emregurel
emregurel (üye)
İstanbul / Amatör

Makinaların Suya Karşı Direnci..

Slr makinamı özellikle yagmurlu havalarda kullanmaya çalışıyorum ancak..makinanın yada lensin suyla temasında ne kadar temkinli olmalıyım? Genel olarak makinaların suya karşı direnci nedir?

*** gecen gün saganak yagıs altında bir yurdum insanının, modelini tam seçemedigim (D90 benzeri ) bir makinayla gönül rahatlığıyla çekim yaptığına şahit oldum.

Tarih: 13 Eylül 2010, 11:48 - İp: 218.***.**4.194
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Genel olarak makinaların suya karşı direnci nedir?

Genelleme yapılamaz. Makine özelinde değişir.
Saatlerin suya karşı direnci nedir? gibi bir soru sormuşsunuz.

Tarih: 13 Eylül 2010, 17:30 - İp: 213.***.**5.242
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Hem makina hem de lensin özelliğine göre değişir.

Özellikle "water proof" veya "weather proof" olarak belirtilmediği sürece (hem lens hem de gövde için) hiçbir firma garanti vermez.

Pratikte sucuk gibi ıslanmadığı sürece birşey olmuyor. Yine en iyisi naylon boşete sarıp öyle kullanmak.

Tarih: 13 Eylül 2010, 18:03 - İp: 78.***.**8.242
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

ateş barut = su elektrik

denklem basit.
waterproof bir govde ve lens kullanmıyorsanız makine suya karı korumasız demektir.
saganak altında fotograf cekip hiçbir arıza yasamayacagınız gibi tek bir damlayla makinenin bozulmasıda mumkun.
orasıda şansınıza kalmış.

Tarih: 13 Eylül 2010, 23:53 - İp: 92.***.**7.43
emregurel
emregurel (üye)
İstanbul / Amatör

makinam d300s, ürünle ilgili formlarda hava geçirmez olduğu ve yagmurda bile rahatlıkla kullanıldığı söyleniyor...
aynı durum lens içinde geçerli mi bu bilgiyi henüz bulamadım

Tarih: 14 Eylül 2010, 10:34 - İp: 218.***.**4.194
kelleci111
kelleci111 (üye)
İstanbul / Meraklı

Makinelerin kullanım kitapçıklarında kullanılabilecekleri maksimum nem oranı belirtiliyor. Eğer makinenin su geçirmez-yağmura karşı dayanıklılık özelliği yoksa yağmurda fotoğraf çekilmesi tavsiye edilmez. Her zaman ani arızaya sebebiyet vermese de uzun vadede yüksek nem makinenizin arızalanmasına ortam hazırlar. Yağmur altında çalışılacaksa mutlaka fotoğraf makinesi yağmurluğu kullanılmalıdır.

Tarih: 14 Eylül 2010, 11:57 - İp: 78.***.**6.75
fomadijital
fomadijital (üye)
İzmir / Firma

eskiden sugeçirmez poşetler vardı ön tarafı filitre yerine takılıyordu
diğer tarafı kilitli poşet bunla kullanabilirsin
yabancı sitelerde vardır.
onun dışında kesinlikle tavsite etmem yüüksek masraf açarsın.
lenslerde ben 20 yıldır böyle birşey görmedim duymadım.
sadece kompact makinelerde var
makinelerdeki waterprof yada allwehater yazıyorsa anlamı şudur
waterprof :::yazıyorsa kaç atmosfer basınca dayanıklı olduğu yazmalı
allwehater:::yazıyorsa birkaç damla su el ıslaklığıa dirençli demektir
sonuç::sakın yağmurda kullanma

Tarih: 28 Ekim 2010, 11:12 - İp: 88.***.**9.212
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Var boyle makinalar ne bileyim Pentax K7 al K5 al falan yani ve kullandigin lensde suya dayaniklisindan olsun...Ozellikle cetin hava sartlarina karsi dayanikliligi belirtilmeyen tum makinalar bir arkadasinda dedigi gibi 1 damla su ilede gume gidebilir 1 kova su ilede birsey olmayabilir.Sansina kalmis...

Tarih: 31 Ekim 2010, 18:52 - İp: 221.***.**6.23
cengolojik
cengolojik (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

Makine dediğimiz aygıt lens hariç kısımdan meydana gelir yani "body" ve "su geçirmez" ibaresi gövdenin aksamları için geçerlidir, mesela üst bilgi ekranı, tuş araları, kart giriş kapağı vs..buralara üretici firma contalar koyarak suyu blokajlamış olur, şöyle söyliyim; makineniz su geçirmez ise bayonet kısmını kapatıp (çünkü suyun girebileceği tek yer orası haliyle) su damlalarına maruz bıraktığınızda makineniz su geçirirmi diye endişelenmeyin çünkü geçirmez, fakat lens gövdeden ayrı bir ekipman olduğu için eğer özel seri su geçirmez bir lens değilse optik elemanların arasından su rahatlıkla sızacaktır, veya bayonet kısmıyla lens arasından da sızabilir makine içine..Eğer makineniz su geçirmez ise yağmurlu havalarda lensi muhafaza ederek rahatça çekim yapın bence korkmayın, yani sağanak yağmurda pentax k10d ile çekimler yaptım herhangi bir sorunla karşılaşmadım, diğer markaların su geçirmez modellerininde sorun çıkarağını sanmıyorum, biraz da dikkat etmek lazım tabi

Tarih: 31 Ekim 2010, 22:08 - İp: 188.***.**0.161
  • 1