nikkor
nikkor (üye)
İstanbul / Amatör

Manual Focus’u Autofocus’a Çevirmek

Merhabalar,

Nikon D40 kullanıyorum. Haliyle autofocus motoru yok, ucuz olması itibariyle ve f1,8 olduğu için 50 mm Nikon AF 1:1.8 lens aldım, manual focus yaparak kullanıyorum. Ama internette bi yerlerde Canon EOS'lar için manual focus'u autofocus'a çeviren bir lens adapter buldum. Bunun Nikon için olanı var mıdır acaba?

Tarih: 5 Şubat 2010, 12:24 - İp: 85.***.**6.166
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Bana pek olası gelmedi - bir linkini ekleyin isterseniz ...

Tarih: 5 Şubat 2010, 12:33 - İp: 78.***.**9.195
nikkor
nikkor (üye)
İstanbul / Amatör

http://www.bhphotovideo.com/c/search?ci=3420&N=4294540647&pn=1

baştan dördüncü edevat...Anladığım kadarıyla manual focus lensleri Canon EOS Autofocus sistemler için kullanılır hale getiriyor.

Tarih: 5 Şubat 2010, 13:39 - İp: 85.***.**6.166
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

allows the use of older (discontinued) Canon FD series lenses on Canon's EOS (auto focus) series cameras.

Canon FD lenslerin, Canon EOS kameralar ile kullanabilmenizi sağlıyor. AF olmayan bir lense AF özelliği kazandırmıyor.

Tarih: 5 Şubat 2010, 13:57 - İp: 88.***.**3.75
nikkor
nikkor (üye)
İstanbul / Amatör

hımm yani sanırım böyle zihni sinir bir projesi tadında bir teknolojimiz yok öyle mi?

Tarih: 5 Şubat 2010, 13:59 - İp: 85.***.**6.166
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Sözkonusu adaptör ile FD lensi (EOS) EF/EF-S bayonete uydurmaya yarıyor. Lense AF özelliği kazandırmayacağı gibi o lensin eski bir Canon FD makina üzerinde sağladığı bazı fonksiyonları da kaybetmesine sebep olacak. Mesela sadece A (Av) modunda çalışacak ve sadece merkez ağırlıklı veya spot ölçüm yapacak. Dahası sanki birisi hep DOF tuşuna basıyormuş kısık diafram ayarında vizörü karartacaktır. Vizörü aydınlatmak için diaframı açacaksınız, çekim anında geri kısmanız gerekecek.

Nikon lensi Nikon gövdeye uyduracak optik elemanı olmayan bir adaptör yapmak mümkün değil, çünkü araya girecek mesafe lens-sensör mesafesini arttıracak lensin sonsuza fokuslanabilmesini imkansız kılacaktır. Böyle bir adaptör lensinize "macro" özelliği kazandırır. Piyasada satılan "macro extension tube" denen şey de budur zaten. Aradaki mesafeyi kompanse etmek için üzerinde lens olan bir adaptör ise görüntü kalitesini bozacaktır.

Lensi modifiye ederseniz AF özelliği kazandırabilirsiniz. Bunun için 2 parça eklmeniz gerekiyor :
1. AF mekanizmasını sürecek bir motor.
2. Lensin çipi ve/veya üzerindeki programın değiştirilmesi. Bu çipin 3 görevi olacak:
a. Yeni taktığınız motoru sürmek
b. Gövdeyi aldatarak kendini AF-S lensmiş gibi tanıtmak

Ben lensimi modifiye ettirmem, illa adaptör kulanıcağım diyorsanız lensinizi Canon body üzerine takmanız gerecek. Tabii bu durumda adaptörünüzün AF motorlu ve kendini EF lensmiş tanıtacak gibi çipli olması gerekiyor. Dahası bir de diaframısürmesi gerekiyor.

Tabii bütün bunlar deneysel Zihni Sinir projeleri. 50mm AF-S lens veya Nikon D90/D80/D70/D50 edinmek daha temiz bir çözüm olabilir.

#antika' tarafından 05.02.2010 19:57:47 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Şubat 2010, 19:47 - İp: 88.***.**9.81
nikkor
nikkor (üye)
İstanbul / Amatör

Evet, sanırım bu durumda paraya kıyıp bir autofocus motoru olan gövde veya dediğiniz gibi 50 mm AF-S lens almak en mantıklısı, teşekkür ederim yardımlarınız için.

Tarih: 8 Şubat 2010, 09:00 - İp: 85.***.**6.166
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Pentax'ın manuel lensleri AF olarak kullanmanızı sağlayan bir adaptörü var ama diğer markaların böyle bir adaptörü olduğunu duymadım hiç.

Tarih: 10 Şubat 2010, 14:47 - İp: 78.***.**5.211
  • 1