burak33
burak33 (üye)
Ankara / Meraklı

Makina Ekranı Renk Kalibrasyonu

Merhabalar. canon 500D dslr makina kullanıyorum sorunum ise şöyle; çekim yaptığımda makinanın ekranından bakınca gayet renkler süper fotoğraf harika, ancak bilgisayara attığımda renkler soluk ve tatmin edici olmuyor. her fotoğraf için böyle değil ancak anlık fotoğraflarım bu şekilde boşa gidiyor. bunu önlemek için ne yapmam lazım . beyaz ayarımı dışarda çekerken güneşli modda kullanıyorum diğer ortamlarda ototmatik ne önerirsiniz. monitör renk kalibrasyonu için bir program varmıdır önerebileceğiniz. şimdiden teşekkürler

Tarih: 25 Haziran 2012, 22:09 - İp: 78.***.**7.6
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Fotograf makinesinin ekranını kalibre eden bir program, bildiğim kadarı ile, yok.
Makinelerin albenisini yüksek göstermek için kontrast ve saturasyon ayarları biraz yüksek tutuluyor yeni makinelerde.

Bilgisayar ekranınızı kalibre edin, daha sonra saturasyon ve kontrast ayarınızı DPP veya photoshop ile sevdiğiniz gibi ayarlayın.

Tarih: 25 Haziran 2012, 22:27 - İp: 85.***.**7.129
bulo
bulo (üye)
İzmir / Amatör

raw cekin ps de tum ayarlari duzeltebilirsiniz jpeg cekiyorsaniz ince duzeltmeler yapamazsiniz bence bu kalibrasyon problemi degil camera raw da cok kolay canli net fotograflar elde ediliyor

Tarih: 26 Haziran 2012, 14:40 - İp: 88.***.**9.82
burak33
burak33 (üye)
Ankara / Meraklı

tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Raw formatını daha önce kullanmadım ama deneyeceğim sanırım codec yüklemem gerekiyor ps de açmak için

Tarih: 26 Haziran 2012, 18:13 - İp: 78.***.**0.197
badboy79tr
badboy79tr (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

Makinenin ekranı için yapabileceğiniz birşey yok ama monitörünüzü kalibre edebilirsiniz. Raw tabiki işlemek için daha iyi olur ama jpeg dosyalarını da işleyebilirsiniz. Yani jpeg çektim artık fotoğraf üzerinde hiç oynama yapamam diye birşey yok. Yalnızca raw'a göre daha sınırlı. Ayrıca dediğiniz gibi raw dosyalarını açmak için codec yada ayrı program yüklemeniz gerekiyor.

Tarih: 28 Haziran 2012, 10:43 - İp: 46.***.**3.13
  • 1