ekurtulus
ekurtulus (üye)
Eskişehir / Meraklı

Minolta 505 Si Kullananlar Yardım

bu benim ikinci ilanım bu makınayla foto cekenler bana teknik ozellikleri hakkında yaedımcı olabilirler mi acaba tesekkurler

Tarih: 26 Temmuz 2005, 16:23 - İp: yok
fotoman
fotoman (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

505'im olmadı ama Minolta'nın pek çok modelini kullandım. Ne tür bir yardım istediğinizi daha açık yazarsanız belki yardımcı olabiliriz.

Tarih: 26 Temmuz 2005, 17:19 - İp: yok
ekurtulus
ekurtulus (üye)
Eskişehir / Meraklı

makina üzerinde özellikle soldaki cevirmeli dugme üzerindeki iso ayarları ve kırmızı goz işsaretini biliyorum digerlerini tam anlamıyla bilmiyorum.

Tarih: 27 Temmuz 2005, 10:59 - İp: yok
ekurtulus
ekurtulus (üye)
Eskişehir / Meraklı

fotoman birde birsey daha sormak istiyorum minolta makınelere hangi makra objektifler uyum gosteriyor bu konudada yardım edersen sevinirim bende geniş acı ve tele var ama makroya daha ilgim var bir bocegin yada bir cicegin tüm ayrıntılarını cekmek bana inanılmaz zevk veriyor sanırım makrolar bayagı pahalı..

Tarih: 27 Temmuz 2005, 11:03 - İp: yok
fotoman
fotoman (üye)

Mrb.
solaki düğme üzerindeki diğer seçenekler:
PASM seçeneği
Program (makina hız ve diyaframı kendisi ayarlar)
A:Diyafram ayarını siz yaparsınız ona göre hızı makina ayarlar
S:Hızı siz, diyaframı makina ayarlar.
M:Manuel, hız ve diyaframı sisin ayarlamanız gerekir (M'de çekmek biraz fotograf, ışık bilgisi ve deneyim ister)

Açıktan Koyuya giden üç dikdörtgen: siz çekim düğmesine bastığınızda, normal ışık değerinde, bir alt değerde ve bir üst değerde olmak üzere 3 poz çekim yapar.

İçiçe geçmiş iki Kare: Filmi sarmadan aynı kareye üst üste çekim yapar. (ışık ayarını iyi hesaplamak gerekir)

CUS: Custom, yani sizin ayarlarınızı hafızaya alır, makinayı her açtığınızda yeniden ayar yapmak yerine tek tuşla o ayarlara ulaşmanızı sağlar.

Minoltanın kendi lensleri tabiki daha iyi ama pahalı. Onun yerine Sigma, Tamron, Tokina, Vivitar gibi lens üretilerinin Minolta için ürettikleri lensler daha hesaplı.

Makro için Minoltanın 50mm makro lensi çok iyi ama bulamazsan elindeki objektife takabileceğin bir close-up filtre de oldukça işini görür, üstelik çok da ucuza malolur.

Tarih: 29 Temmuz 2005, 15:22 - İp: yok
fotoman
fotoman (üye)

Ankara'da bile bir sürü 2.el Minolta objektif satan yer varken İstanbul'da nasıl bulunmaz pek anlayamadım doğrusu.

Tarih: 4 Ağustos 2005, 14:37 - İp: yok
ekurtulus
ekurtulus (üye)
Eskişehir / Meraklı

Ankara bana daha yakın en kısa zamanda gitmeyi dusunuyorum istanbulda da bakma sansım var sanırım yakında bir ankara yolu gozukuyor bana tesekkurler

Tarih: 4 Ağustos 2005, 15:15 - İp: yok
  • 1