uygun elbet.(650$)
izin dönüşünde isteyenlere yardımcı olabilirim..
ancak bu aletin türkçe kullanma kılavuzuna ihtiyacım var.
yardım edebileceklere şimdiden teşekkürler

Tarih: 17 Temmuz 2005, 09:25 - İp: yok
pikanto
pikanto (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba ilham,
Hayırlı olsun ve iyi günlerde kullan, sitede bu makineden kullanan arkadaşların sanırım hepsi senini gibi yurt dışından almışlar.
Geçen günde aynı konuda yardım isteyen bir arkadaşa fotoman (bu makineyi kullanan biri olarak) yardımcı olabileceğini söylemişti. Bu linki tıkladığında senin derdine belki bir çare olur.

Tarih: 17 Temmuz 2005, 20:18 - İp: yok
ilham
ilham (üye)
İstanbul / Amatör

merhaba pikonto..
ben o forumu okumuştum ama,habersiz olarak kendilerine direkt mail atmak istemedim..yinede ilginiz için çok teşekkürler..

Tarih: 19 Temmuz 2005, 13:43 - İp: yok
acemi baba
acemi baba (üye)
Ankara / Amatör

ilham merhaba A200 sahibi olarak bende aynı dertten muzdaribim amerikadaki damadım bana kitabı tercüme ederek zaman zaman gönderiyor elimde şu anda 35,50,51 ve 71 .ci sayfaların türkçesi var diyer sayfalarıda yakında gönderecek e-mail adresini verirsen vede istersen sana gönderebilirim bana bir şey sorarsan yanılıyamam ben hala bu makinayı otomatik dışında pek kullanamıyorum.sevgiler* makinan hayılı olsun

Tarih: 20 Temmuz 2005, 16:23 - İp: yok
ilham
ilham (üye)
İstanbul / Amatör

merhaba acemi baba

[email protected] dayım..sizede çok teşekkür ederim..
(inşallah öncelikli sayfalardır )

not:bu arada ben biraz denedim makinayı..hiç fena diil..videosu çok kaliteli.800x600 çekim modu,videoda zoom,gece çekimi,döner ekranı,geniş açısı ve 8 mpixeli avantaj..sadece batarya zayıf(800 amper) ve makrosu zayıf(30 cm..ama bazı ayarlarla yakın çekim sorunu kalmıyo)..fotograflar net ve kaliteli..süper bi alet..

sevgiler

Tarih: 21 Temmuz 2005, 12:21 - İp: yok
magnat
magnat (üye)
Ankara / Meraklı

yanlışlık olmasın macrosu 30 cm değil.
13 cm., macro cekerken objektif full tele konumunda olmalı.
200mm yani.

Tarih: 19 Aralık 2005, 21:42 - İp: 85.***.**4.137
fotoman
fotoman (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Merhaba arkadaşlar, nihayet sonunda Türkiye'deyimmmmmmmm

Çok uzun araştırmalar sonucunda A200 alıp yaklaşık 1 yıldır kullanan birisi olarak bu makinayı Dslr-Like alacak olan herkese tavsiye edebilirim. Çok fazla iyi özelliği var, ABD'de satışı oldukça iyi ama ne yazık ki Türkiye’de dağıtımı yok, bu yüzden de hak ettiği ilgiyi göremiyor.

Kullanım kılavuzunu (yaklaşık 170 sf.)sayfa sayfa çevirme imkanım yok ama arkadaşların ihtiyaç duydukları ayarları ve önemli bölümleri açıklamaya çalışırım. ( [email protected]’a mail atabilirsiniz)

Ayrıca, Ankaradaki arkadaşlarla da yüz yüze görüşebiliriz (hafta sonları olursa daha iyi olur)

Macro olayına gelince, geniş ve telede olmak üzere makinanın 2 ayrı makrosu var, daha detaylı çekim yapmak için full teledeyken makroya getirmek gerekiyor (13cm).
Bu arada makro konusunda genelde bir yanlış anlaşılma var. Cismi büyütme ile cisme yaklaşma biribirine karıştırılıyor. Büyütme oranı objektifin “Çalışma Mesafesi” diye adlandırılan özelliğine göre değişir. Kimisi cismin dibinden çeker, kimisi ise aynı büyütmeyi 15-20cm. uzaktayken yapar.
Macro çekimde “Çalışma Mesafesi” uzun olan yani, daha uzaktaki bir mesafedeyken konuyu yaklaştıran objektif, cismin dibinden çekim yapan objektiften genelde daha idealdir. Çok yakından (1cm, 2cm. vs.) çekimde öncelikle yeterli ışık alma sorunu vardır, dahası hangi kelebek, böcek (eğer ölü değilse) 1cm yaklaşana kadar sizi bekler?

Aşağıdaki linklerde A200 ile çekilmiş makro örnekleri var, ayrıca kendi çektiğim makro ve diğer örnekleri de isteyene yollayabilirim (hangi bavulda olduklarını bulabilirsem tabii

http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1024&message=14808299

http://www.pbase.com/purbojo/image/44298431

Herkese selamlar, saygılar.

Tarih: 26 Aralık 2005, 17:36 - İp: 85.***.**3.58
n.baba
n.baba (üye)
Ankara / Amatör

Sayın fotoman Ankara'ya hoş geldiniz. A200 sahibi olduğumu sanırım unutmamışsınızdır. Sizin tecrübe ve bilgilerinizden istifade etmeyi çok isterim.Nerdeyseniz nezaman müsaitiseniz ben size uyarım. size yazacağım bu hoş geldiğiniz için.görüşmek dileğimle hoşca kalın.

Tarih: 27 Aralık 2005, 15:00 - İp: yok
n.baba
n.baba (üye)
Ankara / Amatör

bu yazi niye boyle oldu , bir yerde hata yaptim galiba .

Tarih: 27 Aralık 2005, 15:05 - İp: yok
magnat
magnat (üye)
Ankara / Meraklı

evet bu macro konusunda bir kafa karışıklığı var,insanlar en yakından cekenin daha iyi olduğunu düşünüyor.o yuzden pöhh a200 ün macrosu 13cm diyorlar,iyi çekemez diyorlar.halbuki a200 tele konumunda macrı cektigi icin aynı alanı cekebiliyor ve görüntüde bozulmalar minimum düzeyde oluyor.
bakz. www.dpreview.com

firmalarında isine geliyor bu 1cm 3cm macro ozelliği insanları yanıltıyor.

konicaminolta a200 macro modunda 54*60mm lik bir alanı cekebiliyor.

nikon 8800 ise 3cm macrosu var! 62*47mm lik bir alanı cekiyor.
goruldugu uzere a200 daha kucuk bir alanın macrosunu cekebiliyor. hemde goruntude distorsiyon ve corner softness minumum duzeyde.

#magnat' tarafyndan 27.12.2005 17:50:37 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 27 Aralık 2005, 17:51 - İp: 81.***.**6.19
  • 1